Přehled tisku

0:00
/
0:00

Hospodářské noviny se zabývají úterními údaji o poklesu nezaměstnanosti. Počet lidí evidovaných na úřadech práce poprvé po třech letech klesl pod půl milionu. Deník však varuje, že snižování nezaměstnanosti má svou mez a brzy se zastaví. "A to i kdyby se růst hospodářství třeba ztrojnásobil. Pokud se totiž zásadní věci nezmění, tak se k oněm třem až čtyřem procentům lidí bez práce, které ekonomové považují v tržním systému za zdravé či normální, přiblížit prostě nedokážeme," tvrdí HN.

Hospodářské noviny se zabývají úterními údaji o poklesu nezaměstnanosti. Počet lidí evidovaných na úřadech práce poprvé po třech letech klesl pod půl milionu. Deník však varuje, že snižování nezaměstnanosti má svou mez a brzy se zastaví. "A to i kdyby se růst hospodářství třeba ztrojnásobil. Pokud se totiž zásadní věci nezmění, tak se k oněm třem až čtyřem procentům lidí bez práce, které ekonomové považují v tržním systému za zdravé či normální, přiblížit prostě nedokážeme," tvrdí HN. "Na trhu práce zůstávají totiž zbytečné tvrdosti a rigidity. Regulované nájemné brzdí mobilitu pracovní síly, odvody z mezd jsou jedny z nejvyšších na světě a zákoník práce je málo flexibilní. A systém sociálního zabezpečení na opravdovou reformu teprve čeká," shrnuje komentář HN.


Mladá fronta Dnes se věnuje personálním změnám v Pozemkovém fondu, které prosadil ministr zemědělství Petr Zgarba kvůli machinacím s pozemky. "Zlo musí přijít. Ale běda tomu, skrze koho přichází - to jsou slova Kristova. Platí i pro ministra Zgarbu," tvrdí deník. Zgarba nyní prosadil odvolání několika lidí z výkonného výboru fondu. "Sám se ale zapřísahá, že o triku nevěděl. Přesto ho dostihnou biblická slova. Je skutečně možné, že sám o ničem nevěděl a nikomu nic nepřihrál. Jenže pak je coby ministr schopný přesně stejně jako policisté, jimž utekl Radovan Krejčíř," uzavírá MfD.


Domažlická státní zástupkyně Helena Raková měla ve svém domě funkční odposlech. Štěnici ukrytou v elektrické zásuvce u televize odhalil před dvěma lety její syn. Policii se dodnes nepodařilo vypátrat pachatele a nezná ani motiv činu, píše středeční Právo. Kriminalisté případ odložili s tím, že pokud se objeví nové skutečnosti, začnou na něm znovu pracovat. Podomácku vyrobená štěnice fungovala na principu radiových vln. Syn, který přijížděl domů, zachytil ve svém autorádiu, co si povídají rodiče.


Hospodářské noviny informují o dokončení stavby nového řídícího centra Řízení letového provozu v Jenči u Prahy, odkud se budou v budoucnu navigovat letadla nad Českem. Postavit nové centrum bylo podle deníku nezbytné, protože provoz v českém vzdušném prostoru doslova praská ve švech. Během letošní letní sezóny nad Českem proletělo nejvíce letadel v historii. Ve špičce řídí letadla nad Českem až devadesát lidí. Místnost, ze které se bude provoz řídit, je velká asi devět set metrů a jsou v ní dlouhé řady pracovních stolů s obřími monitory. Vzniklé pracoviště umožní zaměstnancům i relaxovat, například zahrát si squash. Podle mluvčího společnosti Richarda Klímy, kterého deník cituje, musejí mít největší pohodlí a komfort zajištěno ti, kdo se starají o bezpečnost provozu - tedy lidé z řídícího centra. Podle psychlogických žebříčků patří do pětice nejnamáhavějších profesí. Letos na podzim získalo nové centrum ocenění Stavba roku.