Přehled tisku

Lucie Bílá
0:00
/
0:00

Strany opět chtějí nasadit do předvolební kampaně umělce. Mladá fronta Dnes uvádí, že lidovci přemlouvají zpěvačku Marii Rottrovou, aby za ně na Ostravsku příští rok kandidovala do Senátu. Rottrová se zatím nerozhodla. Nabídka lidovců navíc není jediná - dostala dokonce tři. Pro svou kampaň už lidovci získali trenéra fotbalové Sparty Františka Straku, který má být lídrem jejich karlovarské kandidátky do sněmovny. Plány na to, jak ve svých kampaních v příštím roce využijí známé tváře umělců, naopak tají volební lídři ODS a ČSSD Mirek Topolánek i Jiří Paroubek. Zpěvačka Lucie Bílá se ale chce opět zapojit do kampaně ODS.

Lucie Bílá
Strany opět chtějí nasadit do předvolební kampaně umělce. Mladá fronta Dnes uvádí, že lidovci přemlouvají zpěvačku Marii Rottrovou, aby za ně na Ostravsku příští rok kandidovala do Senátu. Rottrová se zatím nerozhodla. Nabídka lidovců navíc není jediná - dostala dokonce tři. Pro svou kampaň už lidovci získali trenéra fotbalové Sparty Františka Straku, který má být lídrem jejich karlovarské kandidátky do sněmovny. Plány na to, jak ve svých kampaních v příštím roce využijí známé tváře umělců, naopak tají volební lídři ODS a ČSSD Mirek Topolánek i Jiří Paroubek. Zpěvačka Lucie Bílá se ale chce opět zapojit do kampaně ODS.


Nynější šéf KSČM a místopředseda sněmovny Vojtěch Filip byl ke spolupráci s komunistickou policií získán v roce 1986 tehdejším důstojníkem StB Františkem Hanzalíkem. Tentýž muž nyní podle Mladé fronty Dnes pracuje v jeho advokátní kanceláři. Filip říká, že s StB nemá nic společného, také soud v roce 1993 konstatoval, že nespolupracoval vědomě. Podle dochovaného spisu přitom dostával od tajné policie finanční odměny. Poslední, ve výši 500 korun, získal dva dny před pádem režimu. Vojtěch Filip je ovšem navzdory výhře u soudu stále veden na oficiálních stránkách ministerstva vnitra jako ideový spolupracovník pod krycím jménem Falmer. Dvaašedesátiletý Hanzalík není na rozdíl od Filipa jako bývalý pracovník StB v seznamech uveden. Pro vnitro však pracoval až do roku 1993.


ODS, která postupně ztrácí pověst favorita příštích voleb, mění půl roku před rozhodujícím kláním strategii. Rozhodla se vsadit na pět jednoduchých taháků, z nichž složí volební program. Jak napsaly Hospodářské noviny, už mezi nimi nebude rovná daň, o níž se dosud mluvilo jako o hlavním motivu kampaně ODS. Místo ní strana slíbí lepší prostředí podnikatelům, boj s korupcí a využije i popularitu Václava Klause. Zaváže se, že ho prosadí i podruhé do prezidentského křesla. Podle lidí z blízkého okolí předsedy Mirka Topolánka se mezi pěti tématy objeví i podpora rodiny. Změnou programu reaguje pražská špička ODS i na kritiku z regionů. V rozhovoru pro Lidové noviny varoval moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský pražské vedení, že bude odvoláno, pokud volby skončí patem. Fakt, že jde v krajích o převládající názor, potvrzuje také středočeský hejtman a místopředseda ODS Petr Bendl. "Když někdo nezvládne odpovědnost, tak je normální ho vystřídat," uvedl pro Hospodářské noviny.


Už v posledním roce mateřské školky by se děti měly seznamovat s cizími jazyky. Podle deníku Právo to obsahuje Národní plán výuky cizích jazyků. Ministryně školství Petra Buzková ale uvedla, že by nešlo o klasickou povinnou výuku, spíš o přípravu na osvojování tohoto jazyka. Také v prvních dvou třídách základní školy by byly krátké intervaly angličtiny v ostatních předmětech. A od třetí do deváté třídy základní školy se má angličtina vyučovat minimálně tři hodiny týdně. Buzková míní, že každý český občan by měl být schopen komunikovat ve dvou cizích jazycích. Při volbě druhého jazyka se počítá s francouzštinou, němčinou, ruštinou, italštinou a španělštinou. Na projekt do roku 2008 chce proto ministryně od státu 6 a půl miliardy korun.


Vysokoškoláci budou doučovat malé Romy, uvádějí Lidové noviny. Do romských rodin s dětmi, kterým nejde škola, budou docházet i několikrát týdně studenti pedagogiky brněnské Masarykovy univerzity. A pokusí se jim objasnit všechno, čemu děti ve škole nerozuměly. S tímto návrhem přišlo Společenství Romů na Moravě. Projekt se rozjede ještě tento měsíc a zatím se do něj zapojí 15 rodin. Pro svůj záměr získalo Společenství i grant ve výši 350 tisíc korun. Podle odborníků bývá u sociálně slabých romských rodin problém, že své děti v učení nepodporují. Po celé generace procházely životem bez vzdělání a tento postoj přenášejí i na své děti. A právě na tyto rodiny se Společenství Romů pokusilo zaměřit. Chce je přesvědčit, že jejich děti budou mít v dospělosti šanci uspět jen v případě, že budou mít co nejvyšší vzdělání. Studenti tak budou fungovat nejen jako učitelé, ale svým způsobem i jako sociální pracovníci, píší Lidové noviny.


Vlákna z Liberce mohou chránit před ptačí chřipkou, píše deník Právo. Patentovaný stroj na výrobu nanovláken z dílny vědců liberecké Technické univerzity zatím není na trhu, o jeho využití se už ale vedou vzrušené diskuse. Převratné zařízení, které najde uplatnění v mnoha oborech, může mít zásadní slovo i v ochraně před virem ptačí chřipky. Speciální nanovlákenná textilie je totiž schopna zachytit mikroorganismy a částečně i viry, takže se nyní testuje jako ústní rouška. Podle svých autorů je stroj v poslední fázi zkoušek a od příštího roku by měl už být na trhu.


Nový silniční zákon měl zlepšit bezpečnost dopravy na českých silnicích. Řidičům ale i nadále umožňuje jezdit mnohem vyšší rychlostí, než povolují předpisy. Jak konstatují Lidové noviny, nezakazuje totiž používat takzvané antiradary, které umějí odhalovat policejní techniku měřící rychlost. Poslanci při schvalování zákona ponechali původní nedokonalé znění - tedy zákaz jen takových přístrojů, které činnost policejních radarů ruší. Dopravní policie přitom velmi stála o úplný zákaz všech přístrojů, kterými mohou řidiči policejní radary odhalit.

Multifunkční sportovní hala Sazka Aréna bude stát o něco víc, než její investoři předpokládali. Loterijní firma Sazka za ni měla původně zaplatit i s úroky osm miliard korun. Před několika dny ale začala hledat nový způsob financování, který projekt ještě prodraží. Píšou to Hospodářské noviny. Podle listu hrozí, že dluh za halu pohltí příspěvky sportovním svazům, které jsou na penězích od Sazky závislé. Sazka sportovním svazům předem slíbila, že stavba haly dotace neohrozí, ale již při první, loňské splátce se zpozdila. Podobný problém může podle HN nastat i letos. "Sportovní svazy zatím dostaly jen 50 procent slíbených peněz, i když by podle kalendáře měly inkasovat o čtvrtinu víc,"řekl deníku vrcholový sportovní funkcionář, který si nepřál být jmenován.


Ministerstvo vnitra uvažuje o změně zákona, která by v boji s korupcí umožnila nasazení agentů - provokatérů. Své návrhy hodlá uplatnit při projednávání nového trestního řádu. S tím ale nesouhlasí ministerstvo spravedlnosti, které příslušnou legislativu připravuje. Informuje o tom deník Právo. Podle mluvčího ministerstva spravedlnosti Petra Dimuna totiž při diskusích s odbornou veřejností převládl názor, že by se využitím agentů - provokatérů státní moc podílela na páchání trestného činu. Věcný záměr nového trestního řádu schválila vláda letos na jaře, agenti-provokatéři v něm ale podle Dimuna nejsou. Právo připomíná, že zavedení agentů-provokatérů navrhl loni na jaře vládě tehdejší ministr vnitra Stanislav Gross. Kabinet s tím tehdy souhlasil. Za dobrý způsob boje s korupcí považuje tuto možnost i pověřená nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká.