Přehled tisku

0:00
/
0:00

Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř tvrdí, že v roce 2002 půjčil sociální demokracii 60 milionů korun za slib, že mu strana pomůže mimo jiné získat státní podnik Čepro. Informuje o tom čtvrteční Mladá fronta Dnes. Představitelé ČSSD Krejčířovo nařčení odmítají a označují je za nesmyl. Peníze v hotovosti Krejčíř údajně předal svému obchodnímu partnerovi Jakubovi Konečnému, který je poté půjčil ČSSD.

Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř tvrdí, že v roce 2002 půjčil sociální demokracii 60 milionů korun za slib, že mu strana pomůže mimo jiné získat státní podnik Čepro. Informuje o tom čtvrteční Mladá fronta Dnes. Představitelé ČSSD Krejčířovo nařčení odmítají a označují je za nesmyl. Peníze v hotovosti Krejčíř údajně předal svému obchodnímu partnerovi Jakubovi Konečnému, který je poté půjčil ČSSD. Konečný Krejčířovi vystavil směnku, která je splatná v březnu 2006. Druhou směnku prý podepsal Konečnému tehdejší místopředseda ČSSD Stanislav Gross. Krejčíř deníku řekl, že nešlo jen o půjčku, ale také o investici do budoucna. "Předmětem vyjednávání bylo, že ty peníze se nemusejí vracet za předpokladu, že ČSSD naplní některé z mých požadavků, které jsem si stanovil," uvedl podnikatel. Jedním z požadavků podle něj bylo, aby se stal ministrem průmyslu a obchodu poslanec Josef Hojdar. Zároveň žádal, aby se privatizovaný petrochemický gigant Unipetrol předal nejvyšší nabídce. Nejzásadnější dohodou s ČSSD ale podle Krejčíře bylo, že získá do svého vlivu Čepro. Gross podnikatelovo nařčení důrazně odmítl. "Za chvíli to bude tak, že každý gauner, který má zlost na policii a stát, si něco vymyslí a z něčeho mě obviní,"řekl MfD.


David Rath,  foto: ČTK
Tisk ještě před oznámením jména příštího ministra zdravotnictví spekuloval o jméně Davida Ratha, které se posléze potvrdilo, a uvažoval o důvodech této volby. Hospodářské noviny připomínají, že prezident lékařské komory Rath už několikrát prosadil mimořádné zvýšení dotací. List podotýká, že nyní by zastupoval exekutivu, která se rozhodla dosud nevídaným způsobem šetřit. "Paroubek nepočítá s tím, že Rath bude při hledání úspor postupovat stejně razantně jako v dobách, kdy likvidoval ministry Rubáše nebo Davida. V každém případě bude mít nového ministra a zástupce nejsilnější zdravotnické lobby na dost krátkém provaze, aby před volbami vyloučil nepokoje," dodává komentátor.

Lidové noviny poznamenávají, že v dohodě, kterou podepsaly pojišťovny a ministerstvo zdravotnictví, není zmínka o zvýšení ceny lékařovy práce. Pokud by se lékařům radikálně přidalo, vznikla by díra v rozpočtu, podotýká list. Doporučuje Rathovi problémem se zabývat, aby nebyly případné protesty hlasité. Vždyť do voleb má Rath jediný politický úkol - zajistit premiérovi klid na práci, dodává deník.


Ekonomický tisk si ve čtvrtek všímá hlavně středečního prudkého propadu na pražské burze. Zatímco americké a evropské burzovní indexy ztratily jedno až dvě procenta, pražský index se propadl o více než čtyři procenta. Tisk ale zároveň hodnotí mimořádně příznivý vývoj burzy za devět měsíců letošního roku. Důvody poklesu se v Lidových novinách zabývá ekonom PPF Pavel Kohout. Zdůrazňuje, že ztráty na burze nemají absolutně nic společného s vývojem české ekonomiky a politiky. K výraznému propadu došlo i na ostatních východoevropských trzích. Ztráty však hlásí i vyspělé evropské i mimoevropské burzy. Podle Kohouta je tedy jasné, že pokles akcií z poslední doby je celosvětovým jevem. "Hlavním důvodem včerejšího (středečního) vývoje byl výhled na zvyšování úrokových sazeb, především ve Spojených státech," citují Hospodářské noviny Bohumila Pavlicu ze společnosti BH Securities. Podle Kohouta se na vývoji akciových trhů podepsaly také obavy o zisky společností. Drahá ropa se totiž již promítá do jejich výsledovek v podobě vyšších nákladů. Ostrá konkurence přitom firmám nedovoluje kompenzovat vyšší náklady vyššími cenami zboží.


Komentář Mladé fronty Dnes si bere na mušku fenomén české reality show. Autor Karel Steigerwald soudí, že reality show Vyvolený bratr není žádný "úpadek lidskosti, jak si myslí nafrněné nosy, nýbrž dokonalá maketa či model života komunistické vrchnosti za starých časů". Podle něj postavy tehdejších předsednictev a ústředních výborů mají s hrdiny reality show mnoho společného. "Obě party žijí v uzavřeném a umělém světě, odděleny od reálného světa zdí či ostnatým drátem. O světě za zdí mají jen přibližné představy plné báchorek. Nevědí přesně, co se jinde děje. Všichni se navzájem hlídají, aby se nic nedozvěděli. Věří, že v USA je hladomor. Věří, že u nich v táboře míru je to nejlepší. Vyčerpávají se vzájemnými intrikami a nenávistmi. Vedou spolu války, kterým nikdo za zdí nerozumí. Stalin oběsí Bucharina, Vladko vybere Zdenu, Trockého utlučou, Jitka si váží Honzy, Gottwald oběsí Slánského, Rosťa zlomí v sauně nohu Mahuleně. Obyvatelé Bratrovy budovy se považují za vyvolené. Procházejí tou budovou se závažností komunistických tajtrlíků. ...Ve skutečnosti jsou jen v kleci. Čím je významný Gottwald, Zdenál, Stalin, Monika, Husák či Venca? Všichni jen jedním: že byli zavřeni v tom domě, že tam intrikovali, žili, chlastali, souložili a kráglovali se navzájem.


Deset velkých bludišť a labyrintů vyroste během dvou let v zámeckém areálu v Loučeni na Nymbursku. Soukromí vlastníci zámku chtějí začít se stavbou začátkem příštího roku. Velký projekt s náklady kolem 150 milionů korun, který vytvoří největší bludiště na světě, počítá i s podporou Evropské unie, píše čtvrteční Mladá fronta Dnes. "Chceme, aby se z Loučně stalo výletní místo, jakým jsou třeba známé hrady a zámky,"řekla listu Kateřina Bálintová ze společnosti Loučeň a upřesnila: "Proto to bude největší soubor bludišť a labyrintů, jaké je možné nalézt na jednom místě. Třeba ve vídeňském Schönbrunnu mají jen čtyři."


Dvě největší pojišťovny na českém trhu Česká pojišťovna a Kooperativa zvažuje, že při určování sazeb povinného ručení budou v příštích letech posuzovat řidiče podle více měřítek než dosud. S ohledem na konkurenci však zatím nechtějí zveřejnit, zda k tomu přistoupí již příští rok nebo až později, napsalo ve čtvrtek Právo. ČP zvažuje různé varianty. "Do budoucna by v segmentaci měla hrát mnohem větší roli osoba řidiče. On je tím, který vozidlu dává duši. Navíc každý den může řídit jiný vůz, který pouze relativizuje jeho počínání na silnici. Problém je v tom, že legislativní podmínky zatím preferují z hlediska povinného pojištění nikoliv řidiče, ale vozidlo,"řekl Právu mluvčí ČP Václav Bálek.