Přehled tisku

Sazka Aréna
0:00
/
0:00

Pražské Sazka Areně, kde se loni konal světový hokejový šampionát, podle pátečních Lidových novin klesají příjmy z pronájmu luxusních lóží, tzv. sky-boxů. Zatímco v období šampionátu byly téměř všechny lóže pronajaty, dnes se počty pronajatých sky-boxů ve vysočanské hale pohybují zhruba pod polovinou celkového počtu 66, píše deník s odvoláním na mluvčího Sazky Zdeňka Zikmunda.

Renáta Vesecká,  foto: ČTK
Dosavadní královéhradecká státní zástupkyně Renáta Vesecká zatím post nejvyšší státní zástupkyně vůbec nemá jistý, upozorňuje komentátor Práva. Podle něj existují pochyby, zda ji vláda může výkonem funkce nejvyššího státního zástupce jenom pověřit. Není také jasné, proč se má na jmenování nejvyššího státního zástupce čekat dva měsíce, píše. Zákon prý říká, že pouze státní zástupce může být jmenován zástupcem nejvyšším. Soudce však tři měsíce od vzdání se mandátu nesmí zastávat funkci státního zástupce. Podle komentátora Práva tedy existují náznaky, že ve hře může být stále ještě někdo jiný, možná některý soudce, který má k vládnoucím politikům blíž než Vesecká.


Premiér Jiří Paroubek,  foto: ČTK
Podnikatel Tomáš Pitr, kterého premiér Jiří Paroubek obvinil z rozpoutání aféry kolem privatizace Unipetrolu, tisku potvrdil, že byl skutečně na Seychelách. Informují o tom páteční Mladá fronta Dnes a Právo. Pitr tam jel navštívit uprchlého miliardáře Radovana Krejčíře, který se na ostrovech skrývá před českou spravedlností. Hovořil s ním prý mimo jiné i o ČSSD. "Bavili jsme se o tom, jak se ČSSD snaží kriminalizovat podnikatele. Byla to přátelská návštěva," řekl Pitr MfD. Za Krejčířem prý zástupce potravinářské skupiny Setuza přijel z Madagaskaru. "Nakupujeme tam kávové plantáže. Madagaskar je kousek, tak jsem se stavil na Seychelách," řekl. O jejich schůzce informoval novináře tuto středu jako první premiér Paroubek.

Právě tohoto Paroubkova výroku si všímají v komentáři Lidové noviny. Upozorňují, že premiér na jednu stranu kritizuje tzv. "balkánské pojetí" novinářské práce v Česku, ale na druhou stranu sám ve veřejnoprávní televizi pronese větu, která začíná slovy: "Jen tak mimochodem, slyšel jsem někde, ale možná, že je to ošklivý drb, že pan Pitr..." Jestli tedy chce premiér podle Lidových novin vyvést média z jejich balkánského pojetí práce, pak může začít hned u sebe. Do úst jednoho z nejvyšších představitelů země totiž podobný výrok rozhodně nepatří, píše autor glosy.

Premiérovi Jiřímu Paroubkovi již nějaký čas podle dnešních Lidových novin radí také jeho známý z pražského zastupitelstva Michael Hvížďala. Listu to potvrdil přímo premiér. "To, že se s ním o některých věcech radím, je zřejmé. Není to ovšem nic institucializovaného. Pojí nás dlouholeté přátelství," řekl Lidových novin Paroubek. Hvížďala ovšem spolupráci popřel. Žádný jeho poradce nejsem, řekl Lidových novin. Podle listu ale spíše jenom nechce o spolupráci mluvit. "Ono mu není moc příjemné, aby se o tomto spojení vědělo," citují LN zdroj z Hvížďalova okolí. Podle listu Hvížďala Paroubkovi radí především v mediální oblasti.


Pražské Sazka Areně, kde se loni konal světový hokejový šampionát, podle pátečních Lidových novin klesají příjmy z pronájmu luxusních lóží, tzv. sky-boxů. Zatímco v období šampionátu byly téměř všechny lóže pronajaty, dnes se počty pronajatých sky-boxů ve vysočanské hale pohybují zhruba pod polovinou celkového počtu 66, píše deník s odvoláním na mluvčího Sazky Zdeňka Zikmunda. Ještě zhruba před rokem jich přitom podle Lidových novin hala dokázala pronajmout 50, letos v zimě jich bylo obsazeno 40. Příčinou je podle Lidových novinúdajně slabá programová nabídka.


Na dně stavební jámy poblíž soutoku Berounky s říčkou Litavkou objevili archeologové tři středověké latríny. Pocházejí z doby, kdy v Čechách vládli králové Přemysl Otakar I. a Václav I., informuje páteční Mladá fronta Dnes. "Nic podobného na území České republiky dosud nebylo nalezeno," řekla Mladá fronta Dnes archeoložka berounského Muzea Českého krasu Irena Benková. Latríny stály zřejmě na dvoře hospodářského stavení, patrně poblíž hnojiště. Jejich základem tehdy byly dřevěné kůly zaražené do země, které lidé opletli proutím. Získali tak nádobu podobnou soudku. Její vnitřek vymazali stavebníci jílem. V Berouně se výjimečně dochovaly právě dřevěné části a proutěná konstrukce, píše deník.