Přehled tisku

0:00
/
0:00

Pondělní tisk také odsuzuje praktiky obchodních řetězců v porušování hygienických norem. Dva velké případy z minulého týdne, kdy inspektoři v Hypernově v Jindřichově Hradci zjistili zamoření provozovny myšmi a v prodejně Julius Meinl v Českých Budějovicích dokonce manipulaci se zkaženými potravinami, sice označují za výjimečné svým rozsahem, konstatují ale, že nejde o ojedinělý případ.

Ondřej Neff se v Lidových novinách pozastavuje nad rétorikou premiéra Jiřího Paroubka. Pod titulkem Diagnóza - opojení vlastní výřečností píše, že "rétorické hřímání se vrátilo na scénu české politiky." Podle Neffa "psychologové a psychiatři jistě bedlivě pozorují Paroubkovy řečnické výkony. Mohou psát klinické zprávy o procesu "jsem zlý, zlejší, jsem nejzlejší". Řečník mluví tvrdě a jeho vlastní tvrdost ho opájí a žene k tvrdosti ještě důraznější. Je to samovývoj agrese. Výrok o Marťanech, s nimiž je Paroubek ochoten schvalovat zákony - ve prospěch lidu této země - nebude hned tak zapomenut. Slušný politik se liší od neslušného právě tím, že není ochoten se spolčovat s Marťany. Že není ochoten a schopen udělat cokoli a jít do holportu s kýmkoli," píše Neff, podle něhož bychom měli zavčas studovat Brechtovu 60 let starou divadelní hru Zadržitelný vzestup Arthura Uie, dřív než ji Paroubek zakáže.


Pondělní tisk také odsuzuje praktiky obchodních řetězců v porušování hygienických norem. Dva velké případy z minulého týdne, kdy inspektoři v Hypernově v Jindřichově Hradci zjistili zamoření provozovny myšmi a v prodejně Julius Meinl v Českých Budějovicích dokonce manipulaci se zkaženými potravinami, sice označují za výjimečné svým rozsahem, konstatují ale, že nejde o ojedinělý případ. Podle Hospodářských novin obchodní řetězce porušují hygienické předpisy ve stovkách případů ročně. Závěry kontrol přitom často nerespektují. Podle Práva by závažná zjištění hygieniků z minulého týdne měla být co nejpřísněji potrestána. "Prodejci asi zkoušejí, co všechno si mohou dovolit, co zákazník vydrží, jak kontrola obstojí. Vyšetřovatelům by nyní nemělo stačit zjištění, že v prodejně Julius Meinl se vedení dopustilo podvodu a porušení hygienických předpisů. Docela očividně tu byl totiž spáchán čin obecného ohrožení. Důsledky, které pachatelé ponesou, měly by jejich následovníkům - v případě pokušení - být drastickým varováním," píše Právo.


Dnes výjimečně i jeden článek z tisku zahraničního: Podle listu The New York Times je výstava české gotiky lucemburského období v Metropolitním muzeu "dobrodružstvím". "Je z těch výstav, na něž jdete a ani vlastně nevíte, co tam bude. A pak máte vyražený dech, protože je to tak krásné, tak důvěrně známé i tak neobvyklé," napsal list. Gotika z Čech v letech 1347 až 1437 "není gotika, kterou můžeme najít jinde". Je to jiná gotika, slovanská, s byzantskými rysy. "Je to zářivá i skrytá gotika, oslnivé světlo pode dveřmi", napsal The New York Times.


Mladí Češi jsou na mobilních telefonech závislí víc než ostatní národy. Kdyby si ze seznamu deseti technologií, jako je televize, počítač, video či mobil, měli nechat jen jedinou, vyhrály by u nich bezkonkurenčně mobily. Píše to Mladá fronta Dnes s odvoláním na průzkum, který mezi 3000 lidí ve věku 15 až 35 let v 15 zemích včetně Česka uspořádala reklamní agentura Mark BBDO.


Bývalý policista Luděk Pešek, který u policie skončil loni v listopadu poté, co našel v bance peněženku, ve které bylo 23.000 korun a neodevzdal ji, pracuje na radnici ve Vrchlabí na Trutnovsku. Muž nyní na městském úřadě řeší dopravní přestupky a vybírání pokut, informují ve svých východočeských vydáních Deníky Bohemia. Pešek u policie skončil, protože podle trutnovského policejního ředitele Ivana Bílka závažným způsobem porušil přísahu příslušníka Policie České republiky. V rejstříku trestů o svém prohřešku nemá záznam, s majitelem peněženky se dohodl na mimosoudním vyrovnání. Tajemník městského úřadu Jiří Žďárský připustil, že o přečinu nového zaměstnance věděl. "Pro mě je důležité, že nebyl stíhán a má čistý trestní rejstřík," řekl Žďárský.