Přehled tisku

0:00
/
0:00

Vládní návrh novely zákona o pozemních komunikacích, který má pomoci zavést v Česku mýtné, si bude muset na druhé čtení ve sněmovně počkat až do listopadu. Důvodem je množství vznesených připomínek. Pátečnímu Právu to po čtvrtečním zasedání sněmovního hospodářského výboru řekl ministr dopravy Milan Šimonovský.

Komentář Lidových novin označuje iniciativu předsedy antimonopolního úřadu Martina Peciny, který si na pátek sezval prodejce pohonných hmot kvůli prudkému růstu cen pohonných hmot, za populistické gesto. O svolané schůzce informují všechny deníky. Právo píše, že si Pecina pozval distributory "na kobereček". Mladá fronta píše, že "nový šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina se ještě ani pořádně nezabydlel v kanceláři, ale už ukazuje svaly". "Řadový občan - tedy takový, který se nezabývá ekonomikou či energetikou - si možná nanejvýš pomyslí, že nové koště dobře mete," píšou LN. "Jenže Martin Pecina není řadový občan, ale odborník ve významné státní funkci. Pokud se potřebuje ptát, proč vzrostly ceny pohonných hmot, tak do své funkce nepatří - jako odborník by to totiž měl vědět," tvrdí deník. Tentokrát nejde o porušení pravidel hospodářské soutěže, ale o dopad pohybu ceny ropy, poptávky a stavu zásob a několika živelných i jiných katastrof a nezdražovalo se pouze v Česku. "Pan Pecina to dobře ví. Ví ale také, kdo ho do funkce dosadil: ČSSD. A ta potřebuje v této chvíli udělat další populistické gesto, které ji nebude nic stát, čteme v Lidových novinách.


Státní zástupkyně požádala policii o rekonstrukci schůzky unionistického poslance Zdeňka Kořistky s poradcem šéfa ODS Markem Dalíkem a lobbistou Janem Večerkem, na které oba muži údajně Kořistkovi nabídli za nepodpoření vlády deset milionů korun. Chce zjistit, zda nový svědek v kauze Ladislav Sommer, který prý seděl u vedlejšího stolu, mohl nabídku úplatku zaslechnout, jak sám tvrdí. Informuje o tom páteční Právo. Výsledek pokusu bude mít podle Práva vliv na to, zda případ zůstane i nadále odložen, nebo jestli bude obnoveno trestní stíhání Dalíka a Večerka. "Zatím nevím, kdy to proběhne, možná příští týden," řekla Právužalobkyně. Aktéři ale účast na rekonstrukci předem odmítají. "V žádném případě. Jde o odpornou a zpolitizovanou frašku, které se účastnit rozhodně nebudu," řekl Právu Dalík. Žalobkyně potvrdila, že má právoúčast odmítnout.


Ministr kultury Vítězslav Jandák,  foto: ČTK
Ministr kultury se na křehkém poli mezinárodní diplomacie pohybuje trochu jako slon v porcelánu, soudí komentátor Hospodářských novin. Premiér Jiří Paroubek nového ministra kultury údajně vybral hlavně pro jeho zemitost. Pokud ale Vítězslav Jandák na tiskové konferenci řekne, že musí najít klíč k norským penězům a že Norsko vydělává na ropě a chce přispívat na památky, pak už jde spíše o obhroublost, soudí komentátor. "Toto obhroublé chování jde ovšem ruku v ruce s tím, jak český stát k památkám přišel. On je totiž zkonfiskoval, často nevybíravě a nespravedlivě, a chyby napravuje jen neochotně," dodává autor.


V případu privatizace petrochemického gigantu Unipetrol polské úřady vyšetřují podezření, že si čeští a polští politici rozdělili rovným dílem úplatek ve výši 42 milionů eur (asi 1,26 miliardy korun). Informuje o tom páteční Mladá fronta Dnes s odvoláním na polského prokurátora Jerzyho Balického. Podle MfD jde o podezření z jednoho z největších úplatků v dějinách České republiky. Prokurátor list upozornil, že zatím pro to nejsou žádné přímé důkazy. Balicki také uvedl, že "česká stopa" kauzy je založena na tvrzení polského lobbisty Jacka Spyry. "Máme k dispozici nahrávky Spyrových rozhovorů s několika lidmi, kde Spyra popisuje, jak se mělo v Čechách uplácet v souvislosti s Unipetrolem," řekl.


Vládní návrh novely zákona o pozemních komunikacích, který má pomoci zavést v Česku mýtné, si bude muset na druhé čtení ve sněmovně počkat až do listopadu. Důvodem je množství vznesených připomínek. Pátečnímu Právu to po čtvrtečním zasedání sněmovního hospodářského výboru řekl ministr dopravy Milan Šimonovský. "Připomínek poslanců je skutečně mnoho. My však potřebujeme, aby novela byla schválena do konce letošního roku a to se snad ještě stihne," řekl Šimonovský. Vláda počítá se spuštěním mýtného od 1. ledna 2007.


Každý den ve škole přijde k úrazu zhruba sto dětí. Za uplynulý půlrok se ve školách zranilo celkem 11.424 dětí. Úraz tak utrpělo něco přes jedno procento všech školáků. Informuje o tom páteční Mladá fronta Dnes. Data ze všech základních a středních škol letos poprvé sbírá Česká školní inspekce. Nejrizikovějšími chvílemi ve škole jsou zvlášť pro chlapce hodiny tělocviku a přestávky, kdy se stanou tři čtvrtiny všech školních úrazů. Pro dívky jsou zase podle statistik nejnebezpečnější školní výlety a lyžařský výcvik.