Přehled tisku

Foto: Evropská komise
0:00
/
0:00

České koruny půjdou do šrotu nejdříve v roce 2010, píše MF Dnes. V tomto roce by se měly přeměnit z korun do eur všechny ceny a výplaty. Alespoň podle představ ministerstva financí. Dosud se ve vládních plánech zvažovalo přijetí eura v letech 2009 až 2010. Premiér Jiří Paroubek včera agentuře ČTK sdělil, že pozdější termín - rok 2010 - je možný. Ani rok 2010 nemusí být definitivní termín.

Předseda ČSSD Stanislav Gross,  foto: Zdeněk Vališ
Bývalý premiér a dnešní předseda sociální demokracie Stanislav Gross má problém, píší Lidové noviny (LN). Ze záznamu tajných schůzek, kterých se účastnil jeho nejbližší spolupracovník, plyne, že expremiér žádal úplatek za to, že se sejde s lobbisty. V záznamu, který skrytou kamerou pořídili reportéři pořadu TV Nova Na vlastní oči, šéf sekretariátu premiéra Zdeněk Doležel říká, že Gross požadoval "nesmyslné částky za schůzku". Na inkriminované schůzce se před dvěma týdny sešel Doležel s polským lobbistou Jackem Spyrou. Oba muži se bavili o privatizaci petrochemického gigantu Unipetrol. Že jsou nahráváni, netušili a mimo jiné vzpomínali, jak chtěli Grosse zkontaktovat již dříve. Ten ale podle nich chtěl "vstupné" jen za to, že se vůbec jednání zúčastní. Gross v reakci označil reportáž Novy za "neskutečné svinstvo." Prohlásil, že podá na policii trestní oznámení za pomluvu a křivé obvinění. "Takové útoky si nenechám líbit," dodal. Když premiér Jiří Paroubek o víkendu záznam viděl, Doležela propustil a podal na něj i na Spyru trestní oznámení. Na záznamu si totiž Doležel také asi říká o úplatek ve výši pěti milionů korun. "Na stole za tu informaci bude pět," říká na nahrávce Doležel. Spyra se jej zeptá, jestli "pět v českých", Doležel potvrdí: "Jo". Doležel včera odmítl, že by šlo o peníze. Prý šlo jen o "kód".


Policie konečně zabodovala v souboji s miliardářem Radovanem Krejčířem, píší LN. Přes hranice jí on sám utekl a nejspíše ho následovala i jeho manželka Kateřina. Cesta kamionu s jejich osobními věcmi na Seychelské ostrovy ale skončila již v Loděnicích u Berouna. Náklad osobních věcí, jejichž hodnota byla předběžně vyčíslena na několik milionů korun, zadržela policie. Na skutečnost, že se Krejčíř nejspíše pokouší dostat přes hranice svůj majetek, přišel zvláštní policejní tým Jehla, který má za úkol po Krejčířovi pátrat. Miliardář obviněný z několika závažných trestných činů, kromě jiného i z přípravy vraždy, se již dva měsíce před policií úspěšně skrývá. Poté, co v červnu utekl během domovní prohlídky své luxusní vily v Černošicích u Prahy, odjel do zahraničí. Podle některých zdrojů se skrývá na Seychelských ostrovech nebo ve Spojených arabských emirátech. Právě na Seychelské ostrovy měl náklad s Krejčířovým majetkem podle všeho směřovat.


Foto: Evropská komise
České koruny půjdou do šrotu nejdříve v roce 2010, píše MF Dnes. V tomto roce by se měly přeměnit z korun do eur všechny ceny a výplaty. Alespoň podle představ ministerstva financí. Dosud se ve vládních plánech zvažovalo přijetí eura v letech 2009 až 2010. Premiér Jiří Paroubek včera agentuře ČTK sdělil, že pozdější termín - rok 2010 - je možný. Ani rok 2010 nemusí být definitivní termín. Může ho ještě dále odložit nová vláda, která nastoupí po volbách v polovině příštího roku. Pokud se dostane k moci dosavadní volební favorit - opoziční ODS -a bude dost silný, je to téměř jisté. Klíčové pro to, kdy bude moci Česko euro zavést, je výše vládních dluhů. Už loni vláda podmínku plnila a schodek rozpočtu byl přesně na hranici tří procent výkonu ekonomiky. Do dalších let to však tak optimisticky nevypadá, protože politici zatím neprovedli žádné výraznější reformy, které by vedly k úsporám a které by odlehčily státní pokladně od každoročně stoupajících sociálních výdajů.


Babybox,  foto: ČTK
Scházejí se v ulicích Brna tento týden v pondělí v šest hodin večer pod příslibem naprosté anonymity. Muž přináší v plastovém prádelním koši novorozeně pečlivě zabalené do deky. Pak rychle odchází ze schůzky pryč. V té době už mají dítě v rukách pracovníci Fondu ohrožených dětí a zdravý chlapec končí chvíli po porodu u lékařů v Nemocnici Milosrdných bratří. Za čtyři měsíce by podivná konspirace byla zbytečná. Rodiče dítěte, o které se nechtějí nebo nedokážou postarat, by už nepotřebovali "prostředníky" ani utajované schůzky. Nemocnice Milosrdných bratří totiž bude druhým místem v České republice, kde bude fungovat takzvaný babybox - speciální vyhřívaná schránka, do které je možné anonymně odložit nechtěné novorozeně. Minulý týden jeho vybudování schválili brněnští radní, a to přes odmítavý postoj Ministerstva zdravotnictví. Podobný případ se stal koncem loňského roku v Olomouci. Neznámá žena tady předala do rukou pracovnic Fondu ohrožených dětí novorozence s tím, že ho chce dát k adopci. Dítě našlo rodinu ještě před Vánocemi, tedy ve třech týdnech života. Po matce pak policisté nepátrali.


Předseda ČSSD Stanislav Gross se podle informací Práva rozhodl kandidovat příští rok ve volbách do Sněmovny, a to opět ve středních Čechách. Z jeho postavení v ČSSD plyne, že tam bude krajským lídrem. Své rozhodnutí však zatím před veřejností tají a hodlá ho oznámit až koncem tohoto týdne. Šéf regionální ČSSD Richard Dolejš uvedl, že krajský výbor nominoval místopředsedu ČSSD a premiéra Jiřího Paroubka na celostátního volebního lídra ČSSD. "Nominaci Paroubka považuji za krok správným směrem, protože je úspěšný premiér a je schopen vést soc. dem. k vítězství," řekl Dolejš.


Skoro čtyřicet procent žáků základních škol má vlastní zkušenost se šikanou. Vyplývá to z průzkumu, který letos uskutečnilo občanské sdružení AISIS a jehož se účastnilo 1358 žáků pátých až osmých tříd základních škol, píše Právo. Nejčastější formou šikany je posmívání, pomluvy a nadávky, čemuž byly vystaveny více než dvě třetiny šikanovaných dětí. Fyzické napadení zažilo každé desáté šikanované dítě. Častěji šikanují chlapci (asi 70 procent) než dívky. Přesto tato fakta podle odborníků řada škol výskyt šikany popírá a zavírá nad ní oči. Snížit šikanu na základních školách by mohl projekt Minimalizace šikany (MIŠ), který vznikl ve spolupráci občanského sdružení AISIS a odborníka na šikanu, psychoterapeuta Michala Koláře. Podle něj nebyla šikana dosud uspokojivě řešena navzdory alarmujícím výsledkům výzkumů.


Přesně rok poté, co všechny stavební spořitelny dostaly rekordní pokutu bezmála půl miliardy korun za poplatky účtované klientům, vzal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže svůj verdikt zpátky, píší Hospodářské noviny (HN). Stavební spořitelny uspěly se svým odvoláním, takzvaným rozkladem. Odstupující předseda antimonopolního úřadu Josef Bednář zrušil původní rozhodnutí a věc vrátil k novému projednávání. Informaci bez dalších podrobností potvrdil mluvčí úřadu Kristián Chalupa. Úřad loni koncem srpna potrestal stavební spořitelny pokutou v celkové výši 484 miliónů korun. Jako důvod uvedl, že jednaly ve shodě při stanovování poplatků. To se týkalo nejen poplatků za vedení účtu, ale také dalších přirážek za úrokové zvýhodnění, které bylo spojeno s dříve založenými smlouvami. Rozhodnutí antimonopolního úřadu je vnímáno jako překvapivý krok odstupujícího šéfa úřadu. Podobně však Bednář postupoval i v případě kartelových dohod šesti prodejců pohonných hmot. Poté, co provozovatelé čerpacích stanic podali rozklad, Bednář vyhověl jejich procesním námitkám.


Alkohol za volant nepatří, říká železné pravidlo. Ale auto na pivní etiketu? Proč ne. Příznivci motorismu mohou s pivní lahví v ruce zavzpomínat na konstruktéra a rodáka ze severočeských Vratislavic Ferdinanda Porscheho, píše MF Dnes. Vratislavický pivovar u příležitosti 130. výročí jeho narození vyrobil limitovanou sérii pivních etiket s automobily Porsche. "Udělali jsme celkem 150 tisíc lahví naší jedenáctky se třemi různými etiketami," říká šéf pivovaru Petr Hostaš. Etikety znázorňují dva nejoblíbenější modely vozů této známé automobilky. Ferdinand Porsche se narodil v německé rodině ve Vratislavicích roku 1875. V osmnácti jako nadaný mechanik odešel do Vídně. I když nikdy nedosáhl formálního technického vzdělání, díky svému talentu se brzy začal podílet na konstrukci prvních automobilů v tehdejším Rakousku-Uhersku. Začátkem 20. století si Porscheho vybrala automobilka Austro-Daimler jako svého hlavního designéra. Po válce se společně se synem Ferrym vrhli na výrobu vlastních aut pod značkou Porsche.