Přehled tisku

Vladislav Husák, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Ačkoliv ministr vnitra František Bublan s požehnáním premiéra Jiřího Paroubka oznámil, že chce post policejního prezidenta po odcházejícím Jiřím Kolářovi svěřit jeho náměstkovi Vladislavu Husákovi, narazil, píší HN. Jméno, které vládě přinesl, totiž ministerský tým nepřesvědčilo. Volba prezidenta se tak odkládá až na konec září, kdy má Bublan představit kandidáta, který na rozdíl od Husáka bude mít širokou politickou podporu.

Vladislav Husák, foto: ČTK
Ačkoliv ministr vnitra František Bublan s požehnáním premiéra Jiřího Paroubka oznámil, že chce post policejního prezidenta po odcházejícím Jiřím Kolářovi svěřit jeho náměstkovi Vladislavu Husákovi, narazil, píší HN. Jméno, které vládě přinesl, totiž ministerský tým nepřesvědčilo. Volba prezidenta se tak odkládá až na konec září, kdy má Bublan představit kandidáta, který na rozdíl od Husáka bude mít širokou politickou podporu. Zejména na tom včera jednání uvízlo. Už dopoledne totiž Husáka zpochybnila jak opozice, tak koaliční partneři ČSSD. Opatrný nesouhlas dali najevo i mnozí sociální demokraté. Ti všichni kritizovali "sólový" způsob, kterým Bublan nového šéfa policistů vybíral. Výjimkou byl premiér, kterému se právě Husák zamlouval z pěti adeptů nejvíc. Politici včera upozorňovali, že bez času na rozmyšlenou stihne nového šéfa policie pravděpodobný osud jmenovaného ministra kultury Jandáka - deset měsíců do parlamentních voleb a dost. Husák by se chtěl zasadit o zlepšení image policie, které bylo znovu (podle průzkumů veřejného mínění) pošramoceno po zásahu proti technoparty CzechTek. Bude ovšem muset zapracovat i na svém "obraze", viz výčitku kvůli působení v pohotovostním pluku, který se podílel na potlačování demonstrací proti režimu. Ministr Bublan v tom žádný problém nevidí: "K tomuto pluku nastupovali prostě všichni policisté před rokem 1989. Já jsem si pana Husáka nechal skutečně důkladně prošetřit od Inspekce Ministerstva vnitra a výsledek je takový, že není nic, co by mu mohlo bránit zastávat tuto funkci."


Po třech letech, kdy trh s regulovanými byty stagnoval, zřejmě nastane převratná změna. Poslanci podpořili vládní návrh zákona o jednostranném zvyšování nájemného z bytu, proti nebyl nikdo. Návrh poputuje k přepracování do výborů, pak se o něm bude hlasovat znovu, píše MF Dnes. Vládní návrh počítá s růstem činží v průměru o 9 procent ročně, v menších obcích by šlo o koruny, v centru Prahy to mohou být až stovky. Za byt v Praze 1 o rozloze 80 metrů čtverečních při nájmu 3491 korun by lidé zaplatili v příštím roce o 527 korun více. S předpokládaným tempem a délkou přechodného období nejsou spokojeni občanští demokraté ani lidovci. KDU prosazuje čtyřleté přechodné období namísto šestiletého. Pokud ČSSD nenajde pro návrh podporu mezi koaličními partnery, bude muset hledat podporu u komunistů.


Osmapadesátiletého herce Vítězslava Jandáka jmenoval prezident Václav Klaus na Pražském hradě ministrem kultury, píše Právo. Klaus vyjádřil přesvědčení, že za deset měsíců, které zbývají do parlamentních voleb, může Jandák vykonat v resortu leccos pozitivního. "Myslím, že si nemůžete v této zkrácené chvíli dovolit nějakých sto nebo kolik dnů hájení. Moc bych si přál, abyste začal fungovat okamžitě," řekl prezident. Od Jandáka se očekává, že najde ve shodě napříč politickým spektrem ve státním rozpočtu více peněz pro kulturu. Premiér vyjádřil i "velký zájem" o dialog s katolickou církví, který se podle jeho slov příliš nedařil.


Terorismus v Česku? Více než třetina obyvatel si je jistá, že teroristé udeří dříve nebo později. Takové závěry nabízí průzkum který mapuje pocity Čechů po sérii atentátů v Londýně a explozích v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch, píší LN. Koncem loňského roku se přitom podle údajů Centra pro výzkum veřejného mínění útoku teroristů obávalo 45 procent lidí. Mluvčí BIS Jan Šubert včera zopakoval, že Češi nemusejí teroristickou hrozbu vnímat jako akutní.

Praha se připravuje na možnost teroristických útoků, píše MF Dnes. Cvičný zásah při "výbuchu" bomby v Kongresovém centru, kde se různých akcí účastní i deset tisíc lidí, si vyzkoušeli hasiči, záchranáři i policisté. Podobných záchranných akcí při fingovaném teroristickém útoku by se Praha měla dočkat v nejbližší době. Na konci tohoto září prověří schopnost a připravenost zásahových jednotek rozsáhlá akce v pražském metru. Město by také v nejbližší době mělo dostat od vlády příspěvek ve výši padesáti milionů korun na zlepšení bezpečnostních opatření v metru.


Odbor kontroly a stížností pražské policie ukončil vyšetřování zásahu policistů na prvomájovém mítinku KSČM na Letenské pláni, píší Lidové noviny. "Zásah jako takový byl v souladu se zákonem, dílčí pochybení dvou policistů bylo předáno jejich nadřízeným ke kázeňskému projednání," řekl Josef Svárovský z odboru kontroly a stížností. Kromě toho se však Inspekce ministra vnitra stále zabývá trestním oznámením, které na policisty podal aktivista Jan Šinágl. Původně kontrolní orgán prověřoval tři policisty. Jednoho kvůli úniku informací a dva kvůli špatné identifikaci osobním číslem. Digitální záběry ze zásahu však podezření ze skrývání čísla u jednoho z policistů vyvrátily. Zda budou oba policisté opravdu potrestáni, například důtkou nebo snížením mzdy, rozhodnou jejich nadřízení. Policie při zásahu na Letenské pláni zadržela dva muže, kteří podle ní narušovali veřejný pořádek. Jedním ze zadržených byl Šinágl, který se podle policie dopustil také přestupku proti právu shromažďovacímu. Dalším byl student z Brna.


Tuzemské společnosti objevily novou podnikatelskou šanci - lákají je hotely v zahraničí. Nejatraktivnější země? Chorvatsko, Bulharsko, Slovensko a Egypt, píší Hospodářské noviny. Právě do těchto zemí loni vycestovalo na dovolenou přibližně 1,6 miliónu Čechů. Zájem investorů o chorvatské hotely zesílil i díky privatizaci tamního státního majetku. "O privatizaci hotelů, především pak na Makarské riviéře, se určitě zajímáme," potvrzuje například Jiří Šimáně, šéf Unimex Group, která vlastní cestovní kancelář Čedok. Šimáně však zároveň potvrzuje, že vyjma Chorvatska je zajímá i hotelový byznys v Bulharsku. Důvod? Zájem o tuto zemi mezi turisty rok od roku roste. Zájem o Bulharsko má i největší český hotelový řetězec - Orea. Také zájem o egyptský hotelový byznys odstartovala mezi českými investory rostoucí poptávka lidí po zájezdech do této země. Experti však upozorňují, že nedávné teroristické útoky by mohly aktivitu developerů oslabit. Spoluvlastníkem některých hotelů v Egyptě je ale už dnes např. cestovní kancelář Exim Tours. Ta vlastní třetinový podíl v hotelovém řetězci Prima Life. Řetězec má celkem šest hotelů v Egyptě a Tunisku


V areálu brněnské Fakultní nemocnice U svaté Anny by mělo během několika let vzniknout jedno z nejlepších světových center pro diagnostiku a léčbu kardiovaskulárních a dalších onemocnění. Představa Mezinárodního centra klinického výzkumu je už hodně blízká jeho realizaci. U zrodu myšlenky stáli světový kardiolog, profesor Virend K. Somers z Mayo Clinic v USA a Tomáš Kára z Fakultní nemocnice U svaté Anny. Nová koncepce mezinárodní vědecké spolupráce umožní urychlit vývoj nových léčebných metod, lékařských technologií a léků až o polovinu při zachování nejpřísnějších norem kvality, bezpečnosti a etiky. "V medicíně nejste malá země. Naopak. S vašimi specialisty je radost spolupracovat," řekl profesor Somers v exkluzivním rozhovoru pro Právo. Dodal, že na některých výzkumných programech kliniky Mayo v kardiovaskulárních onemocněních se více než čtyři roky úspěšně podílejí také lékaři FN U svaté Anny a Ústavu přístrojové techniky Akademie věd v Brně.


Místopředseda Senátu Petr Pithart oficiálně vyzval dopisem premiéra Jiřího Paroubka, aby pomohl zastavit údajně šílenou koncepci ochrany přírody na Šumavě, píší Lidové Noviny. Pithartovi se nelíbí, že současné vedení šumavského národního parku nekácí kůrovcem napadené stromy v nejcennějších rezervacích a hodlá do budoucna ponechat část Šumavy bez jakéhokoliv lidského zásahu. Senátor, který jako bývalý předseda české vlády šumavský park v roce 1991 zakládal, je přesvědčen o tom, že šumavské lesy by měly stejně jako před sto lety podléhat takzvané kulturní údržbě. Premiér Paroubek už si ale může udělat obrázek o situaci v šumavských lesích i z další korespondence. Několik desítek českých vědců, entomologů a biologů, totiž naopak premiéra písemně vyzvalo, aby nepodléhal tlaku odpůrců ryze přírodního vývoje šumavských pralesů. Podle nich by příroda v rezervacích měla dostat volnou ruku.


Česká republika bude mít nové logo, kterým se chce prezentovat v zahraničí jako země plná nepřeberných možností, kterou stojí za to navštívit, píše Právo. Soutěž o vytvoření nového grafického symbolu vypsalo tento týden ministerstvo zahraničí (MZV), podle něhož Česko něco podobného dosud postrádalo. "Snažíme se najít znak, podle kterého si každý hned vybaví naši zem," řekl včera Právu mluvčí MZV Vít Kolář s tím, že například Nizozemsko úspěšně vsadilo na motiv tulipánů, Řecko na moře stejně jako Chorvatsko. Česko se podle Koláře v zahraničí dosud prezentovalo státním znakem a vlajkou, později přibyla dvě neoficiální loga s motivem trikolóry. To je podle ministerstva naprosto nevyhovující, jelikož červeno-modro-bílou barevnou kombinaci má řada jiných zemí. Nový symbol se bude používat na kulturních akcích, konferencích, výstavách, marketingových publikacích apod. Spolu s ním má vzniknout i jednotná prezentace ČR v cizině.


Zmije, foto: Zdeněk Fric, CC BY 3.0 Unported
Neobvyklí pasažéři přidělali v minulých dnech práci zaměstnancům ČSA, píše MF Dnes. Letadlo z Bruselu přivezlo do Prahy zásilku 349 exotických plazů a obojživelníků pocházejících z Konga. Bylo mezi nimi i 44 smrtelně jedovatých kober říčních. Překvapení přepravcům z ČSA přichystal příjemce zásilky Slovák Juraj Popluhár, když oznámil, že si objednal něco jiného a za jinou cenu a odjel. Exotičtí plazi a obojživelníci byli přemístěni do veterinární stanice na letišti, kde se o ně veterináři starali. Dnes už jsou plazi "ubytováni" v jihlavské zoo. Většina tvorů bylo v zuboženém stavu a tak patrně uhynou," tvrdí Petr Velenský z pražské zoo, který plazy viděl už v neděli. Pokud by se hady nepodařilo zachránit, možná skončí vypreparovaní v Národním muzeu v Praze. Spolu s plazy bylo v kontejneru přepravováno šest pytlů dravých vodních ploštic splešťulí, stovka exotických žab přepravovaných v PET lahvích a šest zmijí. Většina ostatních zvířat zemřela.