Přehled tisku

0:00
/
0:00

Rozloha lesů v ČR se neustále zvyšuje. Jejich plocha od roku 1966 vzrostla o 50.000 hektarů a loni pokrývaly již 2,645 milionu hektarů půdy. Jedním z důvodů je skutečnost, že hospodaření na zemědělské půdě se vzhledem k systému dotací mnohde nevyplácí a pro majitele půdy bývá výhodnější pozemek zalesnit. Píšou to úterní Lidové noviny. "Evropská unie podporuje mimozemědělské způsoby údržby krajiny. A les je k takovým účelům ideální," vysvětluje Hugo Roldán z ministerstva zemědělství.

Nový ministr kultury Vítězslav Jandák,  foto: ČTK
Úterní tisk se věnuje především volbě nového ministra kultury Vítězslava Jandáka. Mladá fronta Dnes a Lidové noviny volí pro označení volby šéfa kultury a jednání, která předcházela, slova jako komedie nebo reality show. Deníky také přinášejí rozhovory, ve kterých Jandák předkládá své priority, především zajistit více financí pro kulturní sféru.

Lidové noviny označují výběr nového ministra kultury za komedii. Podle listu měl premiér o obsazení postu jasno a zbytečně předstíral, že ještě rozhodnuto není. Autor článku také příliš nevěří v Jandákův plán zlepšit vztahy mezi státem a církví. "To je jistě tvrzení jen tak pro zasmání," komentuje jednu z priorit nového ministra. "Dostál věděl moc dobře, proč je proti církvím', což je v podstatě jen jedna církev, totiž katolická, zaseknutý. Dostál svou zaseknutostí dělal jen to, co lidu na očích viděl. Že by Jandák chtěl jít chvíli před volbami proti převládajícímu větru, to je legrační představa," píše deník.

Také Mladá fronta Dnes v souvislosti s volbou šéfa kultury používá slova jako divadlo či reality show. Podle deníku mělo premiérovo "představení" zastínit a nechat zapomenout nedávný policejní zásah proti technoparty CzechTek. Samotný výběr Jandáka do čela úřadu list označuje slovy "není katastrofální". Mladá fronta se také ptá, co si premiér Paroubek od nového ministra slibuje: "Určitě od něj nečeká, že se coby nováček úspěšně popere s celým kabinetem o slušné peníze pro kulturu," domnívá se list. Mladá fronta Dnes také uvádí, že o Jandákově politickém smýšlení není "ani za mák jasno". Podle listu se tak dá jen těžko předpokládat, jak bude nový šéf kultury hlasovat o některých zákonech.

Právo, Mladá fronta Dnes a Hospodářské noviny také s novým ministrem kultury přinášejí rozhovory. Jandák ve všech denících zdůrazňuje především to, že chce pro oblast kultury získat více financí. Jednou z cest by podle něj mohlo být i hledání "alternativních zdrojů". "Chtěl bych začít jednat se Svazem průmyslu či Hospodářskou komorou a zajistit peníze pro kulturu z těchto sfér," řekl Jandák Hospodářským novinám. Hodlá podle svých slov získat i více financí ze státního rozpočtu. Za své další priority pak považuje zákon o kinematografii, podporu památek nebo navázání dialogu s církvemi.


Premiér Paroubek v článku, který zveřejnilo Právo, obhajuje zásah policie proti účastníkům technoparty CzechTek. Domnívá se také, že ODS a prezident Václav Klaus případ zpolitizovali a vyzývá je, aby si pro "politický boj" našli jiná témata. Předseda vlády také v kauze CzechTeku nepovažuje za objektivní zpravodajství Českého rozhlasu a České televize. Televizi mimo jiné vytýká, že "dokáže mnohokrát opakovat jeden odporný příklad policejní brutality, ale vůbec nevěnuje pozornost záběrům zdokumentovaným 'policejními kamerami', tedy útokům technařů na policii".


Zákon o dani z přidané hodnoty diskriminuje lidi, kteří si staví byty svépomocí. Stavební firmy i jednotlivci nakupují materiál s 19procentní daní, firmy si však vyšší DPH odečtou a klientům naúčtují práci i materiál jen s pětiprocentní daní. Lidé, kteří si staví byt svépomocí, ale plátci DPH nejsou, si vyšší daň odečíst nemohou a tím jsou znevýhodněni. Píšou to úterní Hospodářské noviny. Stavebníci se proto naučili nevýhodné ustanovení zákona obcházet a materiál nakupují prostřednictvím menších stavebních firem. Firma podle pokynu stavebníka nakoupí žádaný materiál například za 100.000 korun. Zákazník by za to zaplatil 119.000 korun stejně jako firma. Ta ale na faktuře k dodanému materiálu uvede údajnou práci do pěti procent hodnoty materiálu a celek zdaní pěti procenty DPH. Stavebník tak zaplatí jen 110.000 korun. Tuto praxi deníku potvrdily tři východočeské firmy.


Prodej nových bytů na českém trhu vázne. Nové byty sice přibývají, ale zájem o ně již tolik neroste. V nabídce firem se objevují projekty, které se začaly stavět v době spekulací na růst cen nemovitostí před vstupem do EU. A protože se poptávka vrátila k normálu, prodat byt je nyní náročnější. Píše to úterní Mladá fronta Dnes. "Těch bytů je tolik, že si klienti lépe mohou vybírat. Trh je nasycen a developeři se musí snažit vyjít vstříc," cituje deník Jaroslava Hluchého z kanceláře Realitní svět. Ceny přestaly růst, občas se objevují i slevy a hlavně akční nabídky, kdy je v základní nabídce za stejnou cenu větší výbava, uvádí deník.


Sumavske lesy
Rozloha lesů v ČR se neustále zvyšuje. Jejich plocha od roku 1966 vzrostla o 50.000 hektarů a loni pokrývaly již 2,645 milionu hektarů půdy. Jedním z důvodů je skutečnost, že hospodaření na zemědělské půdě se vzhledem k systému dotací mnohde nevyplácí a pro majitele půdy bývá výhodnější pozemek zalesnit. Píšou to úterní Lidové noviny. "Evropská unie podporuje mimozemědělské způsoby údržby krajiny. A les je k takovým účelům ideální," vysvětluje Hugo Roldán z ministerstva zemědělství. Stát již před vstupem do EU podporoval zalesňování vlastními dotacemi. Po vstupu přibyly navíc další peníze z evropského rozpočtu. "Pro řadu zemědělců je dnes v některých oblastech Česka výhodnější zakládat lesy, než pěstovat plodiny, s jejichž odbytem mohou mít potíže," potvrdil Roldán. Někteří zemědělci ale varují před tím, aby evropská podpora zalesňování nevedla k takovému úbytku zemědělské půdy, který by mohl ohrozit soběstačnost ČR v zemědělské produkci.


Policisté, kteří nedávno v Mošnově na Novojičínsku odmítli pronásledovat zloděje, byli potrestáni. "V jednom případě jsem se rozhodl pro snížení hodnosti o jeden stupeň, v dalších dvou jde o různé krácení platu," řekl Právu novojičínský okresní policejní ředitel Karel Třetina. Stížnost na tři policisty podal starosta obce Roman Máca. Podle něj odmítli pronásledovat zloděje, na kterého je upozornili občané a zdůvodnili to končící službou. Za neprofesionální tehdy označil počínání policistů i Třetina. "Nevyčerpali všechny možnosti vedoucí k dopadení pachatele," uvedl okresní šéf policie.