Přehled tisku

0:00
/
0:00

Hospodářské noviny komentují cestu T-Mobile k prvenství na českém mobilního trhu. Jednou ke střídání s Eurotelem muselo dojít, píše se v deníku v souvislosti s faktem, že T-Mobile počtem aktivních SIM karet předčil dosavadní jedničku Eurotel. Prvenství dnes firma oznámila i mimořádnými vloženými inzeráty na titulních stránkách některých celostátních deníků.

Komentáře pátečního tisku se pozastavují nad tím, že voleb do Poslanecké sněmovny se chtějí účastnit i politici zvolení do Evropského parlamentu. Účast europoslanců v domácí kampani je podraz na voliče, píšou Lidové noviny. Reagují tak na množící se případy, kdy chtějí čeští poslanci Evropského parlamentu zaujmout místa v popředí kandidátek pro volby do Poslanecké sněmovny a ve chvíli, kdy budou zvoleni, předat mandát někomu méně známému. O účasti v domácích volbách uvažují například europoslanci Josef Zieleniec, Jan Zahradil či Vladimír Železný. Je to jako koupit si čokoládu a najít uvnitř slanečka, míní list.


Právo a Mladá fronta Dnes si všímají, jakým způsobem vybírá premiér Jiří Paroubek nového ministra kultury. Podle MfD si premiér dělá z lidí blázny, když si nechává od umělců napovídat, koho má do vlády povolat. Bude se také ptát sedláků, až se rozhodne vyměnit ministra zemědělství?, ptá se list. Potřebovali bychom spíše vědět, jaký program má jeho kulturní ministerstvo, jaký cíl, smysl atd. Pak teprve tvář k tomu, míní MfD. Setkání s umělci podle Práva jistě předsedovi vlády přineslo nemálo potřebných politických bodů, populismem to však zapáchalo kolmo vzhůru. Ministr přece nemá, nemůže a řekl bych, že nesmí ve vládě zastupovat nějaký cech, ale celou společnost, píše komentátor listu. Případ bývalého agenta komunistické Státní bezpečnosti (StB) Pavla Minaříka, který podle vyšetřovatelů v polovině 70. let připravoval atentát v sídle Rádia Svobodná Evropa v Mnichově, míří opět k soudu. Státní zástupkyně Milena Hojovcová odeslala ve čtvrtek obžalobu. Informuje o tom páteční Právo. "Za přípravu trestného činu obecného ohrožení mu hrozí tři až osm let vězení," sdělila listu Hojovcová. Minaříkův případ se u soudu táhne již 12 let. Uzavření kauzy dosud bránil chybějící odhad škody, již mohl atentát způsobit. Škodu nakonec spočítal soudní znalec podle fotografie rozhlasového studia a určil ji na více než osm milionů korun. Za chystaný atentát byl Minařík již odsouzen v roce 1993 ke čtyřem rokům vězení. Případ se však vzápětí vrátil k došetření. Od té doby bylo Minaříkovo trestní stíhání už dvakrát zastaveno, rozhodnutí vždy ale zrušil Nejvyšší soud.


Hospodářské noviny komentují cestu T-Mobile k prvenství na českém mobilního trhu. Jednou ke střídání s Eurotelem muselo dojít, píše se v deníku v souvislosti s faktem, že T-Mobile počtem aktivních SIM karet předčil dosavadní jedničku Eurotel. Prvenství dnes firma oznámila i mimořádnými vloženými inzeráty na titulních stránkách některých celostátních deníků. T-Mobile, který dlouho útočil z druhé pozice, byl podle Hospodářských novin po všech stránkách více motivován, zatímco Eurotel se musel bránit a ohlížet dozadu. "A taková pozice není věčně udržitelná," míní komentátor. Z hlediska zisku zůstává i nadále nejvýkonnější Eurotel. I to se však podle listu může změnit, pokud budou pokračovat současné trendy. Jisté je podle HN to, že bude pokračovat lítý boj velkých globálních hráčů, a také to, že španělská Telefónica udělá vše pro to, aby ústup Eurotelu z piedestalu rychle zvrátila.


Tři české úřady práce začnou v říjnu testovat nový projekt, který má omezit práci načerno a zjednodušit administrativu firem. Společnost SodexhoPass bude zprostředkovávat kontakt mezi nezaměstnanými zájemci o přivýdělek a firmou. Zaměstnavatel si od SodexhoPass koupí poukázky, které pracovníkům vydá místo peněz. Za peníze si je pak lidé vymění opět u SodexhoPass. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Systém se bude zkoušet na úřadech práce ve Znojmě, Vyškově a Hodoníně. Zapojit se do něj budou moci nezaměstnaní, kteří si chtějí přivydělat, aniž by ztratili podporu v nezaměstnanosti. Nový systém, který počítá se zavedením poukázek má zaměstnavatelům podle mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kateřiny Beránkové zároveň ulehčit administrativu. SedexhoPass se bude starat o sepsání dohody o provedení práce se zaměstnavatelem a bude za firmu výplatu danit.


Majitel barokního špýcharu v Břešťanech na Kladensku Milan Vlk bez vědomí obce a památkářů z objektu odstranil nejen střechu a krov, ale také dřevěné podlahy a vnitřní zařízení sýpky. Vzniklou škodu památkáři předběžně odhadují na čtyři miliony korun. Případem se zabývá policie. Informuje o tom Mladá fronta Dnes (MfD) ve středočeském vydání. "Majitele jsme minulý týden upozornili, že porušuje zákon a vyzvali jsme ho, aby práce okamžitě přerušil," řekl listu vedoucí odboru kultury a památkové péče radnice ve Slaném Vladimír Přibyl. Majitel však práce zastavil až poté, co se slánský odbor kultury a památkové péče obrátil na policii. Jeho advokát vzápětí podal na stavebním úřadě žádost o povolení demolice objektu, který údajně ohrožuje okolí.


Pošta Boží Dar na Karlovarsku začala letos poprvé razítkovat vánoční přání s Ježíškem už v létě. Dosud příležitostné razítko tiskla na zásilky jen v období před vánočními svátky. Posun v termínu způsobila božídarská radnice, jejíž vlastivědné muzeum začalo prodávat pohledy s vánoční tematikou už nyní, píše Mladá fronta Dnes (MfD) v regionální příloze. V muzeu se současně objevila i zvláštní keramická poštovní schránka, kam návštěvníci pohledy hází. Letos poprvé tak nemusejí všichni zájemci o razítko dávat pohledy do obálky, lepit na ni známku a posílat na Boží Dar. Stačí si koupit přání v muzeu, odnést je na poštu nebo vhodit do schránky, uvádí MfD.