Přehled tisku

0:00
/
0:00

Komentáře středečního tisku hodnotí působení Jiřího Paroubka po 100 dnech ve funkci premiéra. Podle Lidových novin je Paroubkovou metodou zametání problémů pod koberec. Mladá fronta Dnes soudí, že teprve v souvislosti s policejním zásahem proti účastníkům CzechTeku se poprvé ukáže, jaký je vlastně Paroubek politik.

Komentáře středečního tisku hodnotí působení Jiřího Paroubka po 100 dnech ve funkci premiéra. Podle Lidových novin je Paroubkovou metodou zametání problémů pod koberec. Mladá fronta Dnes soudí, že teprve v souvislosti s policejním zásahem proti účastníkům CzechTeku se poprvé ukáže, jaký je vlastně Paroubek politik. Sto dní, práce málo, nazvaly Lidové noviny svůj komentář. Podle listu je nejvýraznějším rysem Paroubkova politického působení jeho populismus. Programově se prý prezentuje jako politik, který nemá čas na osobní spory, protože musí hodně pracovat. "Jediný háček téhle Paroubkovy metody je v tom, že té skutečné práce za ním ani za vládou mnoho není," míní komentátor. "Nebýt rozehnání masové taneční zábavy, byl by účet za stovku velice příjemné čtení: lacino se pořídilo slušné menu," soudí o působení Paroubka ve funkci premiéra Mladá fronta Dnes. Devadesát sedm dní relativních úspěchů je ale podle komentátora listu pryč. "Paroubek bude muset ukázat, že je něco jiného než mudrlantský pan Kompromis. Teprve když obstojí v této bitvě bez ztráty popularity, můžeme ho považovat za bojovníka těžké váhy. Zatím to nevypadá pravděpodobně," soudí autor.


Tomáš Baťa požádal o obnovení soudního procesu, v němž byl jeho strýc a někdejší šéf podniku Jan Antonín Baťa odsouzen za kolaboraci k patnácti letům vězení. Proces, který se opíral o takzvané Benešovy dekrety, se konal v roce 1947. Baťovým cílem je očistit čest rodiny, nepožaduje vrácení majetku, který už byl v době procesu znárodněn, píše středeční Mladá fronta Dnes. "Celý proces proti J. A. Baťovi byl již v době jeho přípravy a následně v jeho průběhu manipulován a řízen s cílem odsoudit ho za každou cenu, a vytvořit tak důvod pro jeho diskreditaci a likvidaci firmy Baťa v Československu, což vyplývá z dostupných dokumentů," sdělil MfD Tomáš Baťa. Nejvyšší státní zastupitelství už podle MfD Baťův nový podnět přijalo a v nejbližší době ho předá státnímu zástupci v Praze. Baťa podal žádost při své letošní návštěvě Česka. Předložil i nové důkazy o zmanipulování procesu a zajistil si podporu představitelů svého města a kraje.


Česko začalo v Bruselu zjišťovat, zda by unie republice neprodloužila přechodné období pro stavbu čistíren odpadních vod. Podle dohod s EU musí mít všechny obce s více než dvěma tisíci obyvatel do konce roku 2010 čistírnu, odpovídající normám unie. Vláda by potřebovala termín prodloužit o pět až deset let. S přípravou výstavby čistíren totiž zaostává asi 200 obcí a státu tak hrozí pokuty, uvedly ve středu Hospodářské noviny. "Zatím máme odezvu, že Evropská komise nevidí důvod k prodloužení přechodného období," řekl náměstek ministra životního prostředí Tomáš Novotný. Jednání však pokračují a jejich výsledek by měl být známý v září. Přechodné období do roku 2010 si Česko před vstupem do Evropské unie navrhlo samo. Slovensko, Maďarsko a Polsko si tehdy vyjednaly přechodné období o pět let delší.


Silniční propojení dálniční sítě v Německu s právě budovanou rychlostní komunikací R6 v Karlovarském kraji je ohroženo. Na německé straně byla tato akce přesunuta z různých důvodů až do priorit druhé kategorie. Na rychlostní silnici od hranic k dálnici směr Mnichov, Lipsko a Berlín si tak řidiči asi ještě několik let počkají, píše středeční Právo v regionální příloze. Připravované silniční propojení prozatím blokuje nejenom nedostatek peněz, ale i protesty ekologů proti vedení trasy přes Smrčiny.


Nákupy přes internet rychle rostou a svůj podíl na nich chtějí mít i velcí obchodníci z kamenných prodejen. Nyní se chystají zahájit prodej na webových stránkách dva přední prodejci elektra, společnosti ElectroWorld a Datart, napsala středeční Mladá fronta Dnes. "Internetový obchod je další možnost, jako zvyšovat obrat," citovala MfD šéfa ElectroWorldu pro střední Evropu Milana Růžičku.


Jih Moravy zaplavily agresivní muchničky, jejichž nebývalý výskyt má podle odborníků na svědomí deštivé červnové počasí. Malé mušky se objevily prakticky ve všech okresech, píše středeční brněnská příloha Mladé fronty Dnes. Píchnutí od nepatrných mušek jsou bolestivější než od komárů, svědí a více otékají. V kalamitě lidi neochrání ani repelent. "Mušky ale v našich podmínkách nepřenášejí žádné nemoci," vysvětlil Milan Pejčoch ze Zdravotního ústavu v Brně.