Přehled tisku

potter_harry.jpg
0:00
/
0:00

Natáčení pátého filmového pokračování o čarodějnickém učni Harry Potterovi s podtitulem Fénixův řád v Česku je ohroženo. Rodiče hlavního představitele série Daniela Radcliffa se údajně bojí, že by jejich synovi v Praze hrozil "divoký noční život". S odvoláním na britské zdroje o tom píše Mladá fronta Dnes. Společnost Warner Bros před časem podle deníku naznačila, že kvůli výhodnějším podmínkám přesune natáčení pátého dílu série z Británie do Prahy.

Úterní tisk především kritizuje policii, které v sobotu utekl podnikatel Radovan Krejčíř, podezřelý z přípravy podvodu, ze zločinného spolčení a z přípravy vraždy. Deníky se shodně domnívají, že policisté v tomto případě prokázali buď neschopnost, nebo se nechali podplatit. Tisk také kritizuje ministra vnitra Františka Bublana a požaduje odstoupení policejního prezidenta Jiřího Koláře. Podle Mladé fronty Dnes je Krejčířův útěk podezřelý a málokdo věří tomu, že podnikatel policii nepodplatil. Deník zmiňuje některá nejasná fakta z minulosti Krejčíře, postup policie v jeho kauze a diví se, proč žádné z kroků spravedlnosti neměly v případě podnikatele úspěch. "Policie je zasažena snětí, žádní inscenovaní Kryštofové to nezastřou. Neslyšíme však, že by se někdo chystal k zákroku," píše deník.

Lidové noviny vytýkají ministru Bublanovi, že se v několika případech pochybení policie zastal policejního prezidenta Koláře. Podle deníku totiž policie pod Kolářovým vedením systémově selhává. Policejní prezident je podle listu špatný organizátor a není schopen samostatných koncepčních rozhodnutí. Dokládá to prý mimo jiné to, že k chystané reorganizaci policejního prezidia dojde z Bublanova a ne Kolářova podnětu. "Pokud ministr nedovrší tento záměr výměnou policejního šéfa, může celou koncepci hodit rovnou do koše," uvádí Lidové noviny.

"Policie na baterky" pojmenoval svůj komentář k případu Krejčíře autor z Hospodářských novin. Podle něj byl útěk podnikatele "blamáží" policie, která v tomto případě projevila buď neschopnost, nebo byla podplacena. Také Právo se domnívá, že policie v případě útěku Krejčíře prokázala amatérismus a nebo se nechala podplatit. "Těžko rozhodnout, co je horší," uzavírá deník.

Podnikateli Radovanu Krejčířovi, který policii v sobotu uprchl nedlouho po svém zatčení, zřejmě k útěku dopomohl komplic. Pravděpodobně jím byl domovník, který pracoval v černošické vile, odkud podnikatel policii zmizel. Informují o tom Lidové noviny. Domovníkův podíl na Krejčířově úniku podle listu prokazují záznamy bezpečnostních kamer. Muž byl přítomen prohlídce vily, která následovala po Krejčířově zatčení. Detektivové z protikorupční služby mu údajně také povolili, aby se s ním Krejčíř bavil. Zadržený podnikatel mohl také telefonovat.


Prezident Václav Klaus
Z krachu jednání o rozpočtu Evropské unie jsou smutní přerozdělovači všech zemí, řekl v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes prezident Václav Klaus. Podle něj krize EU existuje již dávno, integrační proces však bude pokračovat. Prezident také uvedl, že si přeje v rámci Evropy vznik ústavy, která by odkazovala k hodnotám, jako je svoboda a demokracie. Podle něj je vítězstvím, jestli proces přerozdělování v EU dostal tvrdý úder. "Bylo by dobré, aby se zapomnělo na všechny možné dotace a nedotace, na platby do Bruselu a zase zpátky. To je velké mrhání lidskou aktivitou i mrhání penězi," řekl Klaus. Dodal, že důležité nejsou ve vztahu Česka a EU peníze, ale podíl země na evropské integraci.


Virus, který v USA ohrozil 40 milionů držitelů platebních karet, pronikl už i do České republiky. Podle informací deníku Právo je ohroženo už několik stovek karet. Prostřednictvím počítačového viru se může nepovolaná osoba dostat ke jménům a číslům účtu. Podle bank však vyloupení nehrozí, protože pachatelé neznají PIN, píše Právo. Komerční banka kvůli viru znemožnila další použití některých karet, informovala postižené klienty a vydala jim nové karty. Podobná opatření spustila v pondělí i ČSOB.


Podnikatel a majitel firmy Anper, kterou ministerstvo financí pověřilo vymáháním peruánského dluhu, Anton Murárik, věděl, že peníze z této jihoamerické země leží již dávno na bankovním účtu v České republice. Přesto s ministerstvem podepsal mandátní smlouvu na vymáhání této pohledávky. Píše to Mladá fronta Dnes, které to řekl sám Murárik. "V roce 1999 jsem požádal své partnery v Jižní Americe, aby prověřili, zda by se pohledávka dala v Peru vymoci, ale dostal jsem jasnou odpověď, že Peru už žádné závazky k Česku nemá," řekl podnikatel Mladé frontě Dnes. Inkasním místem v deblokaci dřívějších pohledávek Peru byla podle jeho slov vždy pražská ČSOB, a proto se zaměřil na ni.


Natáčení pátého filmového pokračování o čarodějnickém učni Harry Potterovi s podtitulem Fénixův řád v Česku je ohroženo. Rodiče hlavního představitele série Daniela Radcliffa se údajně bojí, že by jejich synovi v Praze hrozil "divoký noční život". S odvoláním na britské zdroje o tom píše Mladá fronta Dnes. Společnost Warner Bros před časem podle deníku naznačila, že kvůli výhodnějším podmínkám přesune natáčení pátého dílu série z Británie do Prahy. Rodiče klíčového herce, který v sérii ztvárnil hlavního hrdinu z knih spisovatelky Joanne Kathleen Rowlingové, si to však nepřejí. Obávají se prý pustit syna, který příští měsíc oslaví patnácté narozeniny, na dlouhou dobu do města, jež je podle nich stále pověstnější "divokým nočním životem a vzrůstajícím sexuálním průmyslem", uvedly deníky. Film by se tak podle Mladé fronty Dnes pravděpodobně opět natáčel v domovské Británii.