Přehled tisku

noviny_kokorin.jpg
0:00
/
0:00

Autoři komentářů čtvrtečního tisku se vyjadřují k rozhodnutí Ústavního soud, podle kterého lze vydávat v restitucích i národní kulturní památky. Sluší se pogratulovat osmi neúnavným restituentů, píšou Hospodářské noviny v komentáři na stejné téma. Sluší se vzdát čest mělnickým soudcům, kteří rozpoznali v případu protiústavní nespravedlnost a předali ho Ústavnímu soudu. Ten už jen splnil samozřejmou povinnost, jiný verdikt by volal do nebe, píše list.

Autoři komentářů čtvrtečního tisku se vyjadřují k rozhodnutí Ústavního soud, podle kterého lze vydávat v restitucích i národní kulturní památky. Sluší se pogratulovat osmi neúnavným restituentů, píšou Hospodářské noviny v komentáři na stejné téma. Sluší se vzdát čest mělnickým soudcům, kteří rozpoznali v případu protiústavní nespravedlnost a předali ho Ústavnímu soudu. Ten už jen splnil samozřejmou povinnost, jiný verdikt by volal do nebe, píše list. Nález v případu Kokořín není podle deníku tím verdiktem, na který se čeká. Kokořín nebudí žádné vášně. O pozemky nežádá německy mluvící šlechtic, ale zdejší starosta, potomek českého mecenáše. Ve hře nejsou ani Benešovy dekrety. A není to ani politicky citlivý precedens. Žádný kníže Kinský a knížecí palác na Staroměstském náměstí, žádná hraběnka Colloredo-Mannsfeldová a Opočno. Na rozsudek, na němž plénum Ústavního soudu pod vedením Pavla Rychetského jasně předvede své hodnoty a světonázor, se stále čeká, píšou Hospodářské noviny.

Ústavní soud rozhodnutím o zrušení části zákona o půdě, která neumožňovala vydávat restituentům majetek zapsaný na seznam národních kulturních památek, odstranil podle komentáře Mladé fronty Dnes jednu z překážek na cestě k spravedlnosti. Pokud totiž totalitní stát nějaký majetek ukradl, ať už sedlákovi, fabrikantovi, šlechtici, domkáři, obětem holokaustu či církvím, demokratický stát ho musí vrátit. Ne ve všech případech může mít stát čisté svědomí, upozorňuje list. Možná, že i hrad Kokořín soukromého majitele dostane. A co?, ptá se autorka komentáře. Bude se o něj muset starat - podle zákona. Vrácené kláštery také nebyly odstěhovány do Vatikánu, synagogy tu stojí dál, na Šternberku či Orlíku se nadále producírují turisti a páni domácí jim kulturní zážitky z památek neberou, dodává.


Premiér Paroubek vleklou krizi zdravotnictví neukončil. Záplatování děr totiž není řešením, tvrdí komentář Lidových novin. Premiér Jiří Paroubek byl v úterý šokován tím, že zdravotní pojišťovny zpochybňují dohodu o zdravotní péči z pátku třetího června. Ano, premiér se v pátek nadýmal pýchou a triumfoval za vděčného potlesku lékařů a zástupců nemocnic, avšak řešení pro zdravotnický systém nenalezl.

Lékaři dostali konkrétní slib o zvýšení ohodnocení své práce, a to od prvního ledna příštího roku. Tak se dostane více peněz nemocnicím i soukromým lékařům. Ti, kteří jsou odkázáni na tarifní platy, se dočkají od prvního září letošního roku, dostanou navíc osm procent. A co pojišťovny? Ty byly zavázány k úsporám na provozních nákladech - nijak konkrétně, bez čísel a termínů. Je jen na vládě, zda uzná, jestli pojišťovny spoří "správně", a následně schválí to, že vláda vloží do systému nějaké peníze. Čili lékaři a nemocnice dostanou víc peněz a mají to garantováno, zatímco pojišťovny mají spořit a potom možná něco dostanou. Jestli se tomu u Paroubků říká férová dohoda, tak bychom se měli podobným politikům vyhýbat. Jestli se v systému má šetřit, pak pochopitelně i na straně nemocnic a lékařů, a nikoli pouze a jedině v pojišťovnách. Komentátor dodává, že na rozdíl od pojišťoven, které hospodaří s omezenými prostředky, lékaři ani nemocnice se počítáním nezatěžují vůbec. Vždy když přijde požadavek na korekci, vyvolají "zásadní" krizi a stát dluhy zaplatí či lékařům přidá.


Ministr kultury Pavel Dostál, foto: ČTK
Ministr kultury Pavel Dostál již nebude v příštích volbách kandidovat do Poslanecké sněmovny. Vedle zdravotních důvodů ho k tomuto rozhodnutí přimělo i znechucení z politických poměrů. Informuje o tom Právo. Zdravotní stav ministra se v posledních dnech podle listu zkomplikoval, první sérií chemoterapie se nepodařilo zcela zhoubnou nemoc zničit a ministr bude muset podstoupit vedle další chemoterapie ještě ozařování. "Ať už budu zdravý, nebo ne, kandidovat už nechci," sdělil Dostál listu. "Já už fakt nemám sílu klepat se strachy, jestli na hlasování o některém zákoně, který je potřebný, přijdou všichni poslanci ČSSD, nebo kvůli jejich absenci spadne často několikaletá práce pod stůl již ve výboru," dodal.


Šestnáctileté dívce nakažené meningokokem, která leží v brněnské dětské nemocnici, zachránil život nový lék. Pacientce z Boskovic hrozilo selhání všech orgánů. Lékaři se proto rozhodli dívce podat novou formu preparátu proteinu C, kterou dosud v České republice nikdo nevyzkoušel. Pacientka je díky léku mimo ohrožení života, informuje čtvrteční Mladá fronta Dnes. Preparát, jehož použití stálo podle listu zhruba jeden milion korun, zaplatila americká společnost, která tento lék vyvinula.