Přes Českou republiku se přehnala vichřice

Po letních záplavách i tropických vedrech se znovu dostalo do popředí zájmu počasí. Tři mrtvé lidi za sebou nechal silný vítr, který v neděli zasáhl velkou část České republiky. Místy dosahoval vichr rychlosti silné vichřice. Více Jaromír Marek.

Tragédií skončil mistrovský zápas dorostenců v házené na hřišti v Sokolnicích na Brněnsku. Silnému poryvu větru neodolal vzrostlý asi dvacet metrů vysoký topol, vyvrátil se a přepadl přes plot až na hrací plochu. V okamžiku neštěstí byli sice všichni házenkáři na druhé straně hřiště, ale strom zasáhl dva diváky. Více mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

"Pod troskami stromu zůstal 65letý divák a žena ve věku 76 let. Oběma, bohužel ani okamžitě přivolaný lékař nemohl pomoci a svým těžkým zraněním podlehli."

Plné ruce práce měli hasiči nejen na Brněnsku, ale na území celé republiky. Odstraňovali padlé stromy, které na mnoha místech komplikovaly dopravu a uvolněné střešní tašky. Další oběť si živel vyžádal ještě na Slapské přehradě. Vlny, které zvedl prudký vítr, převrhly podomácku vyrobenou loďku se dvěma rybáři, z nichž jeden utonul. Blíže mluvčí středočeské policie Soňa Bucká.

"Sedmadvacetiletý muž utonul, jeho o dvanáct let staršímu kamarádovi se podařilo zachránit, doplavat ke břehu a to za pomoci dalšího muže, svědka, který naváhal a skočil do studenené vody, aby oběma mužům pomohl."

Rekordní rychlost 99 kilometrů za hodinu dosáhl vítr v neděli kolem půl šesté večer na 873 metrů vysoké Milešovce na Litoměřicku. Milešovka je podle meteorologů největrnějším místem v České republice. Podle dosavadních měření zde úplné bezvětří trvá pouze několik desítek minut ročně. V 50. letech na Milešovce dokonce naměřili náraz větru o rychlosti 216 kilometrů za hodinu. Tento rekord nebyl podle meteorologů v neděli překonán.