Projednávaná reforma přispěje k udržitelnosti penzí, shodl se Pavel s experty
Opatření vládní reformy penzí významně přispějí ke stabilitě a udržitelnosti důchodů pro příští desetiletí. Změny je potřeba vysvětlovat, týkat se budou až budoucích penzistů a penzistek. Rodinná politika či omezení šedé ekonomiky mohou stav důchodové soustavy o něco zlepšit, problémy ale nevyřeší. Shodli se na tom dnes na jednání u kulatého stolu na Hradě prezident Petr Pavel a ekonomové, demografové, sociologové a akademici. Podle hlavy státu není možné předstírat, že se dají zajistit při zachování penzijního věku bez zvyšování pojistných odvodů i rostoucí penze.
O vládní reformě penzí bude hlasovat Sněmovna. Důchodová novela počítá s pokračováním zvyšování důchodového věku nad 65 let od 30. let, nižším výpočtem nových penzí, minimálním důchodem ve výši 20 procent průměrné mzdy či dřívějším důchodem za práci v rizikovém prostředí. Opozice je proti, navrhuje ponechat věkový strop na 65 letech či dosavadní vypočítání důchodu.
Koaliční poslanci navrhli zastavit navyšování věku na 67 letech či zmírnění změn u výchovného. Pavel to vnímá jako snahu vládních politiků dosáhnout konsensu, nepovažuje to za ústup od smyslu reformy. Před doplňováním "neprodiskutovaných nápadů" bez analýzy dopadů ale varoval.