Průzkum: Přes 60 procent Čechů si kvůli letní dovolené plánuje přivydělat

V létě si 64 procent Čechů plánuje přivydělat nebo vzít vedlejší práci, aby pokryli náklady na letní dovolenou. Hlavním zdrojem jejího financování jsou pro 33 procent úspory. Půjčku na její pokrytí zvažuje 14 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu, který provedla společnost Patron GO koncem června mezi 822 respondenty.

"To, že si chce 14 procent lidí vzít půjčku na dovolenou, není vůbec málo. Je pozitivní, že většinou jsou Češi zodpovědní a řeší nedostatek financí na dovolenou tím, že si vezmou druhou práci nebo brigádu. Půjčovat si na dovolenou ale rozhodně nedoporučujeme. Půjčku bychom měli splatit dřív, než nám věc, na kterou jsme si půjčili, přestane sloužit," uvedl šéf Patron GO Lukáš Vršecký.

Plánování letní dovolené odráží současnou ekonomickou situaci. Většina dospělých (78 procent) letos plánuje jen jednu letní dovolenou. Zhruba 60 procent respondentů odhaduje, že jejich rozpočet na dovolenou na jednu osobu nepřesáhne 10.000 korun. Čtvrtina očekává, že se vejde do 20.000 korun. Téměř 90 procent Čechů letos nepojede do drahých a luxusních dovolenkových destinací, ale zvolí ty finančně nenáročné. Z toho 48 procent luxus nevyhledává a 40 procent si dražší alternativu nemůže dovolit. Tuzemsko zůstává oblíbenou volbou pro 53 procent respondentů, zatímco 38 procent touží po dovolené u moře.