První česká vědecká diplomatka působí v Izraeli
Od loňského podzimu má Česko svou první vědeckou diplomatku. Jmenuje se Delana Mikolášová a působí v Izraeli. Čím přesně se zabývá a jaké má Česká republika další plány co se vědeckých diplomatů týče, se dozvíte v dnešní krajanské rubrice.
Vědecký diplomat by měl v zemi svého působení navazovat kontakty s vědci, institucemi, výzkumnými pracovišti i firmami, vzájemně je propojovat a pomáhat jim ve spolupráci. Měl by umět komunikovat s lidmi i znát akademické prostředí a státní správu. Jeho působení zaštiťuje úřad vicepremiéra pro vědu, výzkum a inovace Pavla Bělobrádka z KDU-ČSL. Podle Bělobrádkova náměstka Arnošta Markse jde o dlouhodobou záležitost:
„To, že kolegyně je teď v Izraeli, je takový pilotní projekt, ale jde o dlouhodobou záležitost, protože potřebujeme českou vědu a soukromý sektor, který se v tom angažuje, dostávat více do světa. Pracujeme na tom, že bychom po rozhodnutí pana místopředsedy spustili přípravu podobného projektu ve Spojených státech. Začali jsme s Izraelem, rádi bychom pokračovali se Spojenými státy a jako další bychom rádi viděli Německo a německy mluvící země v našem okolí“.
Kdy přesně by se měl vědecký diplomat do USA vydat, není podle Bělobrádka zatím jasné:
„To je otázka měsíců, těžko dopředu odhadnout, ale byli bychom rádi, aby ještě v tomhle volebním období do Ameriky někdo vyjel“.
Česká republika by v budoucnu viděla ráda svého vědeckého diplomata i v jiných zemích, než Izrael, USA nebo Německo.
„My jsme si na začátku označili pět strategických partnerů - Německo, USA, Izrael, Jižní Korea případně Čína. V Číně je to ale asi nejsložitější vzhledem k záležitostem, které se týkají ochrany duševního vlastnictví, které se týkají toho obrovského prostoru apod. Izrael byla logická volba - velikost, přednosti ve věcech, ve kterých zaostáváme atd. Spojené státy - dobré kontakty, obrovský potenciál. Potom budeme pokračovat dál. S Němci vedeme česko-německý strategický dialog, máme už konkrétní akce a výsledky. Soustředíme se především na Bavorsko a Sasko, abychom spolupracovali s našimi partnery na hranicích. Snažíme se tedy vytýčit si priority tak, aby naše snažení mělo skutečně smysl“.
Česka si v Izraeli váží
Při nástupu do funkce Delana Mikolášová uvedla, že se chce zaměřit zejména na nanotechnologie, biotechnologie, IT a strojírenství. A např. ve spolupráci v oblasti nanotechnologií už došlo k posunu. Izrael navštívila česká vědecká delegace:
„Byla to mise na konferenci NanoIzrael, která proběhla v únoru. Byla to první mise tohoto typu, kterou jsme po odborné stránce organizovali. Misi tvořili zástupci Technické univerzity v Liberci a také zástupci Technologického centra AV ČR. Konference NanoIzrael, která se koná každé dva roky, příští bude v únoru 2018, tam se budeme snažit, abychom měli zastoupení v rámci konference a ještě větší vědecké mise. Tam vidím velký potenciál pro spolupráci v oblasti nanotechnologií“.
V Izraeli byla nedávno také delegace z brněnské Masarykovy univerzity, která spolupracuje s Interdisciplinárním centrem v Herzliyi.
„Jak pan rektor Bek, tak izraelská strana, prezentovali možnosti další spolupráce i v souvislosti s tím, že si budeme v příštím roce připomínat výročí první cesty T.G.Masaryka do Palestiny“.
Možnosti spolupráce České republiky s Izraelem na různých úrovních jsou podle Delany Mikolášové velké:
„Jako Česká republika tam máme speciální postavení, velmi si nás váží. Když řeknete, že jste z České republiky, tak se to vždycky setká s úspěchem. Má to historické a kulturní kořeny, což je pro nás jistá výhoda. Navíc na politické úrovni máme společný dialog obou vlád, což je formát, který je pro Izrael velmi důležitý“.
V Izraeli narazíte na Masarykovo náměstí i na české pivo
Diplomatka sídlí na českém velvyslanectví v Tel Avivu a v Izraeli není rozhodně poprvé.
„Já jsem tam byla v rámci různých výměnných programů na univerzitě v Tel Avivu v rámci magisterského a doktorského studia, takže jsem měla už dříve možnost seznámit se s izraelskou mentalitou, kulturou i jazykem. Znalost hebrejštiny je velká výhoda, přestože většina Izraelců mluví anglicky, tak znalost hebrejštiny vám otevírá dveře i po osobní stránce. V rámci své předchozí praxe na ministerstvu zahraničních věcí jsem byla desk officerkou pro Izrael, Palestinu a mírový proces, měla jsem tak možnost navštívit tuto zemi v rámci různých politických konzultací jak s panem ministrem Zaorálkem, tak i s dalšími kolegy. Byla jsem tedy v kontaktu s realitou i v rámci své práce.
Život v Izraeli je velmi rychlý, je relativně hektický i vzhledem k tomu, že Izrael leží na Blízkém východě, což je oblast zmítaná různými bezpečnostními riziky. Izraelci jsou ale navzdory podmínkám okolo schopni propagovat svoje zájmy a cíle a nebojí se jít za tím, co chtějí. Jsou velmi rychlí, a když vidí příležitost, tak jsou schopni se jí velmi rychle chytit“.
A jak se má český student v Izraeli?
„Ono je to už pár let. Studovala jsem v Tel Avivu, který je velmi mezinárodním městem. Máte kolegy z Belgie, Francie, Kanady, zkrátka z různých zemí. To byla velká výhoda. Já nemám židovský původ, ale v Izraeli to nevadí, země je velmi vstřícná ke všem, kteří se o ni zajímají“.
Narazila jste na něco českého?
„Mají tam určitě české pivo z velkého množství českých pivovarů, včetně těch regionálních. Našla jsem tam i regionální pivo z města, odkud pocházím. Je tam Masarykovo náměstí. Mají k nám úctu, mají o nás zájem a jméno České republiky tam má velmi dobrý zvuk“.