Ruth Boswellová v knize vzpomíná, jak utekla před válkou z Československa

Ruth Boswellová: Nějaká země vzdálená

Britská televizní producentka a scenáristka Ruth Boswellová v Praze podepisovala svoji knížku Nějaká vzdálená země. Po více než sedmi desítkách let se v ní vrátila do svého dětství v Československu, kdy ji v roce 1939 rodiče poslali ve věku devíti let samotnou do Anglie, a tím jí vzhledem k jejímu židovskému původu zachránili život.

Ruth Boswelová vyrůstala v předválečném Brně. Její otec byl Němec, matka Židovka. Doma sice mluvili německy, Ruth si ale hrála s českými dětmi. "Utíkala jsem za nimi ven. Brno mého dětství bylo velmi promíchané město," vzpomíná autorka. Rodiče ale vytušili, že hrozí velké nebezpečí a dceru poslali už v únoru roku 1939 samotnou do Anglie, což jí zřejmě zachránilo život. Její matka opustit Československo nemohla a zahynula v koncentračním táboře, pravděpodobně v roce 1942 poté, co odešla s transportem z Terezína do Rigy.

Jak vzpomíná Ruth Boswelová, nejtěžší byly v Anglii první měsíce. "Trávila jsem většinu času v kuchyni, kde kralovala kuchařka z Rakouska, která mluvila německy. Potom přijel otec, najali jsme si byt, odešla jsem do internátní školy. Začali jsme žít normálním životem," popisuje autorka události staré sedm desítek let.

Kniha zachycuje dramatický příběhy rodiny zmítané ve víru historických událostí v předvečer druhé světové války, od zářijové mobilizace v roce 1938 do německé okupace 15. března 1939. Zejména zážitky dětské hrdinky Anny jsou mimořádně emocionálně působivé.

Dnes je Ruth Boswellová známá britská televizní producentka a scénáristka seriálů pro děti i dospělé. Na to, co se stalo na počátku války, prý myslela celý život. "Nejméně polovina knihy jsou přímo moje zážitky," říká autorka. Když knihu dopsala, přijela se podívat do Česka. Navštívila Prahu a Liberec, kde se příběh odehrává. Podívala se i do Brna, místa svého dětství.