S organizací mistrovství světa v házené pomáhá v Dauhá i Češka Marcela Pavlů
Marcela Pavlů pracuje v organizačním výboru světového šampionátu v házené v Dauhá. V bohatém emirátu žije druhým rokem s manželem Španělem, který je pilotem katarských aerolinek. V exotické muslimské destinaci už si zvykla, ale natrvalo zůstat nechce.
"Odešla jsem z Čech do Španělska, kde jsem osm let dělala letušku a tam jsme se s manželem seznámili. Narodili se nám tam syn a dcera. Jelikož ve Španělsku zkrachovaly čtyři letecké společnosti, tak jsme si nakonec vybrali Katar," řekla Marcela Pavlů v rozhovoru pro ČTK. O házené toho příliš nevěděla. "Kamarádka mi nabídla pracovat pro organizační výbor. Bylo důležité, že jsem mluvila česky, protože tu hrálo Česko. Mluvím španělsky, to mi taky pomohlo, jelikož tu bylo Chile, Argentina, Španělsko," uvedla Pavlů.
Jde o její třetí zaměstnání v Kataru, a jak říká, sehnat tu práci není pro ženu snadné. Pracovala například na výstavě lodí a na mistrovství Asie v házené. Ženu podle ní v Kataru docela uznávají. "Nekoukají na mě skrz prsty. Nemůžu mít bankovní účet, na pláži se musím koupat zahalená. Ale na rozdíl od jiných arabských zemí tu žena smí řídit. Máme volnost oblečení, záleží, kam jdete, ale nemusím mít zahalenou ani tvář nebo ruce," prohlásila.
V Kataru jí vadí absence společenského života a zeleně. "Ve Španělsku, v Čechách jdete ven, někam si sednout, tady vše děláte doma," uvedla rodačka z Liberce. V Kataru je také téměř zakázaný alkohol. "Je tu jediný obchod s alkoholem pro celou zemi. Zaměstnavatel musí napsat, kolik vyděláváte, jaká je vaše pracovní smlouva, a potom vám dají licenci, za kterou platíte. Teprve pak si můžete koupit alkohol do nějakého limitu."
V zimě je v Dauhá 20 stupňů Celsia. Léto je náročné "Čtyři pět měsíců nemůžete vyjít z domova, protože na ulici je 47 až 50 stupňů. Aerolinky nám platí ubytování, školu pro děti. Ale změna způsobu života je obrovská."