Šabatová: ČR se svým postojem k Izraeli odlišuje od většiny demokratických zemí

Česko se svým rigidním postojem ke konfliktu na Blízkém východě odlišuje od naprosté většiny demokratických zemí, nekriticky kopíruje pozici izraelské vlády a obhajuje její počínání v Gaze. V on-line vzkazu na tiskové konferenci o výzvě ke změně postoje české vlády ke krizi na Blízkém východě to dnes řekla bývalá ombudsmanka Anna Šabatová. Postoj české vlády osobnosti v otevřeném dopisu považují za nepřijatelný a odporující principům mezinárodního práva. Výzva je adresována vládě, prezidentovi a sněmovnímu a senátnímu zahraničnímu výboru.

V Gaze se týdny odehrává humanitární katastrofa nebývalých rozměrů, uvedla Šabatová, která je jednou ze signatářek výzvy. Podpis k dopisu připojili například kněz Tomáš Halík nebo biskup Václav Malý. Výzva české vládě není podle organizátorky Jany Hradilkové ani proizraelská ani propalestinská, má otevřít prostor a povzbudit odvahu debatovat. Signatáři vyzvali vládu, aby se připojila se k výzvě Mezinárodního soudního dvora pro okamžité zajištění dostatečné humanitární pomoci obětem konfliktu, postavila se proti násilí na civilistech a proti jednání extremistů na obou stranách a podpořila kroky mezinárodního společenství ke spravedlivému vyrovnání mezi Izraelci a Palestinci.

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) ve středu po jednání kabinetu v reakci na výzvu uvedl, že na postoji vlády k podpoře Izraele se nic nemění a měnit nebude. Lidské oběti konfliktu mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás kabinetu nejsou lhostejné, považuje ale za důležité zachovat jasný a srozumitelný postoj. Předseda zahraničního výboru Senátu Pavel Fischer (nezávislý) ve středu večer v České televizi řekl, že na pátek pozval signatáře dopisu na jednání, ti to dnes potvrdili.