Semafor otevřel novou etapu v divadle Globus

0:00
/
0:00

Legendární divadlo Semafor, které před 46 lety zakládal Jiří Suchý, Jiří Šlitr a Ferdinand Havlík dodnes hraje, a to navzdory nepřízni tu politických poměrů, tu přírodních živlů. Od povodně v roce 2002 putovalo po mnoha pražských sálech, až nakonec zakotvilo v Praze - Dejvicích. Městská část Praha 6 za 55 milionů korun vybudovala pro Semafor novou scénu.

Městská část přebudovala prvorepublikovou tančírnu Globus, přezdívanou "malá Lucerna", na zbrusu nové divadlo s cílem nabídnout pronájem soukromému divadlu Jiřího Suchého Semafor. Legenda 60. let tak bude sídlit vedle další proslulé scény - Divadla Spejbla a Hurvínka.

Místo zvonění hudební motiv z první inscenace Semaforu Člověk z půdy, místo opony Suchého variace na slavnou oponu Václava Hynaise z historické budovy Národního divadla v Praze. Prostor divadla navrhl Miroslav Melena, zakomponoval do něj i další Suchého kresby a písňové texty. V sobotu odehrál Semafor v Globusu svůj první večer.

"Dovolte abych vás přivítal v divadle, jehož první etapa výstavby byla včera natolik dokončena, že se v něm dá hrát. Těšíme se na příští týdny, kdy se hodláme v těchto krásných prostorách postupně zabydlovat, a chceme doufat, že sem občas najdete cestu."

Na otázku, jaké místo má Globus vedle ostatních divadel, jimiž Semafor prošel, odpovídá Suchý lapidárně:

"Myslím, že je nejkrásnější."

Šéfredaktora Divadelních novin Jana Koláře jsem se po představení zeptal, jestli Semafor neztratí v novém domově určitý motor své existence:

"Ne, to já si myslím, že ne. To je pro divadlo strašně důležité. A mám zkušenosti, kdy jsem zažil řadu divadel, který takhle putovaly, to je vždycky konec divadla nebo je to pro to divadlo strašně složitá situace. Ten domov je strašně důležitý."

Divadlo provází po celou jeho éru jako zvukař Bohuslav Paleček:

"Od devětapadesátého roku, od Člověka z půdy, kdy jsem nastoupil jako technik pro všechno, osvětlovač, kulisák, rekvizitář a zvukař. Tenkrát se hrálo bez mikrofonu, protože mikrofon na jevišti divadla ve Smečkách někdo ukradl. Postupně jsem se to snažil zařídit, aby to mělo nějakou úroveň a stále ji zvyšujeme."

Jak jste spokojen s technickým možnostem, které nabízí prostor divadla Globus?

"No... My jsme měli zájem o lepší vybavení, jsou tu nejlevnější reproduktory Dynacord, na které jsem hrál před 35 lety. Tenkrát to byla špička. A pak, je jich málo, aby to ozvučilo celý sál."

První semaforskou premiérou v novém sále bude 25. října inscenace věnovaná bulvárnímu tisku s názvem Jako když tiskne. Koncem listopadu se v repertoáru poprvé objeví hra nazvaná Pension Rosamunda.