Skupina senátorů se rozhodla podat ústavní stížnost proti povinnému očkování

Skupina senátorů v čele s Jiřím Růžičkou z klubu STAN se rozhodla podat ústavní stížnost na vyhlášku o povinném očkování, které se bývalá vláda Andreje Babiše (ANO) rozhodla zavést od března 2022 pro lidi nad 60 let a vybrané profese. Místopředseda Senátu Růžička to oznámil na twitteru. Nový kabinet Petra Fialy (ODS) plánuje z předpisu vyřadit povinné očkování minimálně pro seniory.

"Vyhláška dále rozděluje už tak polarizovanou společnost, nehledá jiné cesty řešení velkého problému a je naprosto nevymahatelná," uvedl Růžička. Dodal, že téměř všichni navrhovatelé stížnosti očkováni jsou.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) před Vánocemi oznámil, že předloží do poloviny února vládě novelu očkovací vyhlášky, která již nebude zahrnovat povinné očkování proti covidu-19 pro lidi nad 60 let. Přesné znění podle něj bude záležet i na datech o variantě viru omikron. Válek považuje také za nutné sladit postup při očkování členů vybraných profesních skupiny skupin s WHO, kdy by podle něj mohli být očkovaní na základě testu protilátek. "Dovedu si představit, pokud omicron totálně nezmění pravidla, tak že pak takto budeme postupovat," řekl ministr.