Senátoři podali ústavní stížnost: Povinné očkování je v rozporu s Listinou práv a svobod

Ústavní soud přijal stížnost skupiny senátorů kvůli vyhlášce o povinném očkování proti covidu-19. Návrh na zrušení vyhlášky podepsalo 14 senátorů. Nařízení je podle nich v rozporu s Listinou základních práv a svobod, vedlo by k nucenému odchodu části lidí ze zaměstnání, a také zvyšuje polarizaci společnosti. Vyhlášku schválila bývalá vláda, současný kabinet ale chce opatření revidovat.

Vyhláška schválená vládou Andreje Babiše (ANO) má od března zavést povinné očkování pro vybrané profese, mimo jiné pro zdravotníky, pracovníky v sociálních službách, hasiče, vojáky či policisty. Vedle toho se má týkat všech lidí starších šedesáti let.

„Byla jsem velmi překvapená tím, že se vláda v demisi rozhodla k takovému kroku, který omezuje některá práva některým občanům. Za mě tak polarizovaná společnost nebyla už dlouho. A tato skutečnost k té polarizaci ještě přispěla,“ řekla iniciátorka ústavní stížnosti, senátorka a lékařka Alena Dernerová z klubu STAN.

Podle ní není možné požadovat povinnou vakcinaci ve chvíli, kdy účinnost dvou dávek vakcíny po krátké době vyvane. Zdůraznila, že vakcinace nevede ke kolektivní imunitě, neboť i očkovaní mohou infekci dále přenášet.

Jiří Růžička | Foto: Khalil Baalbaki,  Český rozhlas

Podle místopředsedy Senátu Jiřího Růžičky (TOP 09) vyhláška porušuje základní ústavní pořádky, Listinu základních práv a svobod a také zákon o ochraně veřejného zdraví. „Proto dáváme podnět Ústavnímu soudu, aby naše argumenty prozkoumal,“ uvedl.

Právník Tomáš Nielsen považuje za nutné prozkoumání přiměřenosti vyhlášky. Podle něj je v rozporu s řadou předpisů a nemá právní ani medicínské opodstatnění.

Nejsme proti vakcinaci

Senátoři zdůraznili, že návrh není namířený proti dobrovolnému očkování. „Ani jeden z nás není proti vakcinaci,“ připomněla Dernerová. Podle senátorů má řada lidí včetně zdravotníků, záchranářů či policistů závažné důvody, proč se dosud nenechali očkovat. Vyhláška je staví do situace, že mohou přijít o svou práci a příjem. Někteří zaměstnavatelé si totiž podle senátorů vykládají vyhlášku tak, že zaměstnanci musí být plně naočkováni do konce února.

Foto: Vojtěch Hájek,  ČTK

Růžička řekl, že bývalá vláda nehledala jiné cesty ochrany společnosti. Jako příklad uvedl testování na protilátky proti koronaviru. Argumentoval také tím, že očkování byla povinně zavedena po desítkách let zkušeností s vakcínou.

Podle Růžičky by bylo ideální, kdyby o zrušení povinného očkování rozhodla vláda ještě dříve než o tom rozhodne Ústavní soud.

Novela vyhlášky

Stížnost senátoři poslali koncem loňského roku s žádostí o přednostní projednání. Ústavní soud musí ale dát podle právníků vládě třicet dní na vyjádření. Kabinet Petra Fialy (ODS) tak má šanci vyhlášku změnit ještě před rozhodnutím soudu, k čemuž ho signatáři návrhu vyzvali.

Vláda plánuje z předpisu vyřadit minimálně povinné očkování pro seniory. Novelu vyhlášky předloží ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v první polovině února v závislosti na vývoji epidemie.