80. výročí osvobození a připomenutí náletů na Prahu v roce 1945 v Praze - Čakovicích
25. března 1945 byly průmyslové závody ve Vysočanech a Libni a letiště v Letňanech a Kbelích cílem dalšího spojeneckého náletu. V Praze Čakovicích si tuto událost i následné osvobození nyní připomněli. Projděte si s námi fotogalerii ze vzpomínkové akce.
25. března 1945 byly průmyslové závody ve Vysočanech a Libni (ČKD, Aero, Praga) a letiště v Letňanech a Kbelích cílem dalšího spojeneckého náletu. Na kbelské letiště zamířilo 168 bombardovacích letounů B-17 a 96 letounů B-24 Liberator. Na letňanské letiště směřovalo dalších 144 letadel B-24. O doprovod se postaralo 272 stíhaček typu P-51 Mustang a P-38 Lightning.Náklad tvořily především tříštivé letecké pumy vhodné pro ničení letadel na letištích. Přes 50 tisíc pum bylo určeno pro Kbely, 20 tisíc pro Letňany.
Siréna ohlašující nálet se rozezněla před polednem, obyvatelé se běželi schovat a kryty mohli opustit až kolem půl druhé. Nálet zasáhl obce Kbely, Vinoř, Letňany, Satalice i Čakovice. Zde bylo bombardováním poškozeno 240 budov a několik zcela zničeno. 15 obyvatel bylo zabito, mnoho dalších zraněno. Nejinak tomu bylo v ostatních zasažených obcích. V Kbelích bylo zabito 126 lidí, v Satalicích 62 a dalších 240 lidí bylo zraněno, ve Vinoři přišlo o život 54 osob, v Kyjích 14, ve Veleni 5 a v Letňanech a Horních Počernicích po třech. Dobové a současné odhady počtu mrtvých se liší. Řada těžce raněných totiž po několika dnech následkům podlehla, ale do tehdejší statistiky se nedostali. Podle posledních odhadů je pravděpodobné, že vlivem bombardování 25. března 1945 zemřelo celkem 562 lidí a dalších 1027 jich bylo zraněno.
V obcích obklopujících letiště nebyly podle všeho vybudovány veřejné protiletecké kryty vůbec, nebo měly nedostatečnou kapacitu a rodinné domky mívaly jen mělké či málo odolné sklepy. To přimělo jejich obyvatele, kteří se domnívali, že budou padat stejné těžké bomby jako při předchozích náletech, hledali útočiště mimo své domovy. Toto rozhodnutí mělo fatální následky. Tříštivé pumy zabíjely na otevřeném prostranství.
Spojenci útok vyhodnotili jako úspěšný. Při bombardování zneškodnili na letištích celkem 139 německých letounů. V průmyslové oblasti Vysočan a Libně také poškodili několik výrobních podniků, Aero (vyrábělo cvičné a dopravní letouny Siebel Si 204), elektrotechnickou továrnu Hawe, parní mlýny Odkolek, chemickou továrnu F. Otto, továrnu rozhlasových přístrojů Marconi a další firmy. Kromě toho bomby poničily také nádraží v Libni. Klíčový byl ale útok na ČKD. V amerických dokumentech se píše o „Prague CKD Liben Tank Works“, nebo „Liben Tank Works“. Záměrem bylo zamezit výrobě stíhače tanků Hetzer.
Zdroje: M. Plavec, P. Kaššák, F. Vojtášek, 'Praha v plamenech: Nálety na hlavní město za druhé světové války', Svět křídel, 2008
M. Plavec, F. Vojtášek, 'Bomby na Květnou neděli: Letecká válka nad Prahou a okolím v březnu až květnu 1945', Svět křídel, 2012
Související
-
Cesta ke svobodě: 80 let od konce 2. světové války
V seriálu se postupně vrátíme do dramatických dnů druhé světové války a připomeneme si klíčové události, které vedly k osvobození naší země.