Sněmovní schůze zřejmě znovu prověří pevnost vládní koalice
Nová zkouška pevnosti čeká příští týden vládní koalici sociálních demokratů, lidovců a unionistů. V úterý začne schůze Poslanecké sněmovny, jejíž součástí má být několik bodů, jejichž projednání opět prověří jednotu vládních řad. Při všech předchozích schůzích dolní komory, jež se konaly po červnových volbách, měla tato jednota značné trhliny. Při posledním jednání v polovině září dokonce hrozilo, že se vládní koalice čtvrt roku po volbách rozpadne, a to kvůli odlišným názorům na zvyšování daní.
V centru pozornosti se teď patrně ocitne debata o odvolání členů prezídia Fondu národního majetku (FNM), jeho dozorčích rad a České konsolidační agentury a volba jejich nástupců. Kuloárové informace naznačují, že volby budou bojem politiků o vlivná a často i finančně lukrativní křesla v těchto institucích. Do tisku navíc prosákly informace, že vládní koalice se do těchto funkcí pokusí dosadit své lidi, kteří by nahradili jak dosavadní zástupce ODS, tak i vlastní, ale neloajální reprezentanty.
Zhruba polovinu programu schůze by mělo tvořit první čtení návrhů zákonů. Pozornost veřejnosti by se mohla soustředit na projednání senátního návrhu ústavního zákona o referendu o vstupu Česka do EU a vládního návrhu zákona o volbách do Evropského parlamentu. Sněmovna obě předlohy ještě nebude schvalovat, ale teprve rozhodne o tom, zda je v dalších týdnech podrobně projednají její výbory.
Nelze vyloučit, že předmětem schůze budou i úvahy o tom, zda by se Česko mělo zapojit do amerického systému protiraketové obrany. Někteří komunisté již oznámili, že podrobnosti o této problematice budou požadovat od premiéra Vladimíra Špidly (ČSSD) při parlamentních interpelacích.
Opozice ale bude chtít zabodovat i svými návrhy zákonů. ODS chce prosadit návrh, aby bylo na obnovu a odstraňování následků letních záplav vyčleněno nejméně 50 miliard korun z prodeje Českého Telecomu. Komunisté zase chtějí prosadit novelizaci Ústavy, která by omezila pravomoci prezidenta státu při udělování milostí. Aktivní ale budou i zástupci vládních stran. Například lidovci Josef Janeček a Vilém Holáň navrhli předlohu, která by dále zpřísnila podmínky pro reklamu a prodej tabákových výrobků.
Sněmovna by dále měla projednat vládní návrh na další působení českých vojáků v zahraničních misích. Rozhodne mimo jiné o dalším působení polní nemocnice v mezinárodních silách v Afghánistánu. Poslanci posoudí i vládní návrh státního závěrečného účtu za loňský rok a zvolí předsedu své mediální komise. Místo unionistky Hany Marvanové, která se o tuto funkci ucházela bez valné podpory v létě, bude nyní patrně kandidovat předseda lidoveckých poslanců Jaromír Talíř.
Novým poslancem sněmovny by se měl v úvodu její schůze stát komunista Zdeněk Maršíček, který nahradí svého zesnulého stranického kolegu Josefa Houzáka. Od schůze se neočekává, že bude volit místopředsedu sněmovny místo Marvanové, která v září rezignovala, či nové kandidáty na prezidenta a viceprezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu.