Vládní koalici čeká zkouška: zákony proti šedé ekonomice

Bohuslav Sobotka

Vládní koalici čeká v nejbližších týdnech velká zkouška soudržnosti. V Poslanecké sněmovně se bude projednávat klíčový zákon, který má nastartovat další fázi reformy veřejných financí, která bude zaměřena na potírání šedé ekonomiky. Pokud se nepodaří zákon prosadit koaliční většinou, hrozí rozpad současné koalice. Proč? To se dozvíte v rubrice Jaromíra Marka.

Stínová nebo šedá ekonomika představuje v Česku velký problém a setkal se s ní určitě snad každý Čech. Každý si nejspíš nechal tu a tam něco opravit a za službu zaplatil bez toho, aniž by dostal fakturu nebo účtenku. Šedá ekonomika zahrnuje nejrůznější aktivity od neškodného prodeje zeleniny z domácí zahrádky až po obchodem s drogami či prostituci. Nepřiznané zisky z podnikání a nelegální zaměstnávání lidí totiž podle odhadů představuje až 25 procent hrubého domácího produktu, což je částka okolo 500 mld korun. Cílem vládních opatření je ukousnout z podílu šedé ekonomiky alespoň deset procent, což by znamenalo velký přínos pro veřejné rozpočty. Boj proti šedé ekonomice si proto sociální demokraté i celá koaliční vláda, daly za jeden ze svých hlavních cílů. První krok už byl učiněn, od léta bude fungovat specializovaná finanční policie. Více ministr financí Bohuslav Sobotka.

"Finanční policie bude zřízena k 1. červenci letošního roku, bude úzce spolupracovat s Daňovou správou ČR a bude se zabývat trestnou činností, která souvisí se závažnými daňovými úniky. Bude mít 255 lidí a její pracoviště budou v místech, kde fungují krajská Finanční ředitelství."

To je ovšem jen první krok. Další, významnější budou následovat. A o co půjde nyní ve Sněmovně? Pokračuje ministr Sobotka. "Na řadě jsou zbývající opatření k omezení šedé ekonomiky: zákon o registračních pokladnách, o majetkových přiznáních a o kolkování lihovin. Jde o omezení daňových úniků, poskytnout větší daňovou spravedlnost těm, kdo daně poctivě platí a omezit nekalou konkurenci, ti kteří daně neplatí mají konkurenční výhodu vůči těm poctivým."

Nakolik je podle vás reálné, že budou tyto zákony přijaty?

"Ty tři zákony musí být přijat koaliční většinou, koalice se na tom už před několika měsíci dohodla a zbývá tyto dohody splnit. Kdyby některá ze stran selhala, je to důvod pro zvážení setrvání v této vládní koalici. Přesto pro nás je klíčové, aby byly tyto zákony prosazeny a současná koalice vydržela."

Není možné, že by se zopakoval scénář, kdy se, pro neschopnost koalice dohodnout se, např. nebyl přijat zákon o regulaci nájemného?

"Ten zákon byl koaličně dohodnutý, nebyl schválen proto, že nepřišlo dost koaličních poslanců, což nechápu. Zatím se vždycky všechno podařilo prosadit."

Hledáte už nyní případné partnery ve Sněmovně pro případ, že nebude dost koaličních zákonodárců?

"Ano, už teď probíhají jednání napříč politickým spektrem. Musím ale říci, že ODS zákony proti šedé ekonomice podpořit nehodlá."

Opozici z řad Občanských demokratů totiž vadí, že chystané zákony prý zasáhnou do svobod občanům, především podnikatelů. V této souvislosti hovoří dokonce o špiclování ze strany státu. Co na to ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach?

"Pokud vím, o žádné špicly se nejedná. Majetková přiznání a registrační pokladny jsou zákonné prostředky, které se používají běžně v demokratických zemích."

Vzhledem k rozkolísanosti koaliční Unie Svobody, kterou před časem opustili dva poslanci bude v situaci, kdy má koalice v Poslanecké sněmovně početní převahu právě jednoho hlasu, pro přijetí zákona nezbytný soulad všech koaličních stran. Protože ODS zákony nepodpoří, pro sociální demokraty zbývá jediná možnost: hledat podporu u komunistů. Co na to ministr Zdeněk Škromach?

"Pokud budeme hledat jinou většinu, než většinu vládní koalice, mohly by ty zákony vypadat třeba jinak, každá strana bude prosazovat svoje zájmy. Proto je to věcí odpovědnosti Unie Svobody, aby do jednání nepustila někoho jiného."

Je to skutečně tak dramatické, ministr Sobotka např. vyhrožoval vypovězením koaliční smlouvy...

"Zákony o potírání šedé ekonomiky jsou pro nás prioritou, jsou naší vlajkovou lodí. Je to dluh k předchozím opatřením reformy veřejných financí. Pokud nebudou přijaty celou koalicí je to vážné porušení koaličních dohod se všemi důsledky."