Sobotka: Chovanec se kauzou kolem pošty nemá nechat zastrašit

Snaha o větší transparentnost hospodaření České pošty naráží podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na řadu soukromých tlaků, které tomu brání. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), pod něhož pošta spadá, se tím podle něj nemá nechat zastrašit. Sobotka to řekl po jednání předsednictva Bezpečnostní rady státu o kauze České pošty. Politici se shodli, že policie by měla věc co nejrychleji vyšetřit. Vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek vyjádřil přesvědčení, že důvody svolání předsednictva Bezpečnostní rady státu byly zcela relevantní a velmi závažné. Informace, které se na něm probíraly, podle něj mohou mít zcela zásadní dopad na některé další kauzy, které jsou v běhu. Situace podle něj bude mít další vývoj. Situace je podle něj podobná i v Lesích ČR nebo dalších státních podnicích. Také ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš uvedl, že zazněly informace, které do této chvíle neznal. Podrobnosti o případu politici, kteří se také zabývali případy Čechů zmizelých v Libanonu a Libyi, kvůli jejich utajení neuvedli.

Kauza kolem České pošty vypukla minulý týden, kdy se v médiích objevila informace, že Kamil Choc ze středočeské ČSSD chtěl třímilionový úplatek po podnikateli Lukáši Čadkovi, který s Českou poštou vede spor o více než 20 milionů korun. Peníze údajně měly jít do pokladny sociálních demokratů a přímo k ministrovi vnitra Milanu Chovancovi, což strana i Chovanec odmítají. Podle některých informací případ souvisí s tendrem na zajištění bezpečnostních služeb pro Českou poštu. Chovanec kvůli kauze o víkendu požádal o schůzku předsednictva Bezpečnostní rady státu. Důvodem je podle něj ohrožení ekonomických zájmů státního podniku a s tím související pokus destabilizovat pomocí zpravodajsko-bezpečnostních prostředků situaci v resortu ministerstva vnitra.

Kamil Choc nemá v ČSSD co dělat, jeho chování je zcela nepřijatelné, řekl Bohuslav Sobotka. Choc požádal o pozastavení členství v ČSSD toto pondělí. V médiích se hájil tím, že měl být pouze prostředníkem ve sporu mezi podnikatelem a poštou. Údajně na to měl mít i smlouvu.