Starosta Plzně 3 rozpustil pochod pravicových radikálů městem

Starosta centrálního plzeňského městského obvodu Jiří Strobach po několika minutách rozpustil na sobotu ohlášený pochod pravicových radikálů městem. Náměstek krajského policejního ředitele Jaromír Kníže po ukončení akce novinářům řekl, že důvodem byly nápisy na oblečení některých účastníků, které by mohly naplňovat skutkovou podstatu trestného činu. Průvod přibližně stovky lidí vyšel po 14. hodině, oproti původnímu plánu s asi hodinovým zpožděním, doprovázely jej stovky policistů. Podle policejní mluvčí Martiny Zoubkové policie zadržela pro podezření ze spáchání trestného činu čtyři lidi. "Shromáždění se podstatně odchýlilo od účelu oznámeného v oznámení (na úřad městského obvodu). Policie ho vyhodnotila jako v rozporu se zákonem," řekl ČTK Strobach.

Akce byla ohlášena jako pochod na podporu politických vězňů, kvůli jejímu zrušení po pár minutách tak účastníci stačili ujít pouze několik metrů. Na trasu se vydali s výkřiky "Svobodu politickým vězňům!". Měli černé nebo červeno-bílé vlajky s českým lvem a několik transparentů. "Bylo zjištěno, že je podezření ze spáchání trestných činu založení, podpora a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů, dopustilo se ho několik účastníků z pochodu s tím, že nápisy na jejich tričkách jednoznačně zadávaly důvod pro zahájení trestního řízení pro tyto uvedené trestné činy," konstatoval krajský policejní náměstek Kníže. Pořádkové složky se také snažily zabránit střetu účastníků pochodu se skupinkami anarchistů a dalších levicových aktivistů. Část se jich sešla na náměstí Republiky s transparentem s nápisem "Nácky tady nechceme". Kníže odhadl jejich počty také na celkem zhruba stovku lidí. Do přímého konfliktu se obě strany nedostaly.

Policie do akce nasadila techniku a stovky lidí. Na pomoc přijelo kolem 500 příslušníků pořádkových jednotek z jiných krajů, na místě byli členové antikonfliktního týmu, psovodi, jízdní policie na koních. Pro případ potřeby byly v ulicích kolem centra tři obrněné transportéry, situaci shora monitoroval vrtulník. "Co do rozsahu opatření se nelišilo od minulých let," dodal Kníže. Náklady na policejní nasazení odhadl na řádově milion korun.

Autor: Peter Gabaľ