Neonacisté na 1. března plánují další pochod Plzní

Ilustrační foto: Štěpánka Budková

Stále není jisté, zda se plzeňskému magistrátu podaří zabránit v pochodu pravicových radikálů městem. Jeho svolavatel Václav Bureš ohlásil nový pochod na sobotu 1. března. Do Plzně se má sjet kolem sto padesáti neonacistů. Podrobnosti má Milena Štráfeldová:

Když plzeňský primátor Pavel Rödl zrušil pochod neonacistů plánovaný na 19. ledna, přineslo to úlevu všem, kdo aktivity pravicových radikálů vnímají se znepokojením. Primátora v tomto kroku podpořili zástupci židovských organizací, kteří původně na protest proti pochodu svolali na stejný den do Plzně pietní náboženské shromáždění k výročí transportu plzeňských Židů do Terezína. Primátor získal podporu i od prezidenta Václava Klause. 1. února však Krajský soud v Plzni rozhodl, že Pavel Rödl zrušil pochod neoprávněně. Podle soudu nebyly splněny důvody k zákazu akce. Neonacisté vzápětí oznámili nový pochod na 1. března. Půjdou po stejné trase, s jakou počítali už 19. ledna, tedy kolem Velké synagogy. Svou akcí údajně chtějí podpořit svobodu slova. Předseda Federace židovských obcí Jiří Daníček to považuje za špatnou zprávu:

"Je trošku tragédií, že si úřady nedokážou v mezích práva s takovou skutečností poradit."

Úřadům ale v současné době mnoho možností, jak pochodu zabránit, nezbývá. Proti rozhodnutí soudu lze podat do dvou týdnů kasační stížnost:

Ilustrační foto: Štěpánka Budková
"Je možné při podání kasační stížnosti požádat o odložení platnosti rozsudku,"

uvedl primátor Rödl. Jak ale řekla mluvčí plzeňského magistrátu Zdeňka Kubalová, úřad tuto stížnost dosud nepodal. Věc je v rukou právníků a o podání se rozhodne zřejmě až začátkem příštího týdne. Úředníci města i policie mohou také dohlížet na pochod a při sebemenší zámince ho rozpustit. Potvrdila to i mluvčí západočeských policistů Jolana Číhalová:

"Policie je samozřejmě kdykoliv připravena reagovat na vzniklou situaci a operativně vše řešit."

Proti pochodu se chtějí postavit některé nezávislé organizace. Židovská liberální unie vydala výzvu pro všechny občany, aby se připojili k protestním akcím. Pravicoví extremisté však nezahálejí. Podali na plzeňského primátora v souvislosti se zrušením pochodu několik trestních oznámení. Viní ho ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Jejich oznámení teď vyšetřuje policie. Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek již dříve požádal prezidenta Václava Klause, aby primátoru Rödlovi udělil milost. Prezident Paroubkovi odpověděl, že při své návštěvě Plzeňského kraje Rödlovi zákaz pochodu doporučoval. Milost by mu ale eventuálně udělil až po vynesení rozsudku.