Ultrapravicoví extremisté zvažovali útok na premiéra i jadernou elektrárnu

Illustrative photo: Filip Jandourek

Policisté pozatýkali devět krajně pravicových extremistů. Při domovních prohlídkách u nich našli důkazy, že zvažovali útoky na vrcholné politiky včetně českého premiéra. Chtěli také zaútočit na jaderné elektrárny nebo přehrady. Policie je po výslechu ale musela propustit, soud nesouhlasil s uvalením vazby.

Ilustrační foto
"Policie, lehněte si na zem!"

Takto dramaticky probíhalo zatýkání ultrapravicových extremistů, které policie podezírala z přípravy útoku na premiéra Petra Nečase nebo na jadernou elektrárnu Temelín. Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu 27. března zatkli celkem osm mužů a jednu ženu, kteří se hlásí k pravicové extremistické skupině Blood and Honour a její militantní odnoži Combat 18. K zatčení došlo na více místech Česka, kromě Prahy také v Aši, Sokolově, Trutnově a Hodoníně. Při domovních prohlídkách policie podle mluvčího útvaru Pavla Hantáka našla kromě střelných zbraní i další "mimořádně závažný materiál":

"Kromě jiného taky návod nebo suroviny na výrobu výbušnin."

Pavel Hanták
Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta v televizi Nova potvrdil, že byl nalezen i seznam se jmény možných terčů extremistů mezi vrcholnými politiky:

"Já můžu potvrdit to, že při provádění domovních prohlídek jsme zajistili seznam s čelnými představiteli našeho státu. Na tomto seznamu byly i některé objekty, které byly významného charakteru. Můžu potvrdit i to, že se jednalo o našeho premiéra. V žádném případě to ale nebylo ve stádiu, že by se připravoval jakýkoliv teroristický útok."

Policisté však dva členy této skupiny extremistů podezírají například z nedávného útoku na romskou ubytovnu v Aši. V únoru do ní vhodili zápalné lahve. Mohou mít na svědomí i úmyslně založený požár restaurace v Kunratickém lese v Praze 10 z konce loňského roku. Policie navrhla, aby šest extremistů bylo vzato do vazby. Soud ale pro vazbu neshledal důvody, říká mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Michaela Wenzlová:

Robert Šlachta
"Tento vazební důvod nahradil písemným slibem všech obviněných."

Robert Šlachta postup soudu v tomto mimořádně závažném případě nechápe:

"Náš názor i názor dozorového státního zástupce je jednoznačný. Tyto osoby vazební důvody splnily. Já sám to pochopit nemůžu a někdy mi to mozek nebere, že tyto osoby jsou na svobodě. Myslím si, že v tomto případě tu odpovědnost už převzal na sebe někdo jiný."

Neonacistické organizace Blood & Honour Division Bohemia a Combat 18 na svých webových stránkách propagovaly rasovou nenávist, násilí, terorismus a popírání holokaustu. Vyzývaly také k přímým násilným akcím. Skupina podle policie také vyráběla a distribuovala propagační předměty neonacisticky orientovaných hudebních skupin.