Steamboart Stompers slaví padesátiny

Steamboat Stompers, foto: Miroslav Tichák, archiv ČRo

Steamboat Stompers patří k legendám českého tradičního jazzu. Pražská dixielandová skupina byla založena před 50 lety, v roce 1968.

Steamboat Stompers,  foto: Miroslav Tichák,  archiv ČRo
Steamboat Stompers dokázali odjakživa zaujmout a potěšit svým hudebním stylem. Hlavní zásluhu na tom nese někdejší zakladatel a lídr skupiny Jiří Kadlus. Služebně nejstarším je v kapele nyní čtyřiasedmdesátiletý trombonista Pavel Janík. O svém bývalém šéfovi říká: „Jirka Kadlus, to byl lídr. Jeho trumpeta hrála vedoucí melodii a on prosazoval, aby se ostatní členové kapely zdatně připojili k tomuto způsobu hraní. Což samozřejmě mělo svoji odezvu.“

Nežít v Česku, byl by hvězda

Velkým bavičem a hlavní hvězdou kapely byl zpěvák a basista Antonín „Tony“ Brych. Návštěvníky koncertů dokázal nadchnout svým nezaměnitelným scatovým zpěvem, mimikou i gesty, zkrátka celým svým vystupováním. Pavel Janík o něm říká: „Třešnička na dortu byl vokální projev Tonyho Brycha, který tomu dal tu pravou špičku, aby dílo bylo korunováno na maximum.“

Steamboat Stompers,  foto: YouTube
Kapelník Jiří Kadlus kdysi o svém zpěvákovi, spoluzakladateli kapely a příteli Tony Brychovi řekl: „Kdyby žil jinde než v zabarikádovaném Československu před Listopadem 1989, stal by se jistě světovou hvězdou.“ Bohužel hlas i basa Tonyho Brycha umlkly již před více než jedenácti lety.

Kapela však existuje dodnes. K aktuálnímu obsazení patří syn zakladatele, Jiří Kadlus junior, který hraje na klavír, a zpěvačka Eva Emingerová. Kulaté narozeniny slaví skupina celý rok. Oslavy vyvrcholí dvěma akcemi, které ji čekají na podzim: jubilejní koncert odehraje band 13. října v pražských Dolních Počernicích. Ještě před ním, 19. září, se v Říčanech u Prahy uskuteční Memoriál Jiřího Kadluse, který kapela pořádá již potřetí.