Svatovítský chrám patří církvi

Foto: ČTK

Katedrála svatého Víta s přilehlými nemovitostmi patří církvi. Rozhodl o tom v úterý Obvodní soud pro Prahu 1. Soudy se sporem státu a církve o vzácné nemovitosti zabývají 13 let. Tentokrát soudkyně Libuše Fritzová prohlásila: "Nemovitosti vlastní ti, kdo je vlastnili před vládním nařízení z roku 1954." Proč zrovna tento rok se v tomto případě stal mezníkem?

Foto: ČTK
V roce 1954 totiž vláda rozhodla, že se správcem nemovitostí stává stát. Tento právní akt byl dosud vnímán tak, že se stát stal zároveň i vlastníkem. Komunisté ale pouze převedli správu objektů, přičemž vlastnické právo nezrušili. Podle právního zástupce církve Petra Zderčíka byl právě tento argument pro soud nejpodstatnější: "Hlavní argument spočívá v tom, že to vládní nařízení č. 55 z roku 1954 nepředstavuje takový právní akt, který by mohl vyvolat změnu vlastnického práva - na straně mých klientů odnětí a na straně státu získání."

Soudkyně Fritzová rozhodla prakticky stejně jako před jedenácti lety. Odvolací městský soud v Praze však její názor tehdy nesdílel, verdikt zrušil a vrátil jí případ zpátky. Nyní spor poputuje opět k městskému soudu. Právnička Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Milada Šípková se totiž hodlá odvolat: "V určitém případě by mohl skončit opět u Ústavního soudu. Zatím samozřejmě počítáme s odvoláním k Městskému soudu a předpokládáme, tak jako ve věci církevních osob, že to bude trojinstanční, to jest i dovolání k našemu Nejvyššímu soudu."

Podle právničky Milady Šípkové byla katedrála od svého vzniku symbolem české státnosti a vybudována z prostředků všech, bez ohledu na víru. "Dobudovala ji první republika,"řekla u soudu.

Přestože rozhodnutí soudu není pravomocné, kardinál katolické církve Miloslav Vlk je považuje za vítězství spravedlnosti. Za nesmyslné označil názory, že církev může národní kulturní poklad zcizit. Vyjádřil se také k tomu, jak budou katedrálu, pokud ji skutečně církev získá, financovat. Opravy památky totiž ročně spolknou na 16 milionů korun.

"Jestliže katedrála je nazývána jedním ze symbolů naši státnosti, tak si myslím, že ten stát na svůj symbol také příslušně přispěje. Samozřejmě, že i my budeme přispívat, pokud na to budeme mít zdroje, protože zdrojem státu na opravu katedrály byly domy okolo katedrály, které vynášely dostatek peněz. Jejich nájem."

Kardinál Vlk také prohlásil, že pokud církev skutečně získá katedrálu na Pražském hradě do svého vlastnictví, zůstane i nadále otevřena veřejnosti.

"Zřejmě bychom vzali průvodcovskou službu do svých rukou, aby tam byli lidé, kteří mají opravdový vztah k církvi. Dále bychom chtěli zvýšit, nemyslete si, že vstupné, ale kulturu turistů, kteří katedrálu navštěvují."