Tunelování nemocnic

Nemocnice

Do ostrého sporu se dostal předseda České lékařské komory David Rath s Asociací českých a moravských nemocnic svými výroky o tunelování výdělečných částí nemocnic. Premiér Miloš Zeman se ve sporu postavil na stranu České lékařské komory a hodlá zřídit pro odhalení korupce ve zdravotnictví specializovanou skupinu vyšetřovatelů. Blíže Mikuláš Kroupa v rubrice "O čem se mluví".

Před blížícími se volbami v České republice hodlá vláda zviditelnit dosud neúspěšnou akci Čisté ruce, která měla za úkol odhalit a dostat do vězení tuneláře z privatizace. Tentokrát se akce čisté ruce má soustředit na údajnou korupci ve zdravotnictví. Nejvýnosnější části státních nemocnic v České republice se prý plíživě tunelují nezákonnou privatizací ve prospěch soukromých firem. Takové obvinění vznesl předseda České lékařské komory David Rath. Tvrdí, že státní nemocnice tunelují vlastní majetek. Jeho slova pobouřilo Asociaci českých a moravských nemocnic, které vydalo prohlášení, ve kterém zástupci nemocnic odmítají paušální kriminalizaci jako metodu politiky a způsob zviditelňování Davida Ratha.

Předseda České lékařské komory David Rath se následně obrátil na ministerského předsedu Miloše Zemana s návrhem na vytvoření speciálního útvaru na Ministerstvu vnitra pro odhalování nezákonného hospodaření nemocnic. Nemocnice jsou podle jeho slov prostorem pro korupci.

Nemocnice
"Velká část privatizace se blíží ke konci. Čím dál tím víc sektor zdravotnictví je tím pádem v popředí korupce. Zdravotnictví je státní a tedy neprůhledné, ročně nemocnice a další zdravotnická zařízení hospodaří se 70 mld. korun ročně. Umíte si představit, jak tento sektor prostorem pro velmi zvláštní chování."

Premiér Miloš Zeman odmítl privatizaci nemocnic. Zdůraznil, že si je vědom možného tunelování ve zdravotnictví, ale nehodlá zakládat nový úřednický aparát.

"Není nutné zřizovat zvláštní útvar, ale v rámci stávajícího oddělení vznikne skupina specialistů pro odhalování korupce v této oblasti ekonomické kriminality. Nás ani nenapadne, abychom privatizovali nemocnice, školy nebo věznice, které Margaret Tchatherová svého času navrhovala."

Ministr zdravotnictví Bohumil Fišer, přítomný na jednání premiéra Zemana a Davida Ratha, se všeobecně zastal ředitelů nemocnic. Vznik specializovaného útvaru pro odhalování korupce ve zdravotnictví však vítá.

Bohumil Fišer
"Já jsem si před touto schůzkou probral statistiku a musím konstatovat, že ve většině případech ředitelé nemocnic postupují správně a dobře hospodaří. Za to jim děkuji. Musím ale přiznat a byli bychom slepí, kdybychom neviděli, že tu možná korupce existuje. Proto vítám vznik specializovaného útvaru."

Asociace českých a moravských nemocnic vzápětí požádaly prezidenta České lékařské komory Davida Ratha, pokud si za svými výroky stojí, aby splnil svojí profesní a občanskou povinnost a podal konkrétní trestní oznámení příslušným orgánům. Podle nich nelze obviňovat všeobecně nemocnice z tunelování. David Rath tedy konkrétní případ uvedl. Podle něj se Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem pokouší privatizovat výdělečný provoz denzitometrie, což je zařízení pro měření hustoty kostí. Nemocnice požaduje od České lékařské komory omluvu a zároveň žádá odškodné ve výši miliónu korun za poškození svého dobrého jména. Ředitel nemocnice Jiří Madar se hájí: "Nikdy jsme ani neuvažovali o pronájmu některého provozu, a to ani těch lukrativních, jako je lékárna a hemodialýza."

"Naše stanovisko je protichůdné. Nikdy jsme nechtěli privatizovat. To co Rath sdělil veřejnosti, jsou naprosté lži. Vůbec nevíme, z jakých zdrojů vycházeli, ale rozhodně si měli tyto informace ověřit. Ředitele nemocnic nemají ani pravomoci k privatizaci."

Nemocniční chodba
Nemocnici se naopak loni podařilo získat zpět do správy některé dříve pronajaté provozy: prádelnu a ubytovnu. Ve stejném roce zvýšila nemocnice mzdové prostředky o 17 procent, tvrdí její ředitel Jiří Madar. Hospodářský výsledek loni skončil ztrátou 3,3 miliónu korun, a to i po zaplacení pokuty finančnímu úřadu ve výši 19,2 miliónu korun za špatně vynaložené prostředky v letech 1997 a 1998. Ještě v roce 2000 skončilo hospodaření ústecké nemocnice se ztrátou 45,8 miliónu korun. Proto se ředitel Jiří Madar domnívá.

"Úspory někde končí. Pokud budeme nuceni neustále paušálně zvyšovat platy všem zaměstnancům, konkrétně my nevíme, kde peníze vezmeme. Muselo by se přistoupit k omezení péče o pacienty a podobná krizová opatření. Pojišťovny proplácejí práci paušálně, což je nesmysl. Když provádíme práci přes vysoce kvalitní a drahé zařízení, dostaneme stále stejné peníze, i když se to nevyplatí. Mělo by se změnit způsob účtování. Ale privatizaci nechceme."

Vznik speciálního týmu vyšetřovatelů pro korupci ve zdravotnictví na Ministerstvu vnitra považuje většina zástupců v asociaci nemocnic za zbytečné. Tvrdí, že systém kontroly je v České republice dostačující. Mezi hlavní mechanizmy jmenují Nejvyšší kontrolní úřad, Finanční úřad a samotné zřizovatele tedy ministerstvo zdravotnictví, okresní a krajské úřady.