Týden v číslech

Větrné elektrárny v Ostružné, foto: Martin Vavřík, Public Domain

V Česku se téměř nevyrábí proud ve větrných elektrárnách, 11% českých školáků pravidelně kouří marihuanu a dvě třetiny zeleniny se do Česka dováží.

Větrné elektrárny v Ostružné, foto: Martin Vavřík, Public Domain

Pondělí

5000

Foto: ČT24
Vánoce přicházejí! Česká pošta zahájila nábor pracovníků na předvánoční období. Pošta na listopad a prosinec přijme 5 tisíc brigádníků, aby zvládla extrémní nápor balíků, který v tomto období posílají e-shopy.

Úterý

10

Evropská unie nařídila, že nejméně 10 let od ukončení prodeje libovolného typu myčky, pračky, ledničky nebo televizoru musí být na trhu dostupné náhradní díly. Drtivá většina spotřebičů musí být opravitelná. Za nedodržení tohoto nařízení hrozí výrobcům vysoké pokuty.

Středa

1300

Foto: ČTK / Michal Krumphanzl
Zemřel Karel Gott. Během své pěvecké kariéry nahrál pro společnost Supraphon 1300 písní. Celkem v Česku i zahraničí vydal 293 sólových alb. Po celém světě se prodalo 30 miliónů zvukových nosičů s jeho písněmi.

Čtvrtek

0,7

Méně než jedno procento (0,7%) celkové spotřeby elektrické energie je v Česku vyrobeno větrnými elektrárny. Evropský průměr je přitom 14%, v Dánsku je podíl větrné energie dokonce 41%. Výstavbě větrných elektráren v Česku často paradoxně brání ekologické organizace.

Pátek

21 miliard

Foto: ČT
Deficit státního rozpočtu stoupnul na konci září na 21 miliard korun, v září loňského roku byla 17 miliard v plusu. Plánovaný deficit na celý rok 2019 tvoří 40 miliard. Ministerstvo financí věří, že tato částka nebude překročena.

Sobota

11

11% českých školáků pravidelně kouří marihuanu. To je ve srovnání s minulými lety výrazný pokles. Ještě v roce 2010 pravidelně kouřilo 28% chlapců a 22% dívek. Klesá i zájem dětí a mládeže o alkohol, cigarety a další drogy. Odborníci to vysvětlují tím, že děti dnes tráví svůj volný čas takřka výhradně u počítače.

Neděle

32

Foto: Frank Moegelin, Pixabay / CC0
Jen z jedné třetiny je Česko soběstačné v dodávkách zeleniny na svůj vnitřní trh. Nejvíce zeleniny se do Česka doveze z Nizozemska, Španělska, Polska, Německa a Itálie. Z Nizozemska a Španělska pocházejí hlavně rajčata, salátové okurky, papriky, česnek, mrkev či cibule. Polské firmy na český trh dodávají cibuli, hlávkové zelí, salátovou řepu, ředkvičky, květák a kedlubny.