Týden v číslech

Nejvyšší budovou Česka se má stát 135metrový Top Tower, foto: archiv Trigema

V Praze postaví 135metrový mrakodrap, Česko zasadí 10 miliónů stromů a nejznámější česká továrna na klobouky oslavila 220 let.

Nejvyšší budovou Česka se má stát 135metrový Top Tower, foto: archiv Trigema

Pondělí

50%

Krach britské cestovní kanceláře Thomas Cook se dotkl i tisíců Čechů, foto: ČTK / AP / Alastair Grant
Polovina Čechů si pro strávení dovolené kupuje zájezd u cestovní kanceláře. Druhá polovina si svou dovolenou organizuje sama. Pokles zájmu o zájezdy je celosvětový trend. Jedním z jeho důsledků je i krach jedné z největších cestovních kanceláří na světě, britské Thomas Cook. Ten se dotknul i několika tisíc Čechů, kteří si prostřednictvím jejich tuzemské dceřiné společnosti koupili zájezd k moři.

Úterý

135

Praha má sebrat Brnu prvenství a postavit novou nejvyšší budovu v zemi. Má se jí stát 135metrový Top Tower v Nových Butovicích. Extravagantní dům, o nějž se má opírat obrovský model potápějícího se Titaniku, společně navrhli architekt Tomáš Císař a výtvarník David Černý. V současnosti je nejvyšší budovou v Česku 111metrová AZ Tower v Brně.

Středa

3 miliardy

Ilustrační foto: Miloslav Hamřík, Pixabay / CC0
V návrhu rozpočtu na příští rok chybí 3 miliardy korun na výstavbu dopravní infrastruktury místo požadovaných 20 dostane Státní fond dopravní infrastruktury jen 17 miliard. V praxi to znamená, že výstavba již zahájených projektů bude pokračovat, chybí však prostředky na rozestavění nových projektů. Výhled na roky 2021 a 2022 je ještě pesimističtější. Českým vládním úřadům se na jedné straně podařilo urychlit projektovou přípravu nových silnic a železnic, na připravené stavby ale nyní chybí peníze.

Čtvrtek

10 miliónů

10 miliónů stromů se v Česku zasadí do roku 2025. Takový bude příspěvek země k boji s klimatickou změnou, mimo jiné prohlásil premiér Andrej Babiš v New Yorku.

Pátek

440

Chrám sv. Víta na Pražském hradě, foto: Tomáš Adamec, archiv ČRo
440 dní trvá průměrně řízení před krajským soudem. Devadesát procent všech případů se pak podaří vyřešit do 961 dní, tedy za necelé tři roky. Statistiku „vylepšují“ případy, které mají ze zákona přednostní projednání, tedy například žaloby na nečinnost úřadů, žaloby na nezákonný zásah správního orgánu a azylové spory.

Sobota

90

Přesně před 90 lety byl po dostavbě pro veřejnost oficiálně otevřen chrám sv. Víta na Pražském hradě. Základní kámen položil král Jan Lucemburský 21.listopadu 1344, novogotická dostavba byla zahájena 1.října 1873.

Neděle

220

220. výročí slaví česká kloboučnická firma Tonak, jejíž elegantní výrobky nosili Masaryk i Churchill. Češi dnes klobouky kupují jen velmi málo. Firma se ale s poklesem domácí poptávky vyrovnala, 95% produkce vyváží, hlavně do Spojených států, Ruska, Polska a zemí severní Afriky. Majitelem tradiční novojičínské firmy je v současnosti švédská společnost PCTC Invest.