Týden v číslech

Foto: Gerd Altmann, Pixabay / CC0

Češi budou letos pracovat na stát nejdéle od roku 2000; 7 z 10 Čechů se obává o budoucnost oblíbených restaurací. Každý článek publikovaný Rádiem Praha obsahuje procento, věk, částku peněz nebo nějakou jinou hodnotu. Podívejte se na uplynulý týden očima čísel.

Pondělí

55%

Ilustrační foto: Julien,  Flickr,  CC BY-NC-ND 2.0
českých potravin by měly už od příštího roku povinně nabízet české obchody. Jejich podíl by se měl postupně navyšovat tak, aby v roce 2027 dosáhl 85 %.

Úterý

7

z 10 Čechů se obává, že jejich oblíbený podnik bude muset zavřít nebo omezit provoz. Přesto část Čechů přiznala, že bude nyní navštěvovat restaurace méně často než před krizí a omezí běžnou útratu. Vyplývá to z průzkumu společnosti Up Česká republika, která poskytuje zaměstnanecké benefity. Možnost setkávat se v restauracích s rodinou a přáteli při nouzovém stavu postrádaly dvě třetiny lidí. Pracovní schůzky u jídla chyběly téměř polovině Čechů.

Středa

666 000 000

korun pro 265 projektů z národních dotací na zlepšení kvality bydlení schválilo Ministerstvo pro místní rozvoj. Dotace budou využity na výstavbu podporovaných bytů, výtahů a bezbariérových přístupů v bytových domech, a dále na výstavbu technické infrastruktury k zasíťování pozemků. Zhruba pětina půjde na podporu bydlení v průmyslové zóně Solnice - Kvasiny v okrese Rychnov nad Kněžnou.

Čtvrtek

175

Ilustrační foto: Magdalena Kašubová
dní budou muset letos Češi pracovat na stát. To je nejdéle od roku 2000. Den daňové svobody připadá letos podle výpočtů Liberálního institutu na 24. června, loni to bylo 28. května. Důvodem jsou ekonomické dopady současné situace kolem šíření koronaviru.

Pátek

10

z 31 lokalit pro stavbu přehrad odsouhlasilo zatím Ministerstvo životního prostředí. Nejvíce - sedm - je jich v Kraji Vysočina, některé nádrže ve Zlínském kraji by měly mít i více než 200 hektarů. Celkem by nová místa zadržela 273 milionů metrů krychlových vody, což je zhruba třetina vodní nádrže Orlík.

Sobota

31,7

stupně Celsia je nejvyšší teplota naměřená 29.května v pražském Klementinu. Rekord drží rok 2005. Naopak nejchladněji bylo v roce 1884, kdy ručička teploměru vystoupala na pouhých 3,8 stupně Celsia.

Neděle

125

let od založení Sportovního klubu Slavia. V jeho rámci pak o pár měsíců později v lednu 1896 vznikl fotbalový klub Slavia.