Týden v číslech

Foto: Alejandro Garay , Pixabay

 Každý článek publikovaný Rádiem Praha obsahuje procento, věk, částku peněz nebo nějakou jinou hodnotu. Podívejte se na uplynulý týden očima čísel.

Pondělí

600 tisíc

Foto: Breta Valek, Flickr, CC BY-SA 2.0

zaměstnanců plánuje kvůli koronaviru propustit letecká skupina Smartwings Group. O práci by mohli přijít piloti, stevardi nebo třeba pracovníci v neleteckém provozu. Propouštět firma plánuje od července do února příštího roku.

Úterý

11

dalších lokalit pro výstavbu vodních nádrží odsouhlasilo ministerstvo životního prostředí. Rezort zemědělství vybral celkem 31 lokalit, životní prostředí zatím souhlasí s 21. Daná místa jsou teď rezervována pro případ, že by bylo nutné vybudovat nové zdroje pitné vody. Na místech tak nesmí vzniknout třeba dálnice nebo elektrárny.

Středa

215 miliard

Foto: Archiv Škoda Auto

je letošní očekávaný pokles tržeb automobilek a výrobců dílů. Produkce klesne o 300 tisíc aut. Autoprůmysl v Česku loni zvýšil tržby o necelá dvě procenta na rekordní 1 bilion a 124 miliard korun. Dominantním exportním trhem bylo Německo s třetinovým podílem.

Čtvrtek

40 procent

O tolik se zvýšil počet klientů, kteří se v době koronaviru obracejí na neziskové organizace, které pomáhají obětem domácího násilí. V Česku tak během nouzového stavu výrazně vzrostl počet případů domácího násilí. Potvrdil to výzkum Sociologického ústavu Akademie Věd a Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy.

Pátek

1,5 miliardy

Vizualizace lanovky mezi Bohnicemi a Podbabou, foto: Magistrát hl. m. Prahy

korun by měla stát městská lanovka v Praze. Povede z Podbaby do Bohnic a propojí tak dvě blízké, ale přesto vzdálené čtvrti oddělené Vltavou. V provozu by mohla být v roce 2025. Životnost lanovky by měla být 30 let.

Sobota

400 tisíc

Čechů má zásadní finanční problémy kvůli koronavirové pandemii, pětina dospělých se uskromnila. Nálada je ale i přes nárůst nejistoty relativně dobrá. Index finanční situace domácností, který zjišťuje agentura STEM ve spolupráci s poradenskou firmou KPMG, je na úrovni roku 2017. Krize dosud naplno nezasáhla zaměstnance. Jde tak o jistý typ klidu před přívalem nepříznivých dat.

Neděle

2

slovanští věrozvěstové Cyril a Metoděj přišli v roce 863 na Velkou Moravu. V Česku je tento den státní stávek. Konstantin vytvořil hlaholici, písmo, které foneticky odpovídalo mluvené staroslověnštině.