Týden v číslech

Foto: Mane Omsy, Pixabay

Každý článek publikovaný Radio Prague International obsahuje procento, věk, částku peněz nebo nějakou jinou hodnotu. Podívejte se na uplynulý týden očima čísel.

Pondělí

3000

Foto: ČTK / Ondřej Deml

Plánované očkovací centrum na výstavišti v Brně by mohlo odbavit až 3000 lidí denně. Je však otázkou, zda bude mít dost personálu, zdravotníci jsou plně vytížení v nemocnicích.

Úterý

20%

Foto: PublicDomainPicture / Pixabay CC0

O pětinu letos vzrostly ceny zlata, které se tak opět stalo bezpečným a velmi ziskovým způsobem uložení peněz i pro zámožné Čechy. Nepotvrzuje se tak poznání z populární pohádky, že „sůl je nad zlato“. Sůl je ve skutečnosti levná a lehce dostupná.

Středa

6 místo 5

Foto: ČTK / Michal Kamaryt

České úřady povolily používat lahvičku vakcíny od firmy Pfizer na aplikaci šesti dávek místo pěti. Toto rozhodnutí umožní zrychlit postup očkování. Evropská léková agentura dosud povoluje využít lahvičku jen pro pět dávek. Zbytek vakcíny v ampuli je považován za rezervu pro případ, že by zdravotník vakcínu špatně nasál.

Čtvrtek

65

Foto: Česká televize - studio Ostrava

Na Silvestra roku 1955 zahájilo vysílání televizní studio Ostrava jako součást tehdejší Československé televize. Z počátku se Ostrava podílela na vysílání jen dva dny v týdnu. Toto studio bylo první po Praze, v Bratislavě začala televize natáčet své pořady až o rok později.

Pátek

836

Ilustrační foto: geralt / Pixabay CC0

O 836 korun se od 1. ledna průměrně zvýší důchody. Průměrná penze tak bude činit 15 336 korun, na tu ale nicméně nedosáhnou zdaleka všichni. Podle oficiální statistiky více než 100 tisíc důchodců dostává penzi nižší než 10 tisíc korun.

Sobota

200

Foto: Masakazu Matsumoto,  Flickr,  CC BY 2.0

Ještě dva roky a vlaky v Česku začnou jezdit dvousetkilometrovou rychlostí, i když jen na malém úseku.. Vůbec první tratí, který Správa železnic zrychlí nebude podle dřívějších očekávání část cesty mezi Prahou a Brnem ani dlouhodobě plánovaná nová trasa z Brna do Přerova, ale poslední úsek trati před příjezdem do Plzně od Ejpovic.

Neděle

70 miliard

Foto: Jorge Franganillo,  Flickr,  CC BY 2.0

V předvánoční nákupní sezóně utratili Češi na e-shopech rekordních 70 miliard korun, a to přestože před Vánoci byly otevřeny i běžné „kamenné“ obchody. Období výprodejů na začátku ledna prodejci nazývají druhými Vánocemi, vzhledem k opětovnému uzavření běžné obchodní sítě očekávají internetoví prodejci ještě větší zájem kupujících a ještě větší tržby.