Týden v ČR
Tento týden na sebe soustředil pozornost případ novinářky Sabiny Slonkové z deníku Mladá fronta Dnes, která měla být zavražděna čtveřicí pachatelů. Vyšetřování je v plném proudu. Policie však na případ uvalila embargo. Jedním z obviněných je i bývalý vysoký státní úředník.
...říká Sabina Slonková, která se už řadu roků zabývá investigativní žurnalistikou. Podezřelým z toho, že si objednal smrt Slonkové je bývalý generální sekretář exministra zahraničních věcí Jana Kavana, Karel Srba. Jaký motiv mohl pro vraždu mít? Sabina Slonková spolu s kolegou Jiřím Kubíkem publikovala řadu textů, které se Karlu Srbovi nemohly líbit. Například upozornila na nápadně nevýhodný pronájem hotelu Český dům v Moskvě, kdy mohl stát přijít o 100 milionů korun.
Případ osnování nájemné vraždy přerostl až do nejvyšších pater politiky. Václav Havel vyzval nepřímo Jana Kavana, který je stále poslancem a před několika dny byl zvolen za předsedou Valného shromáždění OSN, k rezignaci. Premiér Vladimír Špidla připustil, že se kvůli tomuto případu s Janem Kavanem sejde.Karla Srbu bude obhajovat tým advokátů - k dosavadnímu obhájci Vítu Širokému přibyl Miroslav Kříženecký. Na otázku, jak Srba pohlíží na své obvinění, Kříženecký odpověděl:
"Je totálně zoufalý, říká, že v životě si nepomyslel, že se může v právním státě, za který Českou republiku považuje, člověku něco takového jako jemu stát."
Srbův advokát uvedl, že po návštěvě jeho klienta zesílil i jeho pocit, že za vším stojí zhrzená žena, Srbova přítelkyně a nyní spoluobviněná Eva Tomšovicová. "Tam skutečně byl až nenormální vztah obdivu, obětování se atd.,"řekl právník. Advokát soudí, že tato teze je psychologicky dobře vysvětlitelná, ale zda se objektivně potvrdí, bude záležet na znalcích. Podle policie bude vyšetřování trvat několik měsíců.
Tento týden nastal po několika letech průlom do vztahů České republiky a Vatikánu. Obě země uzavřely smlouvu, která upravuje rámcové vztahy státu s církví. Česká republika byla jedním z mála postkomunistických států, který podobnou smlouvu neměl uzavřenou. Dokument podepsali v Praze ministr zahraničí Cyril Svoboda a papežský nuncius Josef Erwin Ender. Smlouva, kterou bude ještě schvalovat sněmovna, je v Česku terčem kritiky. Například podle odborníka na ústavní právo Václava Pavlíčka narušuje suverenitu státu a dává římskokatolické církvi privilegované postavení. Svoboda však tento názor odmítl.
"V žádném případě nenarušuje náš ústavní pořádek. Já jsem těm argumentům nikdy neporozumněl. Tato smlouva je zcela v souladu s naším právním řádem a nedává nadstandardní poměry katolické církvi, protože naopak některá práva, která získává jakoby katolická církev, se tímto stávají právem všech. Například uzavírání sňatků, je-li potvrzeno v této smlouvě, že je možné míti církvení sňatek pro katolickou církev, musí platit zákonitě, že se to musí týkat i všech ostatních registrovaných církví na území České republiky."Dokument např. řeší autonomní působení církví například ve školství, armádě, zdravotnictví či vězeňství. Neřeší financování církví a nezabývá se rovněž restitucemi církveního majetku vyvlastněného za komunistické éry. Hovoří jen o rychlém a přijatelném dořešení této otázky.
Pražský městský soud rozhodl: Lubomír Štrougal je bez viny. Bývalý premiér a ministr vnitra socialistického Československa byl obžalován ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Žalobce mu kladl za vinu, že v březnu 1965 jako ministr vnitra překazil trestní stíhání skupiny příslušníků Státní bezpečnosti podezřelých z vraždy tří lidí. Lubomír Štrougal si od počátku věřil, že proces skončí pro něj příznivě.
"Myslím si, že jak ten první stupeň, tedy obvodní soud na Praze 7, tak ten odvolací senát zde, že vykonal velikou práci, a musím říct, že perfektně stanovil, co je přesně dané a kde jsou i určité pochybnosti, ale ty pochybnosti v podstatě nepřevážily abych tak řekl v můj neprospěch."Obecné roztrpčení nad tím, že se v Česku nedaří stíhat zločiny komunismu, dali najevo někteří odpůrci předlistopadového režimu. Někteří ale přiznali, že důkazy proti Štrougalovi a skutku, který se stal před 40 lety, byly slabé na to, aby byl odsouzen.