Týden v ČR

Tomio Okamura, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Týden zahájily Vánoční svátky. Už na sv. Štěpána, tedy ve středu oficiálně začala kampaň před přímou volbou prezidenta. Volit by se mělo 11. a 12. ledna. Senátor Tomio Okamura ale požádal Ústavní soud o odklad prezidentských voleb.

Tomio Okamura,  foto: ČTK
Týden zahájily Vánoční svátky. Už na sv. Štěpána, tedy ve středu oficiálně začala kampaň před přímou volbou prezidenta. Volit by se mělo 11. a 12. ledna. Senátor Tomio Okamura ale požádal Ústavní soud o odklad prezidentských voleb. Ve stížnosti, kterou podal v Brně ve čtvrtek ráno, žádá také zrušení některých částí zákonů k přímé volbě prezidenta, mimo jiné podmínku padesáti tisíc podpisů. Důvodem stížnosti je podle Okamury špatný postup Ministerstva vnitra a nemožnost domoci se přezkoumání u Nejvyššího správního soudu:

"V České republice je jedinou institucí, která má právo přezkoumat, zda je zákon ústavní či nikoli, Ústavní soud. Proto jsem požádal Ústavní soud, zda-li by vyvrátil všechny dosavadní pochybnosti o tom, zda-li náš budoucí prezident bude zvolen poctivě a podle zákona."

Pokud soud stížnosti vyhoví, může to znamenat odklad prvního kola, které bude v lednu. Na rozhodnutí má Ústavní soud dva týdny. Pokud nerozhodne do druhého lednového víkendu, volba se nejspíš odloží. Podle právníka Vladimíra Balaše by to ale chod státu neohrozilo.

"Žádné drama by to nebylo, já myslím, že by to možná byl projev svědomitosti. Horší by bylo, kdyby byl někdo ustaven prezidentem a pak zase odvolán. Ústava na to pamatuje, když není prezident, tak jeho kompetence přebírají předseda vlády, předseda Senátu a předseda sněmovny. Takže v tomhle ohledu není nic tak strašlivého, když ta volba bude odložena."


Foto: Barbora Kmentová
Prezident Václav Klaus podepsal zákon o státním rozpočtu na příští rok. Informovala o tom prezidentská kancelář. Nic tak nebrání tomu, aby začal platit třetí státní rozpočet připravený vládou premiéra Petra Nečase. Schválený schodek rozpočtu má klesnout na rovných 100 miliard korun.


Petr Nečas,  foto: Filip Jandourek / Český rozhlas
Sněmovna a vláda mají z ústavních institucí podle agentury STEM setrvale velmi nízkou důvěru. Vládě podle průzkumu důvěřuje 17 procent obyvatel, sněmovně 17 procent. Premiér Petr Nečas (ODS) si proti loňsku jako jediný pohoršil, má nyní důvěru 25 procent lidí.Meziročně naopak vzrostla důvěra obyvatel v Ústavní soud i v jeho předsedu Pavla Rychetského, soudu důvěřuje 63 procent obyvatel. Důvěra v prezidenta Václava Klause je podle průzkumu nyní zhruba stejná jako na sklonku loňska, má důvěru 52 procent lidí.


Foto: Archiv ČRo 7 - Radia Praha
Českou soustavu vysokého napětí stále častěji ohrožují přetoky elektřiny z Německa. (To totiž nemá dostatečné propojení mezi severem a jihem země a proud jde přes naše zařízení. Když začne na severním mořském pobřeží foukat vítr, větrné elektrárny posílají do sítě najednou příliš velké množství elektřiny.) České přenosové síti pak hrozí přetížení a možný kolaps. Protože jednání s německou stranou zatím nepřineslo výsledky, připravilo ministerstvo průmyslu vyhlášku, která zpřesňuje podmínky, za jakých může operátor část sítě vypnout, aby zabránil poruše.


Foto: ČT
Kriminalisté ukončili po více než dvou letech vyšetřování údajného poválečného násilí na německém obyvatelstvu v Dobroníně na Jihlavsku. Vyšetřovatelé ale s výsledky seznámí jen poškozené, kterých se případ dotkl. Závěry šetření jim pošle do Německa hned po přeložení do němčiny. Prověřováním případu nalezených kosterních ostatků v lokalitách Budínka a U viaduktu u obce Dobronín se kriminalisté na Vysočině zabývali přes dva roky. V Budínce byly kosterní pozůstatky nejméně 13 místních Němců vyzvednuty předloni v srpnu. Podle některých zpráv byli Němci na konci války ubiti lopatami a motykami.


Ve věku 83 let zemřel tanečník, zpěvák a folklorní taneční pedagog Radomil Rejšek. Byl uznávaným znalcem mezi folklorními soubory v Čechách, na Moravě i ve Slezsku a jeho výchovou prošlo několik generací mladých lidí.


Foto: Archiv ČRo 7 - Radia Praha
O Vánocích padaly v Česku teplotní rekordy. Meteorologové je naměřili na 32 místech. Hlavně v západních a jižních Čechách. Absolutní rekord ale nepadnul. Vůbec nejtepleji bylo ve Vlkonicích u Klatov, říká meteorolog Stanislav Racko.

"Vyskytly se vysoké teploty přesahující 10 °C. nejvyšší hlásili z jižních Čech Vlkonice až 14,6 °C, což je rekord, ale je tam jenom krátká řada pozorování od roku 1997. Podobně některé jiné stanice měly 13-14 °C, což jsou rekordy, ale jenom s krátkou řadou pozorování."

Teplé počasí ale také déšť vládly i na horách. Lyžařská střediska ve vyšších polohách ale díky technickému sněhu nabízejí dobré podmínky. Areály v Krkonoších a Orlických horách se připravují na přelom roku, kdy čekají příliv lyžařů. Na sjezdovkách tam leží od deseti do osmdesáti centimetrů většinou technického sněhu.