Týden v ČR

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Ve středu rezignoval ministr práce Jaromír Drábek z TOP 09. Rozhodl se tak kvůli obvinění svého prvního náměstka a blízkého spolupracovníka Vladimíra Šišky z podplácení, kterého Obvodní soud pro Prahu 2 poslal do vazby. Ministr Drábek řekl, že právě rozhodnutí soudu je pro něj dostatečným důvodem, aby udělal, co avizoval.

Jaromír Drábek,  foto: ČTK
Ve středu rezignoval ministr práce Jaromír Drábek z TOP 09. Rozhodl se tak kvůli obvinění svého prvního náměstka a blízkého spolupracovníka Vladimíra Šišky z podplácení, kterého Obvodní soud pro Prahu 2 poslal do vazby. Ministr Drábek řekl, že právě rozhodnutí soudu je pro něj dostatečným důvodem, aby udělal, co avizoval:

"Rozhodl jsem se tedy rezignovat na funkci ministra práce a sociálních věcí a to k 31. říjnu 2012. ten termín je zovlen tak, abych po odchodu prvního náměstka dokázal předat ministerstvo v konsolidovaném stavu."

Premiér Petr Nečas z ODS rozhodnutí ministra práce a sociálních věcí plně respektuje. Opoziční ČSSD pokládá Drábkovo rozhodnutí za logický a nevyhnutelný krok. Místopředsedu strany Zdeňka Škromacha ale překvapilo, že nerezignoval s okamžitou platností.

"Vzít si na to ještě měsíc je takové zvláštní, protože bude to určitě vyvolávat určité asociace a určité pochybnosti. Protože první věcí, kterou by měl udělat jeho nástupce - a to se většinou řeší tím, že se pověřuje někdo z náměstků případně jiný člen vlády - by měl začít prověřovat právě všechny ty podivné zakázky, na které bylo dlouhodobě poukazováno."

Obvinění Šišky souvisí se zakázkou reformy systému na vyplácení sociálních dávek. Vladimír Šiška měl bez výběrového řízení odstavit firmu OKSystem, která dávky pro ministerstvo zpracovávala 20 let. Aby ale předešel případnému postihu od antimonopolního úřadu, slíbil této firmě, že dostane jiné zakázky.


Jedenáctého a dvanáctého ledna se Češi poprvé v historii vydají přímou volbou vybrat prezidenta. Případné druhé kolo volby se odehraje o dva týdny později. Televizní a rozhlasová kampaň tak voliče zasáhne během vánočních svátků. O termínu přímé volby rozhodl tento týden šéf Senátu Milan Štěch z ČSSD. Svoje rozhodnutí zdůvodňuje tím, že v případě pozdějšího termínu by účast ve volbách mohly ohrozit pololetní a jarní prázdniny.

"Z toho mi jednoznačně vyšel ten termín 11.-12. ledna. To byl jediný důvod. U toho provního termínu je ještě takové menší riziko a to je termín na spuštění kampaně. Její začátek vychází na druhý svátek vánoční."


Šestadvacetiletý Pavel Vondrouš,  který na prezidenta několikrát vystřelil z plastové pistole,  foto: ČTK
Útok plastovou pistolí na prezidenta Václava Klause v Chrastavě 28. září změní pravidla a metody výcviku ochrany hlavy státu. Změny by měly předejít podobným pochybením prezidentské ochranky, kdy nedokázala proti útočníkovi zasáhnout. Návrh na změny projednala vláda, jak připomněl premiér Petr Nečas z ODS, mimo svůj oficiální program:

"Jsou tady nějaká zásadní doporučení, včetně toho, že se bude měnit taktika ochrany prezidenta republiky. Bude se měnit i výcvik ochrany pana prezidenta, budou se měnit některé interní předpisy a podobně."


Evropská komise odhalila bezpečnostní problémy téměř u všech evropských reaktorů, a to včetně elektráren Temelín a Dukovany. Nikde ale nejsou problémy tak vážné, aby se musela některá z elektráren zavřít. Českým úřadům experti například doporučili zvýšit ochranu naftových čerpadel pro případ povodní. Náprava nedostatků by měla Česko stát zrhuba dvě miliardy korun. Podle Dany Drábové, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, ale výsledky šetření neukázaly nic nového:

"Komise nedoporučuje nic jiného, než to, co jsme si v rámci provedených zátěžových testů našli sami. To znamená, komise nemá žádné prostředky, jak najít něco jiného, než co bylo provedeno v rámci toho partnerského hodnocení a před tím hodnocení na národní úrovni. Tím pádem všechna ta doporučení jsou známá půl roku."


Foto: Filip Jandourek / Český rozhlas
Pražské letiště bylo přejmenováno na Letiště Václava Havla. Stalo se tak v pátek, v den, kdy by první polistopadový prezident oslavil 76. narozeniny. O změně názvu na jaře rozhodla vláda. Podle mluvčí letiště Evy Krejčí přípravy tvaly několik měsíců a letiště muselo kromě šesti nápisů na budovách změnit i další materiály:

"Veškeré korporátní materiály počínaje hlavičkovým papírem, přes vizitky až po například komplimentky. Také se mění hlášení v autobusech, to znamená těch, které jezdí po ploše, ale i autobusech MHD. Mění se hlášení letištního rozhlasu."


Foto: ČTK
Ostatky vyzdvižené z pražského kostela Panny Marie Sněžné skutečně patří františkánům, kteří byli umučeni v 17. století. Antropologové na kostech našli zranění z doby úmrtí řeholníků. Zkoumání také naznačilo, že při plenění kláštera mohlo být zabito víc lidí, možná dětí, které tam mohly žít v péči komunity. Výzkum uskutečnilo antropologické oddělení Národního muzea u příležitostí blížícího se blahořečení 14 řeholníků, které se očekává tento měsíc.


Foto: Stock.XCHNG
Finále Davis Cupu mezi českými a španělskými tenisty se bude hrát v pražské O2 aréně. Pořadatelům z České sportovní se totiž povedlo vyjednat přesunutí jiné akce, která se měla v hale konat ve stejném termínu. Tenisté budou o Davis Cup hrát od 16. do 18. listopadu. Ze Spojených států je přiletí podpořit i legendární Ivan Lendl:

"Jsem velice rád, že se klukům podařilo vyhrát v Argentině, což se nám podařilo před 32 lety také. A doufám, že se jim to podaří dotáhnout do konce tady v Praze a že tu salátovou mísu vyhrajou. Velice se na to těším a budu hodně fandit."