Týden v ČR

Petr Nečas, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Opozici se zatím nepodařilo shodit vládu Petra Nečase. Vládní daňový balíček prošel ve sněmovně prvním kolem projednávání. Zákon do dalšího čtení propustila i skupina rebelujících poslanců ODS, kteří minule hlasovali proti jeho přijetí.

Petr Nečas,  foto: ČTK
Opozici se zatím nepodařilo shodit vládu Petra Nečase. Vládní daňový balíček prošel ve sněmovně prvním kolem projednávání. Zákon do dalšího čtení propustila i skupina rebelujících poslanců ODS, kteří minule hlasovali proti jeho přijetí. Nyní se při hlasovaní o zamítnutí normy zdrželi. Dál ale trvají na změnách a čekají na jednání o případných kompromisech, mají především výhrady ke zvyšování daní, hlavně DPH. Rebelující poslanec Petr Tluchoř znovu zopakoval, že není připraven hlasovat pro pouhé kosmetické změny ve vládním daňovém balíčku.

"Pokud říkám, ze jsem připraven vyjednávat o změnách balíčku, bylo by nelogické dnes tento návrh zákona v prvním čtení zamítnout. Doúpředu ale říkám, a myslím to zcela vážně, nesem připraven hlasovat pro kosmetické změny. Jsem připraven hlasovat jen pro takovou podobu balíčku, která dostojí pověsti, kterou měla ODS po dvacet let."

Pokud nenajde vláda s rebelujícími poslanci do říjnové schůze sněmovny kompromis, kabinet padne. S prosazením balíčku totiž spojila svoji další existenci. Premiér a šéf ODS Petr Nečas zdůraznil, že se schválením daňových změn počítá státní rozpočet.

"I proto vláda České republiky sáhla k použití tohoto institutu, který dosud za dvacet let platnosti České republiky nebyl použit, tedy spojila s projednáváním tohoto návrhu svou důvěru. Návrh státního rozpočtu na rok 2013 bez tohoto konsolidačního balíčku by byl v podstatě neprojednatelný, protože by neodpovídala ta čísla na příjmové a výdajové straně."


Foto: ČTK
Prohibice v Česku se ve čtvrtek večer rozšířila i o okamžitý zákaz vývozu dvacetiprocentního a silnějšího alkoholu. Na doporučení vlády ho vyhlásil ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09. Podle premiéra Petra Nečase (ODS) tak Česká republika předešla Brusel, který se chystal v pátek kvůli metanolové aféře zakázat český vývoz na dva měsíce. Výrobci proti rozhodnutí neprotestují. Kabinet počítá s tím, že by příští týden začal bariéry prodeje a vývozu tvrdého alkoholu postupně odbourávat. Ministr financí podepsal vyhlášku, která zavede nové kolky pro lahve s novým alkoholem. Aby se mohly začít prodávat, budou muset mít také "rodný list" s údaji o původu a nakládání. Týkat se to bude i zboží na export.


Foto: ČTK
Letiště Václava Havla Praha - tak se má od října jmenovat pražské ruzyňské letiště. Práce na změně názvu už začaly. Nově má být nápis také na terminálu směrem k přistávacím drahám, aby byl vidět i při příletu. Oficiálně se název letiště změní 5. října - v den výročí narození bývalého prezidenta, říká mluvčí letiště Eva Krejčí.

"Na 5. října je připraven slavnostní ceremoniál k příležitosti přejmenování letiště. Pozvánku obdrželi přední činitelé politického, kulturního i společenského života. O kulturní doprovod této akce se postará Hudba Hradní stráže a Policie České republiky."


Jaromír Jágr,  foto: ČTK
Hokejisté Kladna prohráli v pozici domácího týmu v pražské O2 areně v předehrávce 10-ho kola extraligy se Slavií 2:3. K první výhře v sezóně nepomohly Rytířům ani čtyři posily z NHL včetně majitele klubu Jaromíra Jágra. Slavii k prvním bodům v sezoně před skoro 16-ti tisíci diváky dotáhly akvizice ze zámoří Roman Červenka a Vladimír Sobotka, kteří se postarali o všechny tři góly.