Týden v ČR

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Minulou sobotu se Česká republika zapojila do oslav Hodiny Země. V mnoha městech a obcích pohasly ulice a hvězdy na obloze se rozzářily. Celosvětová demonstrativní akce na podporu boje proti klimatickým změnám letos měla v česku čtyřnásobnou podporu ve srovnání s rokem 2010, kdy se tu slavila poprvé.

Foto: ČTK
Minulou sobotu se Česká republika zapojila do oslav Hodiny Země. V mnoha městech a obcích pohasly ulice a hvězdy na obloze se rozzářily. Celosvětová demonstrativní akce na podporu boje proti klimatickým změnám letos měla v česku čtyřnásobnou podporu ve srovnání s rokem 2010, kdy se tu slavila poprvé.

"V České republice se k akci připojilo 134 měst a obcí, z největších to byl Liberec, Ústí nad Labem, Děčín, Havířov, Opava nebo Břeclav. Hlavní město se nepřipojilo, poslalo nám odpověď, že nevidí smysl se k této akci připojovat."

uvedl Jan Labohý z Ekologického institutu Veronica, který akci v Česku organizuje.


Jiří Dienstbier ml.,  foto: ČTK
Na Kladensku proběhly o minulém víkendu doplňovací volby do Senátu. Občané hledali nástupce za zesnulého senátora ČSSD Jiřího Dienstbiera na zbytek jeho funkčního období. Nejen že na místo usedne znovu sociání demokrat, ale dokonce to bude syn senátora, Jiří Dienstbier mladší. V prvním kole devět kandidátů, v druhém už jen dva: Sociální demokrat Jiří Dienstbier mladší a občanský demokrat Dan Jiránek, současný starosta Kladna. Dienstbier získal v druhém kole přes 65 procent hlasů, Jiránek necelých 35 procent. Jiří Dienstbier na vítězství reagoval:

"Chtěl bych doopravdy lidem na Kladensku moc poděkovat, že mě takto podpořili. Je to zavazující. Budu se snažit senátorský mandát vykonávat co nejlépe, aby to prospělo nejen Kladensku, ale celé České republice."

Dienstbier si cení toho, že bude moct navázat na práci svého otce. Doplňovací volby do Senátu považuje za důležité.

Dan Jiránek
"Získali jsme symbolický 41. mandát, zaručuje nám většinu v Senátu. Rádi bychom ji využili k tomu, abychom mohli efektivněji prosazovat naše představy a měnit zákonné předlohy, které občas v dost asociální podobě prosazuje současná vládní koalice. Modifikovat je, aby nebyly ohrožovány důstojné životy lidí v České republice."

Podle poraženého Dana Jiránka z Občanské demokratické strany byla jednou z mnoha příčin jeho neúspěchu nízká volební účast:

"Prostě jsem nedokázal přitáhnout víc lidí k volbám. Účast byla nízká a mně se nepodačilo v prvním ani v druhém kole přitáhnout dost lidí, kteří by mi hodili svůj hlas. Nedokázal jsem je přesvědčit, že budu lepším a užitečnějším senátorem."

Doplňovací volby chápou někteří jako lakmusový papírek společenských nálad v době, kdy pravicová vládní koalice prosazuje rozsáhlé daňové a penzijní reformy.


Alexandr Vondra,  foto: ČTK
Ministr obrany Alexandr Vondra, který čelí kritice kvůli nestandardní zakázce pro firmu PromoPro, zůstává na svém postu ve vládě. Podpořila ho Výkonná rada ODS. Předseda strany a premiér Petr Nečas řekl, že Vondrova rezignace není na místě. Strana je s jeho prací na postu ministra obrany spokojená. Širší vedení občanských demokratů také odmítlo pokusy jiných politických subjektů zasahovat do vnitřních záležitostí ODS. Podle Petra Nečase nemají koaliční partneři právo kádrovat jejich ministry:

"Já samozřejmě nepopírám, že tady pnutí je, na druhé straně občanští demokraté nekádrují ministry jiných stran a očekáváme, že naši ministři (také) nebudou kádrováni. Mimochodem, kdybych standardy věrohodnosti, které bych podle některých představitelů TOP 09 měl uplatnit vůči Alexandru Vondrovi, uplatnil vůči některým členům vlády za TOP 09, tak by se členy vlády mohli stát jenom velmi stěží."

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek rozhodnutí ODS respektuje, ministr Vondra ale důvěru jeho strany nemá. Věci Veřejné zase trvají na důsledném prošetření kauzy PromoPro.


Foto: ČTK
V Brně se rozhodlo, že se nebudou opakovat podzimní pražské volby. Stížnost Strany zelených, Věcí veřejných a SNK Evropských demokratů, které tvrdí, že kvůli rozdělení města přišly o mandáty, na které by jinak měly nárok, Ústavní soud zamítl. Místopředsedkyně Věcí veřejných Karolína Peake před soudem zdůraznila, že rozdělení metropole na sedm volebních obvodů hlasování podle ní jenom zkomplikovalo. Primátor Prahy Bohuslav Svoboda z ODS verdikt přivítal:

"Jsem velmi rád, že Ústavní soud potvrdil platnost našich mandátů, jsem velmi rád, že to co doteď děláme, budeme moct dělat i nadále, protože jsme přesvědčeni, že v této sestavě a v této koalici jsme schopni pro Prahu prosadit věci, které jí budou prospěšné."


Městský soud v Praze vyhlásil úpadek loterijní společnosti Sazka. Způsob řešení úpadku soud zatím nestanovil, na to má lhůtu do tří měsíců od rozhodnutí o úpadku. Sazka je v insolvenčím řízení od ledna. Jak řekl mluvčí Sazky Jan Tuna, pro činnost společnosti se v tuto chvíli nic nemění:

"Tento krok byl po podání insolvenčního návrhu očekáván. Činnost a.s. sazka nadále běží, nadále probíhají jednání o možnosti obnovení neloterijní činnosti, např. dobíjení mobilních telefonů na terminálech Sazky. Sazka momentálně čeká na rozhodnutí soudu o smlouvách o úvěru a o spolupráci. Tyto smlouvy řeší veškeré problémy."


Ilustrační foto
Generální ředitel vězeňské služby Jiří Tregler odmítl, že by Vězeňská služba v souvislosti se sebevraždou Otakara T. pochybila. Uvedl, že dozorci muže kontrolovali častěji, než je běžné. Při pohovoru s psycholožkou prý muž obviněný z vraždy a znásilnění devítileté Anny Janatkové neprojevoval sebevražedné úmysly ani nebyl agresivní. Podle Treglera proto vězeňská služba neumístila muže do zvláštní cely krizového oddělení.


Vít Bárta
Členové Věcí veřejných by měli volit předsedu v květnu. Prvním, kdo řekl, že chce křeslo obhajovat, byl před dvěma týdny předseda strany Radek John. Bárta, kterého mnozí považují za faktického lídra strany, tvrdil, že by měl zájem pouze o křeslo řadového místopředsedy. Teď změnil názor. Prohlásil, že chce z Věcí veřejných udělal středovou liberární stranu, zasadit se o růst krajských osobností a program a vyčistit kraje od kmotrů. K budoucí roli Johna dodal, že by se stal čestným předsedou Věcí veřejných a měl by mít právo veta na úrovni nejužšího vedení strany.