Týden v ČR

logo_skoda1.jpg
0:00
/
0:00

Zahraniční obchod České republiky skončil v červnu přebytkem 7,5 miliardy korun, což je nejlepší červnový výsledek v historii. Jak oznámil Český statistický úřad, dařilo se opět zejména exportérům výpočetní techniky a také strojů a dopravních prostředků. Za první pololetí 2005 měla obchodní bilance přebytek 38 miliard ve srovnání se schodkem 7,8 miliardy korun loni.

Zahraniční obchod České republiky skončil v červnu přebytkem 7,5 miliardy korun, což je nejlepší červnový výsledek v historii. Jak oznámil Český statistický úřad, dařilo se opět zejména exportérům výpočetní techniky a také strojů a dopravních prostředků. Za první pololetí 2005 měla obchodní bilance přebytek 38 miliard ve srovnání se schodkem 7,8 miliardy korun loni. Vývoz rostl meziročně rychleji než dovoz. Export byl vyšší o 4,7 procenta, dovoz o 0,4 procenta. Pokračuje analytik Petr Dufek ČSOB. "Hlavním tahounem českého exportu je v tuto chvíli výroba dopravních prostředků, zejména aut. K automobilce Škoda se v letošním roce přidává druhá automobilka, která směřuje svoji produkci především na vyspělé zahraniční trhy. Odtud tedy plynou ty vynikající výsledky, kterých jsme svědky již více než jeden rok. Předpokládám, že ty výsledky budou pozitivní i v dalších měsících a celoroční přebytek zahraničního obchodu letos dosáhne zhruba 40 miliard korun."Česká měna na tuto skutečnost zareagovala a prudce posílila o více než 30 haléřů - na 29 korun a 39 haléřů za euro. Dostala se tak na nejsilnější úroveň od první poloviny března.


Prezident Václav Klaus a ministr vnitra František Bublan, foto: ČTK
V průběhu celého týden pokračovaly demonstrace proti policejnímu zásahu v Mlýnci na Tachovsku, kde minulou sobotu policie rozehnala technoparty CzechTek 2005. Demonstrovalo se v Praze, v Brně i v dalších městech v Česku, protesty však proběhly i v zahraničí. V pondělí se sešel prezident Václav Klaus s ministrem vnitra Františkem Bublanem. Klaus opět požádal vládu, aby mu vysvětlila proč a jak došlo k policejního zásahu na technoparty CzechTek 2005 na Tachovsku. Klaus se i v otevřeném dopise adresovaném vládě znovu ptá především na formu policejního zásahu a jeho zadání: Ministr Bublan prezidentovi na Hradě přislíbil, že se vláda bude celým případem zabývat na svém nejbližším zasedání a o jeho výsledku bude hlavu státu okamžitě informovat. Ministrům chce Bublan předložit dokument, obsahující zásadní pohled na okolnosti celé akce včetně právních podmínek:

Cemonstrace v Českých Budějovicích, foto: ČTK
Policejní zákrok proti účastníkům technoparty CzechTek 2005 rozdělil českou veřejnost na dva stejně velké tábory. Z bleskového průzkumu, který pro deník Právo vypracovala společnost STEM, vyplývá, že postup policie považuje za neodůvodněný 50,3 procenta Čechů, zbylých 49,7 procenta oslovených má názor opačný. Na otázky odpovídalo 660 občanů. Větší část veřejnosti však má výhrady vůči postupu jak premiéra Jiřího Paroubka, tak ministra vnitra Františka Bublana. Jiří Paroubek, který jako hvězda vylétl na politické nebe, se poprvé potýká s poklesem popularity. Ještě před technoparty na louce v západních Čechách byl Jiří Paroubek nejpopulárnějším politikem s 63 procenty příznivců. Zatímco u třetiny lidí si Paroubek kvůli CzechTeku pohoršil, polovina veřejnosti kvůli tomu názor na premiéra vůbec nezměnila. A v očích každého sedmého člověka si Paroubek podporou zásahu polepšil.


Vítězslav Jandák, foto: ČTK
Jiří Paroubek hledá ministra kultury. Ve hře jsou tři kandidáti režisér a šéf české expozice na výstavě Expo Vladimír Darjanin, herec a ředitel zlínského festivalu filmů pro děti Vítězslav Jandák a bývalý generální ředitel Národního divadla Jiří Srstka. Jeden z nich vystřídá v čele resortu nedávno zesnulého Pavla Dostála.

Jiří Srstka, foto: ČTK
Nominaci provází řada sporů, po zveřejnění Darjaninova jména jako možného Dostálova nástupce zaznělo od umělců několik velmi kritických ohlasů. Od úterý je ve hře i herec a ředitel zlínského festivalu filmů pro děti Vítězslav Jandák, známý například z filmů Tankový prapor či Tři oříšky pro Popelku. Ve středu se premiér Paroubek sešel s několika zástupci umělecké obce, kteří se jej snažili přesvědčit, aby výběr nového ministra kultury ještě zvážil. Pro Zdeňka Svěráka, Ludvíka Vaculíka či Jana Krause není ani Darjanin ani Jandák vhodným nástupcem zesnulého Pavla Dostála a žádají premiéra o zahájení dialogu mezi kulturou a politikou. Právě na setkání s umělci padlo poprvé i jméno Jiří Srstka.


Nejoblíbenější dovolenkovou destinací je pro Čechy už řadu jadranské pobřeží, především v Chorvatsku. Pro mnohé však dovolená končí tragicky. Za první tři měsíce letošní rekreační sezony zahynulo v Chorvatsku 14 Čechů a dva jsou stále pohřešovaní. Jaké jsou důvody takto vysokých počtů obětí? To je otázka pro konzulku ve Splitu Veroniku Honcovou. "Příčiny jsou dvě, jednak velký počet českých turistů na Jadranu a z toho plyne vysoký počet konzulárních případů. Dále je to ale neznalost a z ní plynoucí neopatrnost. My nemáme moře a celá řada situací, která zde vzniká pramení z neznalosti klimatických podmínek a přecenění sil." Jako nejčastější příčina úmrtí bývají označovány nehody, čtyři lidé zemřeli při dopravních nehodách. 12 osob se utopilo. Pohřešován je mladý muž, který se vydal na moře s nafukovací madrací a silný vítr jej zahnal na otevřené moře. O štěstí může mluvit čtveřice Čechů, kteří se rovněž v gumovém člunu dostali na širé moře. Ty se podařilo zachránit. Chorvatské orgány jsou si už delší dobu si také stěžují, že Češi patří mezi nejméně ukázněné rekreanty. Policie vyzvala české cestovní kanceláře, aby své klienty informovaly o nástrahách moře. Také české ministerstvo zahraničí se obrátilo na občany cestující do Chorvatska a vyzvalo je, aby nepřeceňovali svoje síly.


Roman Šebrle (vlevo), foto: ČTK
Roman Šebrle si letos chtěl z Helsinek odvézt zlatou medaili v desetiboji, musel se ale spokojit se stříbrem. Neúspěch připisuje především nepříznivým povětrnostním podmínkám. Další medaili pro české barvy získala diskařka Věra Cechlová-Pospíšilová. Výkonem 63 metrů a 19 centimetrů získala bronzovou medaili.