U kulatého stolu v Senátu se řešily korespondenční volby i vzdělávání v zahraničí
Korespondenční volby - to bylo hlavní téma diskuse u kulatého stolu, u kterého se v Senátu sešli představitelé krajanů, ministerstev i akademické sféry. Setkání pořádala Stálá komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí. Její předseda, senátor za ODS, Tomáš Grulich potvrzuje, že přání, aby Češi v zahraničí mohli volit korespondenčně, je při krajanských setkáních dlouhá léta aktuální. Tento způsob volby je ale zatím stále v nedohlednu. Volit je možné jen na zastupitelských úřadech.
Pane senátore, víme, kolik Čechů v zahraničí by mohlo volit?
„Úplně přesná čísla neznáme. Je to hlavně tím, že se umožnilo získání dvojího občanství. Já ale odhaduji ten počet asi na milion“.
Podle ministerstva vnitra volilo v minulých volbách do Poslanecké sněmovny 10 tisíc Čechů. Je to zanedbatelné číslo nebo není?
„Myslím si, že není. Myslím si, že je to symbolický krok. Jde o to ukázat těm lidem: Máte tuto možnost, my o vás víme a budeme se o vás zajímat. Možnost volit máte - buď ji využijete nebo ne. Na Slovensku, když zavedli korespondenční volbu, tak se ten počet zvýšil o jednotky procent, nebylo to o moc. Já si ale myslím, že je to jedno. Domnívám se, že je důležité tento krok udělat, abychom lidem v zahraničí ukázali, že máme zájem, že o jejich hlas stojíme, a pak se i politická reprezentace, která se bude ucházet o hlasy krajanů, bude k české diaspoře chovat jinak“.
Výstupem z dnešního kulatého stolu není jen mnohokrát zmiňovaná potřeba korespondenční volby. Na čem jste se ještě shodli?
„Jde dále o podporu výuky češtiny, což už je tradiční záležitost, kterou se stále snažíme rozšiřovat třeba i na problematiku středního školství. Hodně si také slibuji od meziresortní komise, kterou inicioval Senát, vznikla při ministerstvu zahraničních věcí a jmenovala ji vláda. Znamená to, že jsme dostali tu oblast české diaspory do exekutivy. To byl základní krok. Na nás se třeba obracejí lidé ze zahraničí a naše senátní komise nemá tu sílu všechny jejich požadavky vyřídit. Myslím, že to musí dělat exekutiva a jsem rád, že se tento krok uskutečnil. Tato komise bude poprvé zasedat v červnu. Doufám, že se konečně podaří soustředit informace ze všech resortů, které mají nějaký vztah k české diaspoře v zahraničí, a naopak zase budeme sbírat informace od diaspory. Prostřednictvím této komise se pak dá řešit řadalegislativních úkonů, které z tohoto vzájemného vztahu vzniknou“.