Umělohmotný třípokoj ve Švédsku a čeští autoři v Lipsku
V Českých centrech se tento měsíc představují spisovatelé. Zúčastní se i autorských čtení na knižním veletrhu v Lipsku. Jednou z nejznámějších spisovatelek mladé generace je Petra Hůlová, která pokřtí švédský překlad své knihy Umělohmotný třípokoj.
Román už představila tento měsíc v Městské knihovně ve Vídni. Je to zpověď stárnoucí prostitutky, která bilancuje svůj život a místy s humorem a nadsázkou líčí svá léta strávená vykonáváním nejstaršího řemesla. Petra Hůlová debutovala v roce 2002 románem Paměť mojí babičce, který se stal bestsellerem. Odráží její zkušenost s pobytem v Mongolsku a vypráví osudy tří generací žen. Knihu publikovala teprve jako třiadvacetiletá studentka a brzy se stala jednou z nejčtenějších českých knih dekády.
Od té doby vydala dalších sedm knih. Za Paměť mojí babičce získala cenu Magnesia Litera - „Objev roku", za Umělohmotný třípokoj cenu Jiřího Ortena. Umělohmotný třípokoj byl přeložen do švédštiny a 11. března proběhne v knihovně Plattan stockholmského Kulturhuset křest. Knihu autorka představí také na literárním festivalu Littfest v severošvédském městě Umeå.
Čeští autoři představí v Lipsku nejnovější díla
V Lipsku se koná knižní veletrh a na víkend připravilo České centrum Berlín autorské čtení. Svůj román o fotografu Františku Drtikolovi - Dějiny světla představí Jan Němec, laureát Ceny Evropské unie za literaturu pro rok 2014. 33letý autor vypráví fascinující životní příběh Františka Drtikola, prvního českého fotografa světového formátu, jehož snímky dosahují na současných aukcích těch nejvyšších cen. Ve druhé polovině svého života však Drtikol zcela opustil fotografii a začal se věnovat mystice.
Marek Toman, ceněný básník a prozaik, bude předčítat z nové prózy na téma magické Prahy a jedné dávné legendy - Veliká novina o hrozném mordu Šimona Abelese. Dva příběhy z různých století, které spojují osudy dvou otců a synů, vypráví v tajemných pražských kulisách. První se vrací do roku 1694 a je založen na skutečné události. Šimon Abeles zemře tragickou smrtí krátce po tom, co se rozhodne konvertovat ke křesťanství. Z vraždy je obviněn jeho otec Lazar, a Šimon je prohlášen za mučedníka. V druhé rovině, která se odehrává v současnosti, je antropolog Ladislav Albrecht pověřený výzkumem Abelesova hrobu a zároveň pátrá po svém ztraceném synovi Šimonovi, který propadl počítačové hře.
Prozaik a scenárista Roman Ráž představí román o první světové válce a vzniku samostatného Československa; jde o první díl plánované trilogie o dvacátém století. Vypravěčkou je manželka lázeňského restauratéra, a později starosty, která zachycuje útrapy války, rozpadu manželství a nepřátelství ve vesnici. Básnířka Tereza Riedlbauchová nabídne svoji novou sbírku básní Pařížský deník psaných nejen na motivy města nad Seinou.