Ústecká univerzita spolupracovala na technologii pro odstranění léčiv z vody
Zástupci Fakulty životního prostředí (FŽP) na Univerzitě J. E. Purkyně (UJEÚ) v Ústí nad Labem představí veřejnosti v Ostravě a ve Zlíně novou technologii na odstranění léčiv z odpadních vod, na jejímž vývoji se podíleli. Léčiva patří mezi látky, s jejichž odstraněním z odpadních vod si čistírny nedovedou dostatečně poradit. Nová technologie by tomu mohla napomoct. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí univerzity Jana Kasaničová.
Léčiva se ve vodě vyskytují v malých množstvích, jsou špatně odstranitelná, a proto často putují přes čistírnu odpadních vod (ČOV) dále do vodního prostředí. Do odpadních vod se mohou dostat vyloučené nespotřebované zbytky použité pro léčbu lidí i zvířat, ale i v podobě celých nepoužitých léků.
"V analyzovaných odpadních vodách nacházíme ve vyšších koncentracích antibiotika, léky na tlak, na bolest nebo antidepresiva," uvedla Sylvie Kříženecká z FŽP UJEP, která se analýzou léčiv zabývá. "Jejich vliv na živé organismy je pak velmi problematický. Může docházet k jejich hromadění v prostředí, antidepresiva ovlivňují chování živočichů, hormony mohou zase ovlivnit jejich pohlaví a rozmnožování," doplnila výzkumnice.