Úvahy o možném vojenském zásahu proti Iráku odmítl Miloš Zeman komentovat

Premiér Miloš Zeman odmítl komentovat úvahy o možném vojenském zásahu proti Iráku. Podle prezidenta Václava Havla by ale v případě dohody mezinárodního společenství Česká republika úder proti Iráku podpořila. "Nevidím zatím důvod, proč bych se k tomu měl vyjádřit. Budou-li shromážděny dostatečně věrohodné důkazy k tomu, že Irák je zapleten do mezinárodní teroristické sítě, pak se k tomu mezinárodní společenství jistě určitým způsobem postaví," řekl novinářům Zeman.

Prezident v nedělním rozhovoru pro americkou televizní stanici CNN uvedl, že přestože není příznivcem bombardování za každou cenu, nevylučuje možnost chránit v krajním případě lidská práva a svobody silou.

Právě Irák bývá označován za další možný terč amerického tažení proti terorismu. Válku terorismu vyhlásili Američané po zářijových útocích na mrakodrapy Světového obchodního centra v New Yorku a budovu amerického ministerstva obrany ve Washingtonu. Spojené státy také požadují, aby Irák přijal opět týmy, které budou z pověření OSN kontrolovat, zda se v zemi nevyrábí či neskladují zbraně hromadného ničení. Úvahy o možném vojenském útoku proti Iráku však před nedávnem zlehčil americký ministr zahraničí Colin Powell.

Autor: Eva Petržílková