V Českém Krumlově byl poničen památník Edvarda Beneše

Edvard Beneš

Busta druhého československého prezidenta Edvarda Beneše, která byla letos v květnu odhalena u českokrumlovského hotelu Růže, byla poničena. Podle deníku Právo z ní během víkendu neznámý pachatel odstranil německý překlad textu, který varuje před zlehčováním viny nacistů na utrpení obětí za druhé světové války.

Edvard Beneš
"Přijde brzo chvíle, kdy tito viníci se budou před sebou samými a před světem očišťovat z toho, co v těchto letech napáchali. A budou tomu sami věřit, až tyto nové lži budou přednášet. A konečně přijdou opět, aby od očišťování přešli k útoku," cituje pamětní deska Edvarda Beneše. Ten krátce po válce vyzval vězně nacistických věznic a koncentračních táborů, aby o svém utrpení vydali svědectví. Památník druhého československého prezidenta odhalili u příležitosti 120. výročí Benešova narození veteráni druhé světové války. Mezi ně patří i současný majitel českokrumlovského hotelu Růže Jan Horal. Nápis okamžitě vyvolal rozhořčené reakce ze strany sudetských Němců. Jejich organizace vyzvaly všechny Rakušany a Němce, aby hotel Růže bojkotovali. Hornorakouský hejtman Josef Pühringer požádal svého jihočeského kolegu, aby nápis byl odstraněn.

"Samozřejmě ve vztazích dvou národů, které mají velmi blízkou společnou historii, navíc poznamenanou traumatickými událostmi 20. století, jsou věci, které se budou stále vracet,"

komentoval reakce sudetských Němců hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník. Obyvatelé Českého Krumlova podle starosty Františka Mikeše odhalení busty podpořili:

"Ve městě Český Krumlov to bylo přijato jako pocta prezidentu republiky, který je pro Čechy představitelem české státnosti a řada objektů měst, náměstí, ulic nese jméno tohoto druhého prezidenta."

Umístění busty Edvarda Beneše s kontroverzním nápisem podpořil i prezident Václav Klaus, když v polovině července v českokrumlovském hotelu Růže přespal. Během víkendu však zmizel z busty německý překlad Benešových slov:

Busta Edvarda Beneše v českokrumlovském hotelu Růže,  foto: Martin Brynych,  Spolek pro vojenská pietní místa
"Prostě existují lidé, kterým současné usmíření v Evropě vadí a budou dělat kroky, aby tomu zabránili,"

řekl k incidentu starosta města František Mikeš. Podle manažerky hotelu Ivy Rubnerové však samotný památník poničen nebyl:

"Busta bývalého československého prezidenta nebyla poškozena, pouze byla neznámou osobou odstraněna samolepka s německým překladem textu."

Zástupci kraje i města jsou jednáním pachatele pobouřeni. Jak potvrdili, při setkání se svými rakouskými a německými kolegy se nevyhýbají ožehavým tématům, jako jsou například Benešovy dekrety nebo jaderná elektrárna Temelín. Více se ale soustředí na budoucnost:

"Tady máme celou řadu společných myšlenek, společných plánů a projektů, které nás naopak sbližují. A doufejme, že budoucnost ve společné Evropě bude budoucností přátelskou a budoucností spolupráce mezi našimi regiony,"

dodává jihočeský hejtman Jan Zahradník.