V Česku jsou na tuto sezonu připraveny desítky tisíc kilometrů turistických tras

V Česku je na letošní letní sezonu připraveno 44.000 kilometrů pěších tras a 40.000 kilometrů silničních cyklotras. Na obnovu a rozšíření turistického značení bylo loni vynaloženo skoro 17 milionu korun, meziročně o 1,2 milionu korun více. Většinu tvořily dotace ministerstva pro místní rozvoj a jednotlivých krajů. Vyplývá to z tiskové zprávy Klubu českých turistů (KČT).

KČT letos dále zavede novou certifikaci pěších stezek. Ty, které umožňují pohodlnou chůzi po přírodním povrchu, jsou dobře označené, zajímavé a nejezdí po nich auta či cyklisté, získají označení Pěšky pro zdraví. Podle KČT by takových tras mělo být 2000 kilometrů. "V České republice máme 44.000 kilometrů pěších tras, z nichž je potřeba modernizovat 20 až 30 procent. Jedná se nejčastěji o nevhodné úseky s asfaltovým povrchem, zejména kopírující nebezpečné silniční komunikace," uvedla Zdeňka Šrédlová z Rady pro moderní pěší trasy KČT.

KČT byl založen v roce 1888 skupinou nadšených vlastenců kolem známého cestovatele a veřejného činitele Vojtěcha Náprstka. Jeho hlavní činností je správa sítě turisticky značených tras. V roce 2021 sdružoval přibližně 29.000 členů ve 400 odborech po celém Česku.